My Favorite Movies
| bhoirmangala1's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
|
| 2 |
Come September (1961, Unrated) |
|
|
| 3 |
Chitty Chitty Bang Bang (1968, G) |
|
|
| 4 |
Pyaasa (1957) (1957, Unrated) |
|
|
| 5 |
Guide (Survival) (1965, Unrated) |
|
|
| 6 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 7 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 8 |
The Lake House (2006, PG) |
|
|
| 9 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
|
| 10 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 11 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
|
| 12 |
Bride and Prejudice (2004, PG-13) |
|
|
| 13 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
|
| 14 |
The Matrix Revisited (2001, R) |
|
|
| 15 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
|
| 16 |
Life in a... Metro (2007, Unrated) |
|
|
| 17 |
Omkara (2006, Unrated) |
|
|
| 18 |
Traffic Signal (2006, Unrated) |
|
|
| 19 |
Kalyug (2005, Unrated) |
|
|
| 20 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
|
| 21 |
Runaway Bride (1999, PG) |
|
|
| 22 |
Shall We Dance? (, Unrated) |
|
|
| 23 |
The Guardian (2006, PG-13) |
|
|
| 24 |
True Lies (1994, R) |
|
|
| 25 |
Conan the Barbarian (1981, R) |
|
|
| 26 |
Top 50 of Hariharan (2007, Unrated) |
|
|
| 27 |
Kati Patang (, Unrated) |
|
|
| 28 |
Anand (1970, Unrated) |
|
|
| 29 |
Cheeni Kum (Less Sugar) (2007, Unrated) |
|
|
| 30 |
Maqbool (2003, Unrated) |
|
|
| 31 |
The Namesake (, Unrated) |
|
|
| 32 |
Fanaa (2006, Unrated) |
|
|
| 33 |
Taare Zameen Par (2007, Unrated) |
|
|
| 34 |
The Rising (Mangal Pandey) (2005, Unrated) |
|
|
| 35 |
Ta Ra Rum Pum (2007, Unrated) |
|
|
| 36 |
Baabul (2006, Unrated) |
|
|
| 37 |
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006, Unrated) |
|
|
| 38 |
Chak De! India: Bonus Material (, Unrated) |
|
|
| 39 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001, PG) |
|
|
| 40 |
Tere Mere Sapne (2002, Unrated) |
|
|
| 41 |
Prem Pujari (2004, Unrated) |
|
|
| 42 |
Water (2005, PG-13) |
|
|
| 43 |
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006, Unrated) |
|
|
| 44 |
Page 3 (2005, Unrated) |
|
|
| 45 |
The Patriot (2000, R) |
|
|
| 46 |
Forever Young (1992, PG) |
|
|
| 47 |
Rehnaa Hai Terre Dil Mein (2001, Unrated) |
|
|
| 48 |
Guru (2007, Unrated) |
|
|
| 49 |
Bluff Master (2005, Unrated) |
|
|
| 50 |
Umrao Jaan (2006, Unrated) |
|
|
| 51 |
Salaam Namaste (2005, Unrated) |
|
|
| 52 |
Die Hard (1988, R) |
|
|
| 53 |
Schindler's List (1993, R) |
|
|
| 54 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
|
| 55 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
|
| 56 |
Mixed Doubles (2006, G) |
|



