Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bigband98's Rating My Rating
1
The Music Box (1932,  PG)
2
Pandora's Box (1929,  Unrated)
3
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
4
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
5
Hot Fuzz (2007,  R)
6
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
7
Blade Runner (1982,  R)
8
Aliens (1986,  R)
9
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
10
Alien (1979,  R)
11
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
12
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
13
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
14
Halloween (1978,  R)
15
Ice Age (2002,  PG)
16
The Poor Little Rich Girl (1917,  Unrated)
17
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
18
Tess of the Storm Country (1922) (1922,  Unrated)
19
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
20
Sparrows (1926,  Unrated)
21
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
22
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
23
Jurassic Park (1993,  PG-13)
24
Minority Report (2002,  PG-13)
25
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
26
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
27
Predator (1987,  R)
28
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
29
Resident Evil (2002,  R)
30
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
31
School of Rock (2003,  PG-13)
32
Shrek (2001,  PG)
33
Shrek 2 (2004,  PG)
34
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
35
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
36
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
37
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
38
The Fifth Element (1997,  PG-13)
39
The Goonies (1985,  PG)
40
The Lion King (1994,  G)
41
The Lord of the Rings (1978,  PG)
42
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
43
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
44
The Matrix (1999,  R)
45
The Matrix Reloaded (2003,  R)
46
The Matrix Revolutions (2003,  R)
47
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
48
The Shawshank Redemption (1994,  R)
49
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
50
The Sound of Music (1965,  G)
51
The Terminator (1984,  R)
52
The Truman Show (1998,  PG)
53
The Wizard of Oz (1939,  G)
54
Tommy Boy (1995,  PG-13)
55
Underworld (2003,  R)
56
Underworld: Evolution (2006,  R)
57
Vanilla Sky (2001,  R)
58
Wayne's World (1992,  PG-13)
59
Zoolander (2001,  PG-13)
60
Young Frankenstein (1974,  PG)
61
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
62
White Heat (1949,  Unrated)
63
The Public Enemy (1931,  Unrated)
64
Picture Snatcher (1933,  Unrated)
65
Footlight Parade (1933,  Unrated)
66
The Roaring Twenties (1939,  Unrated)
67
'G' Men (G-Men) (1935,  Unrated)
68
Each Dawn I Die (1939,  Unrated)
69
City for Conquest (1940,  Unrated)
70
The Mayor of Hell (1933,  Unrated)
71
Lady Killer (1933,  Unrated)
72
Smart Money (1931,  Unrated)
73
Larceny, Inc. (1942,  G)
74
Little Caesar (1930,  G)
75
A Slight Case of Murder (1938,  Unrated)
76
Brother Orchid (1940,  Unrated)
77
Bullets or Ballots (1936,  Unrated)
78
The Little Giant (1933,  Unrated)
79
The Amazing Dr. Clitterhouse (1938,  Unrated)
80
Kid Galahad (The Battling Bellhop) (1937,  Unrated)
81
Doll Face (1945,  Unrated)
82
The Gang's All Here (The Girls He Left Behind) (1943,  Unrated)
83
Springtime in the Rockies (1942,  G)
84
Carmen Miranda: Bananas Is My Business (1994,  Unrated)
85
Down Argentine Way (1940,  Unrated)
86
Week-End in Havana (1941,  Unrated)
87
That Night in Rio (1941,  Unrated)
88
Four Jills in a Jeep (1944,  Unrated)
89
Something for the Boys (1944,  Unrated)
90
If I'm Lucky (1946,  Unrated)
91
Greenwich Village (1944,  Unrated)
92
Casablanca (1943,  Unrated)
93
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
94
The African Queen (1951,  Unrated)
95
The Big Sleep (1946,  Unrated)
96
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
97
Key Largo (1948,  Unrated)
98
Dark Passage (1947,  Unrated)
99
The Thin Man (1934,  Unrated)
100
Ziegfeld Follies (1946,  Unrated)
101
After the Thin Man (1936,  Unrated)
102
Another Thin Man (Return of the Thin Man) (1939,  Unrated)
103
Shadow of the Thin Man (1941,  Unrated)
104
The Thin Man Goes Home (1945,  Unrated)
105
Song of the Thin Man (1947,  Unrated)
106
Creature from the Black Lagoon (1954,  G)
107
The Mummy (1932,  Unrated)
108
The Mummy's Curse (1944,  Unrated)
109
The Mummy's Tomb (1942,  Unrated)
110
The Mummy's Ghost (1944,  Unrated)
111
The Mummy's Hand (1940,  Unrated)
112
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
113
Charlie Chan's Secret (1936,  Unrated)
114
Charlie Chan at the Race Track (1936,  Unrated)
115
Charlie Chan in Shanghai (1935,  Unrated)
116
Charlie Chan in Egypt (1935,  Unrated)
117
Charlie Chan in Paris (1935,  Unrated)
118
Charlie Chan on Broadway (1937,  Unrated)
119
Charlie Chan at the Opera (1937,  Unrated)
120
Charlie Chan at the Olympics (1937,  Unrated)
121
The Black Camel (1931,  Unrated)
122
Charlie Chan at the Circus (1936,  Unrated)
123
Dr. No (1962,  PG)
124
From Russia With Love (1964,  PG)
125
Goldfinger (1964,  PG)
126
Thunderball (1965,  PG)
127
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
128
Top Hat (1935,  Unrated)
129
Shall We Dance (1937,  Unrated)
130
Swing Time (1936,  Unrated)
131
Follow the Fleet (1936,  Unrated)
132
Finian's Rainbow (1968,  G)
133
You Were Never Lovelier (1942,  Unrated)
134
The Story of Vernon and Irene Castle (1939,  Unrated)
135
Flying Down to Rio (1933,  Unrated)
136
Dancing Lady (1933,  Unrated)
137
Yolanda and the Thief (1945,  Unrated)
138
The Band Wagon (1953,  Unrated)
139
Laurel & Hardy: March of the Wooden Soldiers (1934,  Unrated)
140
Laurel & Hardy (1958,  Unrated)
141
A Chump at Oxford (1940,  Unrated)
142
Blockheads (1938,  Unrated)
143
Pardon Us (1931,  Unrated)
144
The Devil's Brother (Bogus Bandits) (The Virtuous Tramps) (1933,  Unrated)
145
The Lucky Dog (1921,  Unrated)
146
Swiss Miss (1938,  Unrated)
147
Laughing Gravy (1931,  Unrated)
148
Liberty (Criminals at Large) (1929,  Unrated)
149
We Faw Down We Slip Up (1928,  Unrated)
150
Way Out West (1937,  G)
151
When Comedy Was King (1960,  Unrated)
152
Our Relations (1936,  Unrated)
153
On the Wrong Trek (1936,  Unrated)
154
American Slapstick (1915,  Unrated)
155
Jitterbugs (1943,  Unrated)
156
The Chimp (1932,  Unrated)
157
Why Girls Love Sailors (1927,  Unrated)
158
Helpmates (1932,  Unrated)
159
Great Guns (1941,  Unrated)
160
Wandering Papas (1926,  Unrated)
161
Utopia (1954,  Unrated)
162
The General (1927,  Unrated)
163
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
164
In the Good Old Summertime (1949,  Unrated)
165
The Navigator (1924,  Unrated)
166
College (1927,  Unrated)
167
Go West (1925,  Unrated)
168
One Week (1920,  Unrated)
169
Cops (1922,  Unrated)
170
The Boat (1921,  Unrated)
171
Neighbors (1920,  Unrated)
172
The Play House (1921,  Unrated)
173
Balloonatic (1923,  Unrated)
174
The Goat (1921,  Unrated)
175
Seven Chances (1925,  Unrated)
176
Sherlock Jr. (1924,  Unrated)
177
Kings and Queens of Slapstick (2008,  Unrated)
178
Our Hospitality (1923,  Unrated)
179
Steamboat Bill, Jr. (1928,  Unrated)
180
The Three Ages (1923,  Unrated)
181
Battling Butler (1926,  Unrated)
182
The Electric House (1922,  Unrated)
183
The Paleface (1922,  Unrated)
184
Daydreams (1922,  Unrated)
185
The Love Nest (1923,  Unrated)
186
The Railrodder (The Railroader) (1965,  Unrated)
187
The Blacksmith (1922,  PG)
188
The Haunted House (1921,  Unrated)
189
Limelight (1952,  G)
190
Out West (The Sheriff) (1918,  Unrated)
191
The Adventures of Huckleberry Finn (1960,  G)
192
Convict 13 (1920,  Unrated)
193
Kings of Comedy: Masters of the Silent Screen (2007,  Unrated)
194
Parlor, Bedroom and Bath (Romeo in Pyjamas) (1931,  Unrated)
195
The Hollywood Revue of 1929 (1929,  Unrated)
196
Just Neighbors (1919,  PG)
197
Safety Last! (1923,  Unrated)
198
The Flaming Urge (1953,  Unrated)
199
The Freshman (College Days) (1925,  Unrated)
200
Never Weaken (1921,  Unrated)
201
An Eastern Westerner (1920,  PG)
202
The Forgotten Films of Roscoe "Fatty" Arbuckle (2005,  Unrated)
203
Dr. Jack (Doctor Jack) (1922,  Unrated)
204
The Front Page (1931,  Unrated)
205
Movie Crazy (1932,  Unrated)
206
Sin of Harold Diddlebock (1947,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments