My Favorite Movies
| bigpedro's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 2 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 3 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 4 |
Lorenzo's Oil (1992, PG-13) |
|
| 5 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 6 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 7 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 8 |
The Constant Gardener (2005, R) |
|
| 9 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
| 10 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 11 |
Tropa de Elite (The Elite Squad) (2007, R) |
|
| 12 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 13 |
The Odyssey (1997, PG-13) |
|
| 14 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13)
Amazing movie! I saw it thinking that it would be just another good movie, but it's much better than I expected it to be. And Will Smith does a hell of a play, amazing acting! |
|
| 15 |
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005, R) |
|
| 16 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
| 17 |
Strings (2004, PG) |
|
| 18 |
The Hurricane (1999, R) |
|
| 19 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 20 |
The Butterfly Effect (2004, R) |




















