My Favorite Movies


  BillieJoNKylieAnn181's Rating My Rating
1
The Breakfast Club (1985,  R)
2
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
3
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
4
The Sweetest Thing (2002,  R)
5
Adam Sandler's Eight Crazy Nights (2002,  PG-13)
6
Attack from Mars (1988,  Unrated)
7
James and the Giant Peach (1996,  PG)
8
Tommy Boy (1995,  PG-13)
9
Big Fish (2003,  PG-13)
10
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
11
Anger Management (2003,  PG-13)
12
Billy Madison (1995,  PG-13)
13
The Evil Dead (1981,  NC-17)
14
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
15
Fight Club (1999,  R)
16
50 First Dates (2004,  PG-13)
17
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
18
The Lion King (1994,  G)
19
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
20
Donnie Darko (2001,  R)
21
Psycho (1960,  R)
22
Forrest Gump (1994,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
24
Pretty Woman (1990,  R)
25
Pulp Fiction (1994,  R)
26
Sin City (2005,  R)
27
Dawn of the Dead (2004,  R)
28
Transformers (2007,  PG-13)
29
Friday the 13th (2009,  R)
30
Friday the 13th (1980,  R)
31
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
32
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
33
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
34
Grease (1978,  PG)
35
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
36
Evil Dead 2 (1987,  R)
37
Alice in Wonderland (1995,  Unrated)
38
Alice in Wonderland (1988,  Unrated)
39
American History X (1998,  R)
40
Spanglish (2004,  PG-13)
41
Dazed and Confused (1993,  R)
42
Longshot (Jack of All Trades) (2002,  PG-13)
43
Hellraiser (1987,  R)
44
The Fly (1958,  Unrated)
45
Halloween (1978,  R)
46
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
47
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
48
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
49
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
50
Sleepy Hollow (1999,  R)
51
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
52
House of 1000 Corpses (2003,  R)
53
H2: Halloween II (2009,  R)
54
Good Will Hunting (1997,  R)
55
Patch Adams (1998,  PG-13)
56
Jack (1996,  PG-13)
57
From Hell (2001,  R)
58
Braveheart (1995,  R)
59
Pocahontas (1995,  G)
60
Zombieland (2009,  R)
61
Phantasm IV: Oblivion (1998,  R)
62
The Warriors (1979,  R)
63
Phantasm III: Lord of the Dead (1994,  R)
64
Phantasm (1979,  R)
65
Phantasm II (1988,  R)
66
The Thing (1982,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments