Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  BitchWitAttitude1872's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ (2004,  R)
2
American Gangster (2007,  R)
3
The Rich Man's Wife (1996,  R)
4
Vampire in Brooklyn (1995,  R)
5
Eve's Bayou (1996,  R)
6
Trois (2000,  R)
7
Tales from the Hood (1995,  R)
8
Set It Off (1996,  R)
9
Dead Presidents (1995,  R)
10
Belly (1998,  R)
11
The Players Club (1998,  R)
12
Crooklyn (1994,  PG-13)
13
Pulp Fiction (1994,  R)
14
GoodFellas (1990,  R)
15
Trois 2: Pandora's Box (2002,  R)
16
Damien: Omen II (1978,  R)
17
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
18
Crazy As Hell (2002,  R)
19
Dahmer (2002,  R)
20
Girl 6 (1996,  R)
21
Bullet (1996,  R)
22
Scarface (1983,  R)
23
Belly 2: Millionaire Boyz Club (2006,  R)
24
Funny Games (2008,  R)
25
Ted Bundy (2002,  R)
26
Zodiac (2007,  R)
27
American Psycho (2000,  R)
28
South Central (1992,  R)
29
Revelation (Apocalypse II: Revelation) (1999,  PG-13)
30
Menace II Society (1993,  R)
31
Scary Movie (2000,  R)
32
Scary Movie 2 (2001,  R)
33
White Chicks (2004,  PG-13)
34
New Orleans Exposed: Before and After Katrina (2006,  Unrated)
35
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) (1994,  R)
36
Saw (2004,  R)
37
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
38
Saw II (2005,  R)
39
Mike Epps: Inappropriate Behavior (2005,  Unrated)
40
Lockdown (2002,  R)
41
Katt Williams: It's Pimpin' Pimpin' (2008,  Unrated)
42
Comedy Central Roast of Flavor Flav (2007,  Unrated)
43
Katt Williams: The Pimp Chronicles: Pt. 1 (2006,  Unrated)
44
Talk to Me (2007,  R)
45
Wanda Sykes: Sick & Tired (2006,  Unrated)
46
Baby Boy (2001,  R)
47
Rosewood (1997,  R)
48
King of New York (1990,  R)
49
Boyz n the Hood (1991,  R)
50
Poetic Justice (1993,  R)
51
Hide and Seek (2005,  R)
52
Titanic (1997,  PG-13)
53
Casino (1995,  R)
54
Higher Learning (1994,  R)
55
This Boy's Life (1993,  R)
56
A Bronx Tale (1993,  R)
57
Meet the Parents (2000,  PG-13)
58
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
59
Righteous Kill (2008,  R)
60
Men of Honor (2000,  R)
61
Cape Fear (1991,  R)
62
Coming to America (1988,  R)
63
Eddie Murphy Delirious (1983,  Unrated)
64
Nutty Professor II - The Klumps (2000,  PG-13)
65
Dreamgirls (2006,  PG-13)
66
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
67
Waiting to Exhale (1995,  R)
68
Panther (1995,  R)
69
How Stella Got Her Groove Back (1998,  R)
70
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
71
Malcolm X (1992,  PG-13)
72
Latham Entertainment Presents (2003,  R)
73
Training Day (2001,  R)
74
The Queens of Comedy (2000,  R)
75
Fallen (1997,  R)
76
A Soldier's Story (1984,  PG)
77
Mississippi Masala (1992,  R)
78
Sommore: The Queen Stands Alone (2007,  Unrated)
79
Steve Harvey: Don't Trip... He Ain't Through With Me Yet (2006,  PG)
80
House Party (1990,  R)
81
The Original Kings of Comedy (2000,  R)
82
The Eddie Black Story (2009,  Unrated)
83
Guess Who (2005,  PG-13)
84
Bad Santa (2003,  R)
85
Life (1999,  R)
86
Big Momma's House 2 (2006,  PG-13)
87
House Party 2 (1991,  R)
88
National Security (2003,  PG-13)
89
A Thin Line Between Love and Hate (1996,  R)
90
Dead Man Walking (1995,  R)
91
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
92
Losing Isaiah (1995,  R)
93
187 (1997,  R)
94
Monster's Ball (2001,  R)
95
Jungle Fever (1991,  R)
96
A Time to Kill (1996,  R)
97
Perfect Stranger (2007,  R)
98
Why Do Fools Fall In Love (1998,  R)
99
B.A.P.S. (1997,  PG-13)
100
Introducing Dorothy Dandridge (1999,  R)
101
Basic Instinct 2 (2006,  R)
102
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
103
The Devil's Advocate (1997,  R)
104
Juice (1992,  R)
105
Two Can Play That Game (2001,  R)
106
Sprung (1996,  R)
107
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
108
Soul Food (1997,  R)
109
Motives (2003,  R)
110
Cover (2007,  PG-13)
111
Tupac - Resurrection (2003,  R)
112
Gridlock'd (1997,  R)
113
Gang Related (1997,  R)
114
The Inkwell (1994,  R)
115
Ray (2004,  PG-13)
116
Love Jones (1996,  R)
117
Street Kings (2008,  R)
118
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
119
Alpha Dog (2007,  R)
120
16 Blocks (2006,  PG-13)
121
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
122
Mortal Thoughts (1991,  R)
123
Ghost (1990,  R)
124
Mr. Brooks (2007,  R)
125
Kama Sutra: A Tale of Love (1996,  R)
126
G.I. Jane (1997,  R)
127
Indecent Proposal (1993,  R)
128
Bound (1996,  R)
129
The Green Mile (1999,  R)
130
Me, Myself & Irene (2000,  R)
131
Animal (2005,  R)
132
Liar Liar (1997,  PG-13)
133
The Family That Preys (2008,  PG-13)
134
The Truman Show (1998,  PG)
135
Bride of Chucky (1998,  R)
136
Casualties of War (1989,  R)
137
Something New (2006,  PG-13)
138
Holiday Heart (2000,  R)
139
The Long Walk Home (1990,  PG)
140
Jason's Lyric (1994,  R)
141
Woo (1998,  R)
142
A Low Down Dirty Shame (1994,  R)
143
Love and Basketball (2000,  PG-13)
144
Extremities (1986,  R)
145
American History X (1998,  R)
146
When Night Is Falling (1995,  R)
147
Friday (1995,  R)
148
The Glass Shield (The Johnny Johnson Trial) (1994,  PG-13)
149
In Too Deep (1999,  R)
150
No Country for Old Men (2007,  R)
151
Dance with the Devil (Perdita Durango) (1997,  R)
152
Unlawful Entry (1992,  R)
153
Foxy Brown (1974,  R)
154
Birthday Girl (2002,  R)
155
Cruel Intentions (1999,  R)
156
54 (1998,  R)
157
Eyes Wide Shut (1999,  R)
158
Dave Chappelle: For What It's Worth (2004,  Unrated)
159
How High (2001,  R)
160
Colors (1988,  R)
161
The Craft (1996,  R)
162
Scream (1996,  R)
163
Wild Things (1998,  R)
164
Threesome (1994,  R)
165
This Christmas (2007,  PG-13)
166
Prom Night (2008,  PG-13)
167
Obsessed (2009,  PG-13)
168
American Pimp (2000,  R)
169
ATL (2006,  PG-13)
170
Carrie (1976,  R)
171
The Shining (1980,  R)
172
Omen III: The Final Conflict (1981,  R)
173
Illegal Tender (2007,  R)
174
Madea Goes to Jail (2009,  PG-13)
175
I Can Do Bad All By Myself (2009,  PG-13)
176
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
177
Desperado (1995,  R)
178
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
179
Beloved (1998,  R)
180
Vacancy (2007,  R)
181
Nite Tales (2008,  Unrated)
182
New Jersey Drive (1995,  R)
183
Not Without My Daughter (1991,  PG-13)
184
Single Black Female (2009,  Unrated)
185
Little Man (2006,  PG-13)
186
Hood Rats 2 (2008,  Unrated)
187
Derailed (2005,  R)
188
New Jack City (1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments