My Favorite Movies


  blacktoolthing's Rating My Rating
1
The Howling (1981,  R)
2
Miami Vice (2006,  R)
Miami Vice
What a way of updating, an old 80's t.v show, and giving it some bad assness! Great action scenes, and story.
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I really enjoyed this movie...didn't seem like it was that long. Was a very enjoyable final chapter to the trilogy. Infact , I liked this movie better then the 1st movie, and thought they ended it very well.
4
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
5
The Right Stuff (1983,  PG)
6
Hoffa (1992,  R)
7
Oldboy (,  R)
8
Total Recall Special Edition (,  R)
9
Aliens (1986,  R)
Aliens
The greatest sequel of all time! Instead of just one alien, you have a whole hive of them, and they move fast! You can see where all the research Cameron did for Rambo 2 payed off in this script.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
10
Robots (2005,  PG)
Robots
The best non Pixar animated movie.
11
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Will Ferrel's best movie.
12
Super Troopers (2001,  R)
Super Troopers
The first 15min make me laugh so hard, I wanna faint!
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
The best of the series so far.
14
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
The second best Stephen King adaption about being in prison.
15
Carlito's Way (1993,  R)
Carlito's Way
The very first scene they show you whats gonna happen, and by the end you've already forgot! Sean Penn deserved a Oscar for his work.
16
Scanners (1981,  R)
Scanners
Exploding heads, unborn babies scanning peoples brains, Michael Ironside and a awsome final battle between the 2 most powerful scanners! Whats not to love about this movie?
17
Blade (1998,  R)
Blade
Westley Snipes was born to play this part. The best of the Trilogy.
18
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Any movie were Gwyneth Paltrows head is in a box is a good one.
19
Escape from New York (1981,  R)
Escape from New York
I love the music to this movie. I went and got a copy of the soundtrack.
20
Ben-Hur (1959,  G)
Ben-Hur
Chariot races!!!!
21
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
I didnt really expect much from this movie, but I was surprised how well they pulled it off.
22
RoboCop (1987,  R)
23
Highlander (1986,  R)
Highlander
Who can ever forget Clancy Brown as the bad guy, and that great Queen soundtrack.
24
The Blob (1988,  R)
The Blob
A great remake of a crappy classic horror movie. The effects are fantastic. They actually killed off the dude you thought was going to be the hero of the movie.
25
Beer League (2006,  R)
Beer League
Artie Lange, the new Bill Murray?
26
From Hell (2001,  R)
27
The Island (2005,  PG-13)
The Island
My Fav Michael Bay movie. Just wasnt expecting much and it blew me away.
28
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
Just a great mix of a Spielberg and Kubrick movie.
29
Manhunter (1986,  R)
Manhunter
Truly the best of the Hannibal Lecter movies. Too bad they couldn't of got Brian Cox to play Hannibal again?
30
Airplane! (1980,  PG)
Airplane!
"And dont call me Shirly."
31
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
The movie that really every futuristic movie base there designs on. I just re-watched this classic and it just looks gorgeous! It looks great on a HDTV! It totally holds up to todays CGI! Im so glad I got the chance to see it on a giant movie screen! This is before Harrison Ford became the giant action star he later became! He's actually acting! And before Rutger Hauer became a straight to video star! Just a truley great sci-fi film that everyone should check out once!
Flixster - Share Movies
32
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns
This is the true 3rd movie in the seris. Hope thy make more of them.
33
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
The Chronicles of Riddick
I really like this movie. The fact that they totally verd off the original idea actually works here.
34
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
Michael Keaton at is funnyist. Wish he would go back to doing these types of films.
35
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
Better then the original Tim Burton version.
36
Identity (2003,  R)
Identity
Never saw the ending comong
37
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Just plain funny!
38
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
One of the best sequels ever!
39
Land of the Dead: Director's Cut (,  Unrated)
40
Galaxy Quest (1999,  PG)
41
The Untouchables (1987,  R)
42
This Is Spinal Tap (1984,  R)
43
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
44
Office Space (1999,  R)
45
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
46
The Abyss (1989,  PG-13)
47
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
48
Army of Darkness (1993,  R)
49
Blow (2001,  R)
50
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
51
Deja Vu (2006,  PG-13)
52
X2 (2003,  PG-13)
53
Man on Fire (2004,  R)
54
Lord of War (2005,  R)
55
Hellboy (2004,  PG-13)
56
Opera (1987,  Unrated)
57
Tenebre, (Unsane) (1982,  R)
58
Akira (1988,  R)
59
Saving Private Ryan (1998,  R)
60
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
Dead Alive (Braindead)
"I kick ass for the LOORD!"
61
Minority Report (2002,  PG-13)
62
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
The Adventures of Baron Munchausen
Flixster - Share Movies
63
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
64
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
65
Evil Dead 2 (1987,  R)
66
Taxi Driver (1976,  R)
67
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
68
The Quick and the Dead (1995,  R)
69
Kingpin (1996,  PG-13)
70
JFK (1991,  R)
71
Full Metal Jacket (1987,  R)
72
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
Natural Born Killers
Flixster - Share Movies
73
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
74
Waiting (2005,  R)
75
The Devil's Rejects (2005,  R)
76
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
Just plain funny! They get every action klischey right.
77
A Clockwork Orange (1971,  R)
78
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
79
The Ring (2002,  PG-13)
80
Sin City (2005,  R)
81
The Matrix (1999,  R)
82
Bound (1996,  R)
83
The Hidden (1987,  R)
84
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
85
Cutthroat Island (1995,  PG-13)
86
U2 - Rattle and Hum (,  PG-13)
87
Deep Rising (1998,  R)
88
Chopper (2001,  R)
89
Fright Night (1985,  R)
Fright Night
Another one of those great 80's horror/comedies, with plenty od special effects, and nice scenes of gore.
90
1941 (1979,  PG)
91
Superman II: The Richard Donner Cut (2006,  PG)
92
Jeremiah Johnson (1972,  PG)
93
Death Race 2000 (1975,  R)
94
Shogun Assassin (1980,  R)
95
Private Parts (1997,  R)
Private Parts
Just a very funny movie. I especially liked the younger years. Also the showdown with Pig vomit, (Paul Giamatti) is hilarious.
96
They Live (1988,  R)
They Live
Nada: I have come here to chew bubblegum and kick ass. And I'm all out of bubblegum.
97
Starman (1984,  PG-13)
98
The Hitcher (1986,  R)
99
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
100
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
Lat sau san taam (Hard-Boiled)
Probably the last great John Woo Hong Kong action flick! Great gun battles! Wish Woo c ould do the same film here? A must see for any film fan.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
101
Transformers (2007,  PG-13)
102
Miller's Crossing (1990,  R)
Miller's Crossing
Another excellent movie by the Coen's, unfortunatly overlooked because of the amount of gangsta flix that came out at the same time. Great acting by Albert Finney as the crime boss and Gabriel Byrne as his right hand man. Worth a look.
103
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
104
Stephen King's The Stand (,  Unrated)
105
Time Bandits (1981,  PG)
106
Heathers (1988,  R)
107
The Missing (2003,  R)
108
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
109
The Postman (1997,  R)
110
The Blues Brothers (1980,  R)
111
The Frighteners (1996,  R)
112
Once Upon a Time in America (1984,  R)
113
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
114
Poolhall Junkies (2002,  R)
115
Dirty Work (1998,  PG-13)
Dirty Work
Flixster - Share Movies
116
The Way of the Gun (2000,  R)
117
Storm of the Century (1999,  PG-13)
118
The Tragedy of Macbeth (Macbeth) (1971,  R)
119
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
120
Event Horizon (1997,  R)
121
The Manchurian Candidate (2004,  R)
122
The Birds (1963,  PG-13)
123
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
124
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
125
Maverick (1994,  PG)
126
The Color Purple (1985,  PG-13)
127
Cop Land (1997,  R)
128
Psycho (1960,  R)
129
Desperado (1995,  R)
130
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
131
The Fury (1978,  R)
132
Blow Out (1981,  R)
133
Killing Zoe (1994,  R)
Killing Zoe
You can tell this was written by the co-writer of Pulp Fiction.
134
History of the World -- Part I (1981,  R)
History of the World -- Part I
How could you not laugh? They made the Inquisition into a musical number!
135
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
I really didn't like this movie at first, but after repeat viewings you really can get the undertones of the movie. There's more going on then what u see.
136
The Aviator (2004,  PG-13)
137
Alexander (2004,  R)
138
2010: The Year We Make Contact (1984,  PG)
139
Candyman (1992,  R)
140
Lady Hawke (,  PG-13)
141
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
142
Prince of Darkness (1987,  R)
143
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
144
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
145
Hard Candy (2006,  R)
Hard Candy
A totally brutal film...a must see! Really makes u think.Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
146
Coming to America (1988,  R)
147
Dead Presidents (1995,  R)
148
Backdraft (1991,  R)
149
A Simple Plan (1998,  R)
150
Night of the Living Dead (1990,  R)
151
Boyz n the Hood (1991,  R)
152
The Three Burials of Melquiades Estrada (2006,  R)
153
Blood Simple (1984,  R)
154
Colors (1988,  R)
155
Dressed to Kill (1980,  R)
156
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
157
Kung Fu Hustle (2005,  R)
158
Running Scared (2006,  R)
159
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
160
Misery (1990,  R)
161
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
162
Idiocracy (2006,  R)
163
The Warriors (1979,  R)
164
Invincible (2006,  PG)
165
Darkman (1990,  R)
166
Steamboy (2005,  PG-13)
167
Feast (2005,  R)
168
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) (,  Unrated)
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES)
Didn't expect much, but I thought Steven Weber was great as the doomed Jack Torrence.
169
Road to Perdition (2002,  R)
170
Wolf (1994,  R)
171
Falling Down (1993,  R)
172
The Beastmaster (1982,  PG)
173
Stand by Me (1986,  R)
174
Maria Full of Grace (2004,  R)
175
La Bella y la Bestia (,  G)
176
The Last Boy Scout (1991,  R)
177
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
178
So I Married an Axe Murderer (1993,  PG-13)
So I Married an Axe Murderer
Flixster - Share Movies
179
A Mighty Wind (2003,  PG-13)
180
Bad Santa (2003,  R)
181
Black Hawk Down (2001,  R)
182
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
183
Judge Dredd (1995,  R)
Judge Dredd
I am crazy! I love this movie. I watch it everytime its on .
184
Cursed (2004,  PG-13)
185
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
186
Critters (1986,  PG-13)
187
25th Hour (2002,  R)
188
Brazil (1985,  R)
189
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) (2001,  R)
190
Requiem for a Dream (2000,  R)
191
Brick (2006,  R)
192
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
Joy Ride (Road Kill)
Way better then I thought it was gonna be. The DVD is great because they give u 6 alternate endings, and different voices for the truckdriver.
193
Ed Wood (1994,  R)
194
Layer Cake (2005,  R)
195
Beerfest (2006,  R)
196
Donnie Darko (2001,  R)
197
Sunshine (2007,  R)
Sunshine
Let me start by saying...this is the best, by far, Science Fiction movie since Stanley Kubricks 2001: A Space Odyssey! There have been other good ones since, but not like this one! 1st, the visuals are just gorgeous! Especially the lingering shots of the surface of the sun and the Icarus 2 spaceship! 2nd, the visual effects are realistic! You can really see all the research that went into it. Specifically, the shot of Mercury traveling across the surface of the sun. It looks so real! Like your actually seeing it! Which is enhanced by the shaky camera. Awsome! 3rd, the excellent acting, especially by Cillian Murphy and Chris Evans. Thumbs up to Evans, who shows he can actually play a character other then Johnny Storm in the Fantastic 4 series. And Murphy seems to be director Danny Boyle's goto guy now with good reason. Both give understated, realistic performances. Neither roll is a scene stealer but they make the most of it, showing what being trapped on a dieing spacecraft might feel like, and there desperation for saving earth. And a honorable mention goes to Cliff Curtis as the ships psychologist. He's there to help the crew with there problems, but clearly has some of his own! And Danny Boyle's direction is excellent! showing us the mundane, day to day operations of the crew at the beginning to the hectic documentary technique he used in 28 days later, by the end. And his use of music to express emotion is still spot on. All of it making you invest in the movie. Characters and the story. This is a highly recommended sci-fi movie, that shouldn't be missed!

Capa: Just remember it takes eight minutes for light to travel from the sun to Earth, which means you'll know we succeeded about eight minutes after we deliver the payload. All you have to do is look out for a little extra brightness in the sky. So if you wake up one morning and it's a particularly beautiful day, you'll know we made it.
Flixster - Share Movies

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments