My Favorite Movies


  bladerunnerunit's Rating My Rating
1
Kamome shokudo (Kamome Diner) (2006,  Unrated)
Kamome shokudo (Kamome Diner)
CoffeeO kudasai! Great!
2
Blade Runner (1982,  R)
3
Aliens (1986,  R)
Aliens
Once upon a time James Cameron was great...
4
Absurdistan (2008,  Unrated)
5
Cztery Noce z Anna (Four Nights with Anna) (2008,  Unrated)
6
El Día de la bestia (The Day of the Beast) (1999,  R)
7
Okuribito (Departures) (2009,  PG-13)
8
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
9
Always zoku san-chôme no yûhi (Always: Sunset on Third Street 2) (2007,  Unrated)
10
Always san-chôme no yûhi (Always - Sunset on Third Street) (2005,  Unrated)
11
The Bucket List (2007,  PG-13)
12
Suwîto rein: Shinigami no seido (Accuracy of Death)(Sweet Rain) (2008,  Unrated)
13
What Time Is It There? (Ni na bian ji dian) (2001,  Unrated)
14
Youth Without Youth (2007,  R)
15
I Kina spiser de hunde (In China They Eat Dogs) (1999,  Unrated)
16
The Kite Runner (2008,  PG-13)
17
Üç Maymun (Three Monkeys) (2008,  Unrated)
18
Drained (O Cheiro Do Ralo) (2006,  Unrated)
19
Dead Snow (Død snø) (2009,  Unrated)
20
Mogari no Mori (The Mourning Forest) (The Forest of Mogari) (2007,  Unrated)
21
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
22
Tais-Toi (2004,  Unrated)
23
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1999,  PG-13)
24
Toto le Héros (Toto the Hero) (1991,  PG-13)
25
What Have I Done to Deserve This? (¿Qué he hecho yo para merecer esto!!) (1984,  Unrated)
26
Zift (2008,  Unrated)
27
La Comunidad (Common Wealth) (2000,  R)
28
Tony Manero (2009,  Unrated)
29
Eskalofrío (Shiver) (2008,  Unrated)
30
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) (2008,  PG-13)
31
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) (2005,  Unrated)
32
Los Cronocrímenes (Timecrimes) (2007,  R)
33
Son of Rambow (2007,  PG-13)
34
El Nido Vacío (Empty Nest) (2008,  Unrated)
35
The Bothersome Man (Den Brysomme mannen) (2007,  Unrated)
36
Religulous (2008,  R)
37
Yeui-eomneun geotdeul (No Mercy for the Rude) (2006,  Unrated)
38
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
39
Frankenweenie (1992,  PG)
40
Torrente, el brazo tonto de la ley (Torrente, the Stupid Arm of the Law) (1998,  Unrated)
41
Le Couperet (2005,  Unrated)
42
Cure (1998,  Unrated)
43
Adam's Apples (Adams æbler) (2007,  R)
44
The Method (El Metodo) (2007,  Unrated)
45
Thesis (Tesis) (1996,  R)
46
Valentin (2004,  PG-13)
47
Shuang shi ji (Deadly Delicious) (2008,  Unrated)
48
Rosso come il cielo (2007,  Unrated)
49
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) (1983,  Unrated)
50
Phoebe in Wonderland (2009,  PG-13)
51
Leolo (1992,  Unrated)
52
La Graine et le Mulet (The Secret of the Grain) (Couscous) (2007,  Unrated)
53
Treeless Mountain (2009,  Unrated)
54
Hansel & Gretel (2007,  Unrated)
55
2046 (2005,  R)
56
Goodbye Solo (2009,  R)
57
City of Life and Death (2009,  Unrated)
58
Doubt (2008,  PG-13)
59
Zombieland (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments