My Favorite Movies
| BlondeHeatWave's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Natural Born Killers (1994, R) |
|
|
| 2 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 3 |
Bull Durham (1988, R) |
|
|
| 4 |
Grosse Pointe Blank (1997, R) |
|
|
| 5 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
|
| 6 |
True Romance (1993, R) |
|
|
| 7 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 8 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
|
| 9 |
Fear (1996, R) |
|
|
| 10 |
300 (2007, R) |
|
|
| 11 |
Crazy in Alabama (1999, PG-13) |
|
|
| 12 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 13 |
Grindhouse (, Unrated) |
|
|
| 14 |
Freeway (1996, R)
Reese Witherspoon and Kiefer Sutherland dazzle in this warped rendition of Little Red Riding Hood. It doesn't seem possible but somehow Witherspoon plays this trashy, ignorant character incredibly intelligently. And Sutherland gives another convincing performance of a pervert looking for prey. It's one of those films that you can watch over and over because you catch something new everytime! |
|
|
| 15 |
Bad Education (La Mala educación) (2004, NC-17) |
|
|
| 16 |
Higher Learning (1994, R) |
|
|
| 17 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
|
| 18 |
Happiness (1998, Unrated) |
|
|
| 19 |
Club Dread (2004, R) |
|
|
| 20 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 21 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
|
| 22 |
Poetic Justice (1993, R) |
|
|
| 23 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 24 |
Eye For An Eye (2008, R) |
|
|
| 25 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
|
| 26 |
The Devil's Rejects (2005, R) |
|
|
| 27 |
The Joy Luck Club (1993, R) |
|
|
| 28 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
|
| 29 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
|
| 30 |
Schindler's List (1993, R) |
|
|
| 31 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 32 |
Son in Law (1993, PG-13) |
|
|
| 33 |
Original Sin (2001, R) |
|
|
| 34 |
Paradise (1991, PG-13) |
|
|
| 35 |
The Whore's Son (2004, Unrated) |
|
|
| 36 |
The Good Son (1993, R) |
|
|
| 37 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
|
| 38 |
The Hand That Rocks the Cradle (1992, R) |
|
|
| 39 |
Point of No Return (The Assassin) (1993, R) |
|
|
| 40 |
Match Point (2005, R) |
|
|
| 41 |
Return to Me (2000, PG) |
|
|
| 42 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
|
| 43 |
Psycho (1998, R) |
|
|
| 44 |
Magnolia (1999, R) |
|
|
| 45 |
Tin Cup (1996, R) |
|
|
| 46 |
Pushing Tin (1999, R) |
|
|
| 47 |
Fast Times At Ridgemont High (1982, R) |
|
|
| 48 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
|
| 49 |
The Wedding Date (2005, PG-13) |
|
|
| 50 |
Half Baked (1997, R) |
|
|
| 51 |
Muriel's Wedding (1994, R) |
|
|
| 52 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
|
| 53 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
|
| 54 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
|
| 55 |
Boys on the Side (1995, R) |
|



