My Favorite Movies
| blondemafiagirl's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Atonement (2007, R) |
|
| 2 |
Elizabeth (1998, R) |
|
| 3 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 4 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 5 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 6 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 7 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 8 |
Ultraviolet (2006, PG-13) |
|
| 9 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 10 |
Ghost Ship (2002, R) |
|
| 11 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 12 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 13 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 14 |
Ghost World (2001, R) |
|
| 15 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 16 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 17 |
The Shining (1980, R) |
|
| 18 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 19 |
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922, Unrated) |
|
| 20 |
Jeepers Creepers (2001, R) |
|
| 21 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999, PG-13) |
|
| 22 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 23 |
Chicken Little (2005, G) |
|
| 24 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 25 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 26 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 27 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 28 |
Ratatouille (2007, G) |
|
| 29 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 30 |
Pulp Fiction (1994, R) |






























