My Favorite Movies


  BLU3EDRAG7ONSLAY8ER's Rating My Rating
1
The Magic 7 (2007,  Unrated)
2
Sordid Lives (2000,  R)
3
It's My Party (1996,  R)
4
A Christmas Romance (1994,  PG)
5
A Mom for Christmas (1990,  G)
6
Toomorrow (1970,  Unrated)
7
Murder on Flight 502 (2004,  Unrated)
8
The Cookout (2004,  PG-13)
9
Jewel (2001,  Unrated)
10
Baby (,  G)
11
The Lovemaster (1999,  Unrated)
12
The Brave Little Toaster Goes to Mars (The Brave Little Toaster 2) (1998,  Unrated)
13
The Apostle (1998,  PG-13)
14
Dalva (1996,  Unrated)
15
A Good Day To Die (Children of the Dust) (1995,  R)
16
Man of the House (1995,  PG)
17
The Substitute Wife (1994,  PG-13)
18
The Burning Bed (1984,  Unrated)
19
The Cannonball Run (1981,  PG)
20
Logan's Run (1976,  PG)
21
Myra Breckinridge (1970,  R)
22
Poor Little Rich Girl (1936,  G)
23
Unstable Fables: Goldilocks and the 3 Bears (2008,  G)
24
The Midnight Meat Train (2008,  R)
25
Our Italian Husband (2005,  Unrated)
26
Bob the Butler (2005,  PG)
27
Gone, But Not Forgotten (2004,  Unrated)
28
Spider's Web (2002,  R)
29
What Makes a Family (2001,  Unrated)
30
The Weekend (2000,  Unrated)
31
After Sex (2000,  Unrated)
32
The Bachelor (1999,  PG-13)
33
The Almost Perfect Bank Robbery (1999,  Unrated)
34
The Misadventures of Margaret (1998,  Unrated)
35
Freeway (1996,  R)
36
Nothing Lasts Forever (1995,  Unrated)
37
Born to Be Wild (1995,  PG)
38
The Seventh Floor (1994,  R)
39
Freaked (1993,  PG-13)
40
Backstreet Dreams (Backstreet Strays ) (1990,  R)
41
Wet Gold (1984,  Unrated)
42
Endless Love (1981,  R)
43
Tilt (1979,  Unrated)
44
The King of the Gypsies (1978,  R)
45
Alice, Sweet Alice (Communion) (1977,  R)
46
Pathology (2008,  R)
47
Dinotopia: Quest for the Ruby Sunstone (2005,  Unrated)
48
Jimmy Neutron: You Bet Your Life Form (Win, Lose and Kaboom) (2004,  Unrated)
49
Dickie Roberts - Former Child Star (2003,  PG-13)
50
Kiss the Bride (2002,  R)
51
Diamond Hunters (2001,  R)
52
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure (2000,  G)
53
Buying the Cow (2000,  R)
54
Body Count (Below Utopia) (1997,  R)
55
Glory Daze (1996,  R)
56
Public Enemies (1996,  R)
57
The Surrogate (1995,  Unrated)
58
Double Dragon (1994,  PG-13)
59
Where the Day Takes You (1992,  R)
60
Little Sister, (Mister Sister ) (1992,  PG-13)
61
Dance 'Til Dawn (1988,  Unrated)
62
Speed Zone (1989,  PG)
63
The Anniversary Party (2001,  R)
64
Scratch the Surface (1997,  Unrated)
65
Bodies, Rest & Motion (1993,  R)
66
Heart of Dixie (1989,  PG)
67
Shag (1989,  PG)
68
The Big Turnaround (1988,  R)
69
Bright Lights, Big City (1988,  R)
70
Gremlins (1984,  PG)
71
I Really Hate My Job (2007,  Unrated)
72
Partition (2007,  R)
73
The Outsider (2006,  Unrated)
74
Relative Strangers (2006,  PG-13)
75
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
76
The Company (2003,  PG-13)
77
Blind Horizon (2003,  R)
78
Hairshirt (Too Smooth) (2001,  R)
79
Investigating Sex (2001,  Unrated)
80
Panic (2000,  R)
81
Drowning Mona (2000,  PG-13)
82
Scream 3 (2000,  R)
83
Wild Things (1998,  R)
84
Predators from Beyond Neptune (1997,  Unrated)
85
Scream 2 (1997,  R)
86
The Canterville Ghost (1996,  PG)
87
Paint Cans (1994,  Unrated)
88
Loaded (2007,  R)
89
Holiday Switch (2007,  Unrated)
90
Dead Lenny (2006,  Unrated)
91
Lightspeed (2006,  Unrated)
92
Decoys (2004,  R)
93
Devil Winds (2003,  PG)
94
Baywatch: Hawaiian Wedding (2003,  Unrated)
95
The Price of Kissing (1999,  PG-13)
96
Melissa (Secret Sins) (1995,  Unrated)
97
Amanda And The Alien (1995,  R)
98
The Demolitionist (1995,  R)
99
The Double 0 Kid (1992,  PG-13)
100
Palomino (1991,  Unrated)
101
The Haunting of Morella (1991,  R)
102
Omega Syndrome (1987,  R)
103
The Clan of the Cave Bear (1986,  R)
104
Rich and Famous (1981,  R)
105
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
106
Everybody's Fine (2009,  PG-13)
107
Whip It (2009,  PG-13)
108
Beverly Hills Chihuahua (2008,  PG)
109
Behind the Screens (2006,  Unrated)
110
Lucky You (2006,  PG-13)
111
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
112
Curious George (2006,  G)
113
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
114
Donnie Darko: Production Diary (2004,  R)
115
50 First Dates (2004,  PG-13)
116
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
117
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
118
My Date with Drew (2003,  PG)
119
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
120
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
121
Donnie Darko (2001,  R)
122
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
123
Titan A.E. (2000,  PG)
124
Skipped Parts (2000,  R)
125
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
126
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
127
Home Fries (1998,  PG-13)
128
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
129
Wishful Thinking (1997,  R)
130
Scream (1996,  R)
131
Batman Forever (1995,  PG-13)
132
Mad Love (1995,  PG-13)
133
Boys on the Side (1995,  R)
134
Inside the Goldmine (1994,  Unrated)
135
No Place To Hide (1993,  R)
136
Doppelganger: The Evil Within (1993,  R)
137
Guncrazy (1992,  R)
138
Motorama (1991,  R)
139
See You In The Morning (1989,  PG-13)
140
Babes in Toyland (1986,  G)
141
Irreconcilable Differences (1984,  PG)
142
Altered States (1980,  R)
143
Grey Gardens (2009,  Unrated)
144
Ultimate Avengers 2: Rise of the Panther (2006,  PG-13)
145
Ultimate Avengers: The Movie (2006,  PG-13)
146
Tarzan & Jane (2002,  G)
147
The Triangle (2001,  Unrated)
148
It Had to Be You (2000,  PG)
149
Seven Girlfriends (1999,  R)
150
Soccer Dog: The Movie (1999,  PG)
151
The Velocity of Gary (1999,  R)
152
Kicking and Screaming (1995,  R)
153
The Big Green (1995,  PG)
154
The Last Good Time (1995,  R)
155
Clean Slate (1994,  PG-13)
156
Bank Robber (1993,  R)
157
Greedy (1994,  PG-13)
158
Midnight's Child (1992,  Unrated)
159
Spirit Of 76, The (1991,  PG-13)
160
The Spirit of '76 (1990,  PG-13)
161
Beyond the Stars (Personal Choice) (1989,  PG)
162
Into the Fire (1988,  R)
163
Mission...kill, The (mission:kill) (1987,  R)
164
Conan the Destroyer (1984,  PG)
165
The Ghosts of Girlfriends Past (2009,  PG-13)
166
The Spectacular Spider-Man: Attack of the Lizard (2008,  Unrated)
167
A New Wave (2007,  R)
168
Eloise in Hollywood (TV SHOW) (,  Unrated)
169
Bratz - Genie Magic (2006,  G)
170
Black Christmas (2006,  R)
171
Be My Baby (2006,  PG-13)
172
Fatwa (2006,  Unrated)
173
Hello Sister, Goodbye Life (2006,  Unrated)
174
Movie Nice Guy(2006) (,  Unrated)
175
Bratz - Rock Angelz (2005,  Unrated)
176
Dirty Deeds (2005,  PG-13)
177
Nice Guys (High Hopes) (2005,  Unrated)
178
Shadow of Fear (2004,  PG-13)
179
Mean Girls (2004,  PG-13)
180
Rugrats Go Wild (2003,  PG)
181
Daddy Day Care (2003,  PG)
182
The Home Front (,  Unrated)
183
The Wild Thornberrys Movie (2002,  PG)
184
Hometown Legend (2002,  PG)
185
Balto II: Wolf Quest (2001,  G)
186
An American Tail: The Treasure of Manhattan Island (2000,  G)
187
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
188
Anastasia (1997,  G)
189
An American Tail - The Mystery of the Night Monster (1999,  G)
190
Being Michael Madsen (,  Unrated)
191
The Ugly Truth (2009,  R)
192
27 Dresses (2008,  PG-13)
193
Your Mommy Kills Animals (2007,  R)
194
Caffeine (2007,  R)
195
Zyzzyx Rd. (2006,  Unrated)
196
The Ringer (2005,  PG-13)
197
Side Effects (2005,  R)
198
Romy and Michele: In the Beginning (2005,  PG-13)
199
Evil Never Dies (2003,  Unrated)
200
Wuthering Heights (2003,  PG-13)
201
100 Girls (2000,  R)
202
Bug Buster (Some Things Never Die) (1998,  R)
203
Bride of Chucky (1998,  R)
204
Stand-Ins (1997,  Unrated)
205
Prince Valiant (Prinz Eisenherz) (1997,  PG-13)
206
King of the Hill (1993,  PG-13)
207
Monsters vs. Aliens (2009,  PG)
208
Four Christmases (2008,  PG-13)
209
Rendition (2007,  R)
210
Penelope (2006,  PG)
211
Walk the Line (2005,  PG-13)
212
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
213
Vanity Fair (2004,  PG-13)
214
Legally Blonde (2001,  PG-13)
215
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
216
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
217
The Importance of Being Earnest (2002,  PG)
218
The Trumpet of the Swan (2001,  G)
219
Little Nicky (2000,  PG-13)
220
American Psycho (2000,  R)
221
Cruel Intentions (1999,  R)
222
Pleasantville (1998,  PG-13)
223
Twilight (1998,  R)
224
Overnight Delivery (1998,  PG-13)
225
S.F.W. (1994,  R)
226
Jack the Bear (1993,  PG-13)
227
Wildflower (1991,  PG-13)
228
Then She Found Me (2007,  R)
229
Empire Falls (2005,  PG-13)
230
A Good Woman (2006,  PG)
231
Red Riding Hood (2004,  PG)
232
What Women Want (2001,  PG-13)
233
Cast Away (2000,  PG-13)
234
Pay It Forward (2000,  PG-13)
235
Dr. T & The Women (2000,  R)