My Favorite Movies


  Bluesailor's Rating My Rating
1
Flightplan (2005,  PG-13)
2
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
3
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
4
The Fast and the Furious (,  Unrated)
5
Original Sin (2001,  R)
6
Stepmom (1998,  PG-13)
7
Fight Club (1999,  R)
8
Green Street Hooligans (2005,  R)
9
American History X (1998,  R)
10
Trainspotting (1996,  R)
11
Snatch (2001,  R)
12
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
13
Layer Cake (2005,  R)
14
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
15
The Mission (1986,  PG)
16
The Bear (1989,  PG)
17
Collateral (2004,  R)
18
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
19
Don't Come Knocking (2006,  R)
20
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
21
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
22
Speed (1984,  Unrated)
23
Enduring Love (2004,  R)
24
Saw (2004,  R)
25
Saw II (2005,  R)
26
Saw III (2006,  R)
27
Inspector Gadget - The Gadget Files (1984,  Unrated)
28
Sphere (1998,  PG-13)
29
The Abyss (1989,  PG-13)
30
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
31
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
32
The Healer (2004,  R)
33
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
34
Interview with the Vampire (1994,  R)
35
Interview With the Assassin (2002,  R)
36
The Interview (2000,  Unrated)
37
Tale of a Vampire (1992,  R)
38
Frost: Portrait of a Vampire (2001,  R)
39
The Rock (1996,  R)
40
Con Air (1997,  R)
41
World Trade Center (2006,  PG-13)
42
Angels in the Dust (2007,  Unrated)
43
Agatha Christie's Why Didn't They Ask Evans? (1981,  Unrated)
44
Just Ask My Children (2001,  Unrated)
45
A Good Day To Die (Children of the Dust) (1995,  R)
46
Eat My Dust (1976,  PG)
47
Blossoms in the Dust (1941,  Unrated)
48
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
49
Il Bianco, il giallo, il nero (White, the Yellow, and the Black)(Shoot First... Ask Questions Later) (1975,  Unrated)
50
Don't Ask Don't Tell (2002,  Unrated)
51
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
52
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
53
Blueberry (Renegade) (2004,  R)
54
Ma fille mon ange (My Daughter, My Angel) (2007,  Unrated)
55
Music Is My Life, Politics My Mistress: The Story of Oscar Brown Jr. (2005,  Unrated)
56
Boogie Nights (1997,  R)
57
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
58
The Silence of the Lambs (1991,  R)
59
My Father (2007,  Unrated)
60
A Thousand and One Nights (1001 Nights) (1945,  PG)
61
The Godfather (1972,  R)
62
The Godfather, Part II (1974,  R)
63
The Godfather, Part III (1990,  R)
64
The Untouchables (1987,  R)
65
Scarface (1983,  R)
66
American Gangster (2007,  R)
67
The Departed (2006,  R)
68
We Own the Night (2007,  R)
69
Man of a Thousand Faces (1957,  Unrated)
70
Magnificent Obsession (1954,  Unrated)
71
Casino (1995,  R)
72
The Island (1980,  R)
73
Conspiracy Theory (1997,  R)
74
Medicine Man (1992,  PG-13)
75
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984,  PG)
76
Waterworld (1995,  PG-13)
77
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
78
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
79
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
80
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
81
Eragon (2006,  PG)
82
Stardust (2007,  PG-13)
83
The Princess Bride (1987,  PG)
84
The Pagemaster (1994,  PG)
85
The Golden Compass (2007,  PG-13)
86
Twin Peaks - Fire Walk with Me (,  R)
87
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
88
If You Could See What I Hear (1982,  PG)
89
The Net (1995,  PG-13)
90
The Net 2.0 (2006,  R)
91
An Unfinished Life (2005,  PG-13)
92
The Night of the Iguana (1964,  Unrated)
93
The Man Who Could Work Miracles (1937,  Unrated)
94
The Bet (2007,  Unrated)
95
The Mangler Reborn (2005,  R)
96
The Informer (1935,  Unrated)
97
Hostel (2006,  R)
98
Ariel (1988,  Unrated)
99
The Bodyguard (1992,  R)
100
The Fugitive (1993,  PG-13)
101
Munich (2005,  R)
102
Syriana (2005,  R)
103
The Kingdom (2007,  R)
104
Black Hawk Down (2001,  R)
105
We Were Soldiers (2002,  R)
106
Flags of Our Fathers (2006,  R)
107
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
108
The Last Legion (2007,  PG-13)
109
The 300 Spartans (1962,  Unrated)
110
Troy (2004,  R)
111
300 (2007,  R)
112
Beowulf (2007,  PG-13)
113
Gladiator (2000,  R)
114
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
115
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
116
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
117
The Client (1994,  PG-13)
118
Scent of a Woman (1992,  R)
119
Constantine (2005,  R)
120
30 Days of Night (2007,  R)
121
Blade (1998,  R)
122
Blade - Trinity (2004,  R)
123
I, Robot (2004,  PG-13)
124
The Firm (1993,  R)
125
The Man Who Sued God (2001,  Unrated)
126
Blood Diamond (2006,  R)
127
Left Behind - World at War (2005,  PG-13)
128
Left Behind - The Movie (2001,  PG-13)
129
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure (2000,  G)
130
Kingdom of Heaven (2005,  R)
131
Shakespeare in Love (1998,  R)
132
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
133
Night Eyes (Hidden View) (Hidden Vision) (1990,  R)
134
Pretty Woman (1990,  R)
135
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
136
Titanic (1997,  PG-13)
137
Dead Poets Society (1989,  PG)
138
High Society (1956,  G)
139
Brokeback Mountain (2005,  R)
140
Gold Diggers: The Secret of Bear Mountain (1995,  PG)
141
The Swan Princess: Escape from Castle Mountain (,  G)
142
The Englishman Who Went up a Hill But Came Down A Mountain (1995,  PG)
143
Escape to Witch Mountain (1975,  G)
144
High School Musical (2006,  Unrated)
145
Hairspray (2007,  PG)
146
Léon (The Professional) (1994,  R)
147
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
148
Hitman (2007,  R)
149
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
150
Side Effects (2005,  R)
151
Boa Vs Python (2004,  R)
152
Boa (New Alcatraz) (2002,  R)
153
Walk the Line (2005,  PG-13)
154
Save the Last Dance 2 (2006,  PG-13)
155
A Walk to Remember (2002,  PG)
156
Seven (Se7en) (1995,  R)
157
Sinbad of the Seven Seas (1989,  PG-13)
158
Divine Emanuelle:Love Cult (,  Unrated)
159
Emanuelle e gli ultimi (Edited Version) (Emanuelle and the Last Cannibals) (Trap Them and Kill Them) (,  Unrated)
160
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
161
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
162
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
163
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
164
My Friend Flicka (1944,  Unrated)
165
Dreamer: Inspired by a True Story (2005,  PG)
166
Flicka (2006,  PG)
167
Black Beauty (1994,  G)
168
American Boy: A Profile of: Steven Prince (1978,  Unrated)
169
Low Profile (Falscher Bekenner) (2005,  Unrated)
170
Skills Like This (2007,  Unrated)
171
This Boy's Life (1993,  R)
172
Analyze This (1999,  R)
173
Sopranos Unauthorized (2002,  Unrated)
174
1408 (2007,  PG-13)
175
Minority Report (2002,  PG-13)
176
Deja Vu (2006,  PG-13)
177
The Butterfly Effect (2004,  R)
178
The Butterfly Effect 2 (2006,  R)
179
The Number 23 (2007,  R)
180
Secret Window (2004,  PG-13)
181
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
182
Into the Blue (2005,  PG-13)
183
Woman on Top (2000,  R)
184
Gattaca (1997,  PG-13)
185
Paycheck (2003,  PG-13)
186
The Ring (2002,  PG-13)
187
Next (2007,  PG-13)
188
Memento (2000,  R)
189
The Prestige (2006,  PG-13)
190
The Illusionist (2006,  PG-13)
191
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
192
The Others (2001,  PG-13)
193
The Grudge (2004,  PG-13)
194
Dead Silence (2007,  R)
195
Seed Of Chucky (2004,  R)
196
Bride of Chucky (1998,  R)
197
Child's Play (1988,  R)
198
Equilibrium (2002,  R)
199
Serenity (2005,  PG-13)
200
Last Order: Final Fantasy VII (2005,  Unrated)
201
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
202
Titan A.E. (2000,  PG)
203
Stargate (1994,  PG-13)
204
The Fifth Element (1997,  PG-13)
205
Ultraviolet (2006,  PG-13)
206
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
207
Resident Evil (2002,  R)
208
28 Days Later (2003,  R)
209
I Am Legend (2007,  PG-13)
210
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
211
Underworld: Evolution (2006,  R)
212
Skinwalkers (2007,  PG-13)
213
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
214
Underworld (2003,  R)
215
Vampires (1998,  R)
216
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
217
Dawn of the Dead (2004,  R)
218
Land of the Dead (2005,  R)
219
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
220
Dawn of the Dead (1979,  R)
221
Night of the Living Dead (1990,  R)
222
28 Weeks Later... (2007,  R)
223
Team America - World Police (2004,  R)
224
The Dark Eyes of London (Dead Eyes of London) (The Human Monster) (Dr. Orloff) (1940,  PG)
225
Black Angel (Įngel Negro) (,  Unrated)
226
Angel on the Right (Fararishtay kifti rost) (2004,  Unrated)
227
Date with an Angel (1987,  PG)
228
Cocaine Angel (2006,  Unrated)
229
Crime + Punishment in Suburbia (2000,  R)
230
About Schmidt (2002,  R)
231
Wizard of Oz (1925,  Unrated)
232
The Wizard of Oz (1939,  G)
233
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
234
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
235
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
236
Deep Blue Sea (1999,  R)
237
Snakes on a Plane (2006,  R)
238
Mean Girls (2004,  PG-13)
239
A Cinderella Story (2004,  PG)
240
Jaws (1975,  PG)
241
Jaws 2 (1978,  PG)
242
Jaws 3 (1983,  PG)
243
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
244
Playing God (1997,  R)
245
The Woman God Forgot (1917,  Unrated)
246
The Last Samurai (2003,  R)
247
The 13th Warrior (1999,  R)
248
Pathfinder (2007,  R)
249
The Last of the Mohicans (1992,  R)
250
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
251
Braveheart (1995,  R)
252
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
253
Fantastic Four (2005,  PG-13)
254
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
255
Spider-Man (2002,  PG-13)
256
X-Men (2000,  PG-13)
257
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
258
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
259
X2 (2003,  PG-13)
260
Ghost Rider (2007,  PG-13)
261
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
262
Hellboy (2004,  PG-13)
263
Van Helsing: The London Assignment (2004,  PG-13)
264
Daredevil (2003,  PG-13)
265
Catwoman (2004,  PG-13)
266
Batman & Robin (1997,  PG-13)
267
Batman Forever (1995,  PG-13)
268
Batman (1989,  PG-13)
269
Batman Returns (1992,  PG-13)
270
Batman Begins (2005,  PG-13)
271
The Dark Knight (2008,  PG-13)
272
Men in Black (1997,  PG-13)
273
Men in Black II (2002,  PG-13)
274
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
275
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
276
The Monster Squad (1987,  PG-13)
277
The Goonies (1985,  PG)
278
Labyrinth (1986,  PG)
279
Legend (1985,  PG)
280
MirrorMask (2005,  PG)
281
The Dark Crystal (1982,  PG)
282
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
283
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
284
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
285
Castle in the Sky (Tenkū no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
286
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
287
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (2006,  PG)
288
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002,  G)
289
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
290
Majo no takkyūbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
291
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
292
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
293
Return to Me (2000,  PG)
294
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
295
While You Were Sleeping (1995,  PG)
296
The Lake House (2006,  PG)
297
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
298
Serendipity (2001,  PG-13)
299
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
300
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
301
Material Girls (2006,  PG)
302
Cloverfield (2008,  PG-13)
303
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
304
Hackers (1995,  PG-13)
305
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
306
The Color of Money (1986,  R)
307
Stalker (1979,  Unrated)
308
Night Stalker (2005,  R)
309
Queen of the Damned (2002,  R)
310
Superbad (2007,  R)
311
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
312
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
313
I Know Who Killed Me (2007,  R)
314
I Still Know What You Did Last Summer (1998,  R)
315
I'll Always Know What You Did Last Summer (2006,  R)
316
Gawi (Nightmare) (Horror Game Movie) (2000,  Unrated)
317
The Horror Within (2005,  R)
318
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
319
Dark Fury - The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
320
Sin City (2005,  R)
321
XXX (2002,  PG-13)
322
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
323
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
324
A Man Apart (2003,  R)
325
Final Destination 3 (2006,  R)
326
Stay Alive (2006,  PG-13)
327
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
328
Gia (1997,  R)
329
Paperback Romance (1997,  R)
330
Letters from a Killer (1998,  R)
331
Brilliant Lies (1996,  R)
332
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
333
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
334
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III (1990,  R)
335
One Missed Call (2008,  PG-13)
336
Crimson Tide (1995,  R)
337
U-571 (2000,  PG-13)
338
Magnolia (1999,  R)
339
Amores Perros (2001,  R)
340
Traffic (2000,  R)
341
Modigliani (2004,  R)
342
Perfect Strangers (2003,  PG-13)
343
The Longest Yard (2005,  PG-13)
344
Perfect Strangers (Vacation from Marriage) (1945,  Unrated)
345
Perfect Strangers (2004,  Unrated)
346
Strangers on a Train (1951,  PG)
347
Click (2006,  PG-13)
348
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
349
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
350
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
351
Thirteen (2003,  R)
352
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
353
The Sting (1973,  PG)
354
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
355
Nanny McPhee (2006,  PG)
356
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
357
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
358
Peter Pan (2003,  PG)
359
Return to Never Land (2002,  G)
360
The Break-Up (2006,  PG-13)
361
What Women Want (2001,  PG-13)
362
Just My Luck (2006,  PG-13)
363
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
364
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
365
The Cheetah Girls (2003,  Unrated)
366
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
367
Recipe for Disaster (2003,  G)
368
Laws of Attraction (2004,  PG-13)
369
Zoolander (2001,  PG-13)
370
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
371
Elf (2003,  PG)
372
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
373
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
374
Beauty and the Beast (1986,  G)
375
Striptease (1996,  R)
376
The Night They Raided Minsky's (The Night They Invented Striptease) (1968,  PG-13)
377
Predator (1987,  R)
378
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
379
Enemy at the Gates (2001,  R)
380
Full Metal Jacket (1987,  R)
381
Apocalypse Now (1979,  R)
382
The World's Fastest Indian (2005,  PG-13)
383
Becoming Jane (2007,  PG)
384
Deep Impact (1998,  PG-13)
385
Pride and Prejudice (2005,  PG)
386
Sense and Sensibility (1995,  PG)
387
Persuasion (1995,  PG)
388
Volcano (1997,  PG-13)
389
Twister (1996,  PG-13)
390
Dante's Peak (1997,  PG-13)
391
Armageddon (1998,  PG-13)
392
Anastasia (1997,  G)
393
Beauty and the Beast (1991,  G)
394
Beauty And The Beast - Belle's Magical World (1998,  G)
395
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
396
The Little Mermaid II - Return to the Sea (2000,  G)
397
The Little Mermaid (1989,  G)
398
Happy Feet (2006,  PG)
399
Shark Tale (2004,  PG)
400
Over the Hedge (2006,  PG)
401
Ice Age (2002,  PG)
402
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
403
Madagascar (2005,  PG)
404
The Wild (2006,  G)
405
Mulan (1998,  G)
406
Mulan II (2005,  G)
407
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
408
Prisoner of Zenda, Inc. (1996,  PG)
409
The Prisoner of Zenda (1952,  Unrated)
410
The Sound of Music (1965,  G)
411
The King and I (1956,  G)
412
Anna and the King (2000,  PG-13)
413
The Nutcracker (1998,  Unrated)
414
Lions for Lambs (2007,  R)
415
To Walk With Lions (1999,  PG-13)
416
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
417
The Constant Gardener (2005,  R)
418
The Interpreter (2005,  PG-13)
419
The Last King of Scotland (2006,  R)
420
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
421
Jumanji (1995,  PG)
422
Zathura (2005,  PG)
423
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
424
Night at the Museum (2006,  PG)
425
Wanted (2008,  R)
426
Wuthering Heights (2003,  PG-13)
427
Wuthering Heights (1992,  PG)
428
101 Dalmatians (1996,  G)
429
102 Dalmatians (2000,  G)
430
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
431
Camille (1936,  Unrated)
432
Lord of the Flies (1990,  R)
433
A Few Good Men (1992,  R)
434
Second in Command (2006,  R)
435
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965,  R)
436
Oceans in Space (,  Unrated)
437
Split Second (1992,  R)
438
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
439
Songs From the Second Floor (2002,  Unrated)
440
Battlestar Galactica: The Second Coming (1999,  Unrated)
441
Columbo: Death Lends a Hand (1971,  Unrated)
442
Failure to Launch (2006,  PG-13)
443
The Substitute 4 - Failure Is Not an Option (2001,  R)
444
Kill Your Idols (2006,  Unrated)
445
Soylent Green (1973,  PG)
446
The Tenants (2006,  R)
447
The Dreamers (2004,  NC-17)
448
Big Spender (2003,  PG)
449
The Green Mile (1999,  R)
450
Dead Man Walking (1995,  R)
451
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)