My Favorite Movies


  bob332133565's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
2
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
3
The Wild Bunch (1969,  R)
Click to Rate
4
The Searchers (1956,  Unrated)
Click to Rate
5
Rio Bravo (1998,  Unrated)
Click to Rate
6
Once Upon a Time in the West (1969,  PG-13)
Click to Rate
7
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
Click to Rate
8
Unforgiven (1992,  R)
Click to Rate
9
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
10
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
11
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
12
Where Eagles Dare (1968,  PG)
Click to Rate
13
Magnum Force (1973,  R)
Click to Rate
14
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
15
The Big Red One (2004,  R)
Click to Rate
16
Battle of the Bulge (1965,  Unrated)
Click to Rate
17
The Caine Mutiny (1954,  Unrated)
Click to Rate
18
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
Click to Rate
19
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
Click to Rate
20
North by Northwest (1959,  Unrated)
Click to Rate
21
Vertigo (1958,  PG)
Click to Rate
22
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
23
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
24
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
25
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
Click to Rate
26
Saints and Soldiers (2004,  PG-13)
Click to Rate
27
Ben Hur (2003,  Unrated)
Click to Rate
28
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
29
The Seventh Seal (,  Unrated)
Click to Rate
30
Blue Velvet (1986,  R)
Click to Rate
31
Paths of Glory (1957,  Unrated)
Click to Rate
32
Shadow of Doubt (1998,  R)
Click to Rate
33
Rope (1948,  PG)
Click to Rate
34
No Country for Old Men (2007,  R)
Click to Rate
35
Casualties of War (1989,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments