My Favorite Movies


  BobiScarecrow's Rating My Rating
1
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
2
Vertigo (1958,  PG)
3
Psycho (1960,  R)
4
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
5
Suspiria (1977,  R)
6
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
7
Possession (,  R)
8
Rosemary's Baby (1968,  R)
9
The Evil Dead (1981,  NC-17)
10
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
11
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980,  R)
12
The Shining (1980,  R)
13
A Clockwork Orange (1971,  R)
14
E tu vivrai nel terrore - L'aldilą (The Beyond) (1981,  Unrated)
15
The Exorcist (1973,  R)
16
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
17
Hellraiser (1987,  R)
18
Blue Velvet (1986,  R)
19
V for Vendetta (2006,  R)
20
Tenebre, (Unsane) (1982,  Unrated)
21
Frankenstein (1931,  Unrated)
22
The Silence of the Lambs (1991,  R)
23
Dawn of the Dead (1979,  R)
24
Pulp Fiction (1994,  R)
25
Apocalypse Now Redux (,  Unrated)
26
The Deer Hunter (1978,  R)
27
Chinatown (1974,  R)
28
Taxi Driver (1976,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments