Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  BonafideMike20042005's Rating My Rating
1
Smokin' Aces (2007,  R)
Smokin' Aces
Smokin Aces is the movie with alot shootem up blastem theme and with a dyanmite cast that kicks ass
2
Shooter (2007,  R)
Shooter
Mark Walhberg is terrific in this film. Danny Glover makes his performance work. Antoine Fuoqua is good with camera angles.
3
Four Brothers (2005,  R)
Four Brothers
A Great film with a talented and powerful cast. John Singelton still da man.
4
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
Different from the series, but it was worth seeing. Sean William Scott and Johnny Knoxville make a great comic team. Jessica Simpsons is far out sexy. Willie Nelson is remarkable. Burt Reynolds is alright
5
American Pie (1999,  R)
6
American Pie 2 (2001,  R)
7
American Wedding (2003,  R)
8
Lethal Weapon (1987,  R)
Lethal Weapon
A Classic. Gibson and Glover kick ass.
9
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
Lethal Weapon 2
This sequel is as good as the first.
10
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
Lethal Weapon 3
Gibson, Glover, Pesci and the beautiful Rene Russo packs a mean punch. Great team with a lot of action.
11
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
Lethal Weapon 4
The final Lethal Weapon that now has funny man Chris Rock and Martial Arts star Jet Li. Jet Li is the best villian ever in the Lethal Weapon movies.
12
Heat (1995,  R)
Heat
Pacino and DeNiro in a true action classic. Heat rules
13
Red Eye (2005,  PG-13)
14
Training Day (2001,  R)
15
Saw (2004,  R)
16
Saw II (2005,  R)
Saw II
Great movie despite the gore and violence.
17
Saw III (2006,  R)
18
Saw IV (2007,  R)
19
Trespass (1992,  R)
20
Blade (1998,  R)
21
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
22
Blade - Trinity (2004,  R)
23
Blade Runner (1982,  R)
24
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
The Rock is the muscle man for action films. Sean Williams Scott is a riot. Christopher Walken rules. Rosario Dawson is sexy
25
Exit Wounds (2001,  R)
Exit Wounds
Steven Seagal is a great action star. Michael Jai White is the one who was to hard for Seagal to handle. I want to be like Mike.
26
Starship Troopers (1997,  R)
27
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
Very scary!!!!
28
The Ring Two (2005,  PG-13)
29
Resident Evil (2002,  R)
30
Be Cool (2005,  PG-13)
31
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
32
Any Given Sunday (1999,  R)
Any Given Sunday
Al Pacino is da man. Jamie Foxx gives a superb performance. Oliver Stone rocks
33
Ray (2004,  PG-13)
34
Predator (1987,  R)
35
Darkness Falls (2003,  PG-13)
36
Anger Management (2003,  PG-13)
37
Con Air (1997,  R)
38
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
Made me cry and it really touched my heart. A classic that is never forgotten.
39
Face/Off (1997,  R)
Face/Off
Travolta and Cage what a team
40
The Marine (2006,  PG-13)
The Marine
The Champ is here!
41
Piñata: Survival Island (Demon Island) (2001,  R)
42
Voodoo Moon (2005,  Unrated)
43
The Crow (1994,  R)
The Crow
Brandon Lee is superb and a legend. RIP Brandon Lee
44
The Return (2006,  PG-13)
45
Red Dawn (1984,  PG-13)
46
Death Hunt (1981,  R)
Death Hunt
Charles Bronson and Lee Marvin whose tough guys roles made them legends, really bring out the action in this film. Hail! Lee Marvin. Right on Charles Bronson.
47
The Omega Man (1971,  PG)
48
Soylent Green (1973,  PG)
49
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
Hail Lee Marvin
50
Basic Instinct (1992,  R)
51
House of Wax (2005,  R)
52
House of Wax (1953,  PG)
House of Wax
Vincent Price is excellent as the deranged sculptor. I wish I could see the film in 3-D vision.
53
Waist Deep (2006,  R)
Waist Deep
Gritty urban action. Tyrese and Megan Good spark the screen with terrific chemistry. The Game is truly a great villain.
54
Dead and Breakfast (2005,  R)
55
The Hunter (1980,  PG)
The Hunter
This being his last film before his death from cancer, Steve McQueen still had what any action has, great performances and humorious moments in this film. Steve McQueen 1930-1980.
56
A Soldier's Story (1984,  PG)
57
Hondo (1953,  Unrated)
58
Secret Window (2004,  PG-13)
59
Children of the Corn (1984,  R)
60
Venom (1981,  R)
61
The Hills Have Eyes (1977,  R)
62
Beverly Hills Cop (1984,  R)
63
Chopping Mall (Killbots) (1986,  R)
64
1941 (1979,  PG)
65
A History of Violence (2005,  R)
66
The Cooler (2003,  R)
67
Monster's Ball (2001,  R)
68
Alone in the Dark (2005,  R)
69
Extreme Prejudice (1987,  R)
70
Cursed (2004,  PG-13)
71
The Toy (1982,  PG)
72
Firefox (1982,  PG)
73
Cahill - United States Marshal (1973,  PG)
74
Year of the Dragon (1985,  R)
75
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
76
Black Mask (1998,  R)
77
Young Guns (1988,  R)
78
Deep Star Six (,  R)
79
Disorganized Crime (1989,  R)
80
What About Bob? (1991,  PG)
81
An American Werewolf in Paris (1997,  R)
82
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
83
Adam Sandler's Eight Crazy Nights (2002,  PG-13)
84
Battle Creek Brawl (The Big Brawl) (1980,  R)
85
The Hitcher (1986,  R)
The Hitcher
The movie is a true classic and Rutger Hauer is the hunter. C Thomas Howell is the hunted. A film with so much suspense and Jennifer Jason Leigh is also terrific.
86
Barbara Taylor Bradford's A Woman of Substance (1984,  Unrated)
87
Mitchell (1975,  R)
88
The Last Days of Patton (1986,  Unrated)
89
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) (1972,  R)
90
The Octagon (1980,  R)
91
Prom Night (1980,  R)
92
Graduation Day (1981,  R)
93
The Blob (1958,  Unrated)
94
Race With the Devil (1975,  PG)
95
Fear in the Night (Dynasty of Fear) (Honeymoon of Fear) (1972,  PG)
96
E yu tou hei sha xing (Black Belt Jones 2) (The Tattoo Connection) (1978,  R)
97
The Scorpion King (2002,  PG-13)
98
Meet the Parents (2000,  PG-13)
99
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
I laughed while I was eating my popcorn.
100
Darkman (1990,  R)
101
Assault on Precinct 13 (2005,  R)
102
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
103
D.C. Cab (1983,  R)
104
Collateral (2004,  R)
105
North Sea Hijack (ffolkes) (Assault Force) (1980,  PG)
106
Hulk (2003,  PG-13)
107
Cat People (1982,  R)
108
Hard Target (1993,  R)
109
Dawn of the Dead (2004,  R)
110
Dawn of the Dead (1979,  R)
111
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
112
Wrong Turn (2003,  R)
113
Commando (1985,  R)
114
Broken Arrow (1996,  R)
115
Voyage to the Bottom of the Sea (1961,  PG)
116
Fantastic Voyage (1966,  PG)
117
Our Man Flint (1966,  Unrated)
118
In Like Flint (1967,  Unrated)
119
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Brad and Angelina explode on screen. what a couple.
120
The Girl Next Door (2004,  R)
121
Unfaithful (2002,  R)
122
Daredevil (2003,  PG-13)
123
Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone (1983,  PG)
124
XXX (2002,  PG-13)
125
Half Past Dead (2002,  PG-13)
126
Trapped (2002,  R)
127
Booty Call (1997,  R)
128
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch
Kevin James and Will Smith are a riot.
129
Castle Keep (1969,  R)
130
Friday the 13th (1980,  R)
131
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
132
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
133
The Relic (1997,  R)
134
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
135
The Honeymooners (2005,  PG)
136
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Loved this movie
137
Juice (1992,  R)
138
Harlem Nights (1989,  R)
Harlem Nights
This movie truly funny. The cast is perfect. Eddie Murphy, Richard Pryor, Redd Foxx, Robin Harris, Arsenio Hall, Della Reese and the rest make this film a great comedy classic.
139
Shaft (1971,  R)
140
Shaft (2000,  R)
141
Black Sunday (1977,  R)
142
The Warriors (1979,  R)
143
Apocalypse Now (1979,  R)
144
Death Wish (1974,  R)
145
Death Wish 2 (1982,  R)
146
Death Wish 3 (1985,  R)
147
The Phantom (1996,  PG)
148
Escape from New York (1981,  R)
149
Escape from L.A. (1996,  R)
150
Payback (1999,  R)
151
The Italian Job (2003,  PG-13)
152
The French Connection (1971,  R)
153
The Wild Bunch (1969,  R)
154
New Jack City (1991,  R)
155
The Outsiders (1983,  PG)
156
L.A. Confidential (1997,  R)
157
A Perfect Murder (1998,  R)
158
Enter the Dragon (1973,  R)
159
Giant (1956,  G)
160
The Howling (1981,  R)
161
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
162
To Live and Die in L.A. (1985,  R)
163
The Fog (1979,  R)
164
Rollerball (2002,  PG-13)
165
Barbershop (2002,  PG-13)
166
Barbershop 2 - Back in Business (2004,  PG-13)
167
Boyz n the Hood (1991,  R)
168
Spider-Man (2002,  PG-13)
169
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
170
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
171
Identity (2003,  R)
172
Enough (2002,  PG-13)
173
Ghosts of Mars (2001,  R)
174
Stealth (2005,  PG-13)
175
The Mechanic (1972,  PG)
176
The Great Escape (1963,  Unrated)
177
10 to Midnight (1983,  R)
178
Mr. Majestyk (1974,  PG)
179
Murphy's Law (1986,  R)
180
Kinjite - Forbidden Subjects (1989,  R)
181
Return of the Magnificent Seven (1966,  Unrated)
182
Guns of the Magnificent Seven (1969,  G)
183
Walking Tall (2004,  PG-13)
184
Cotton Comes to Harlem (1970,  R)
185
Friday Foster (1975,  R)
186
Running Scared (1986,  R)
Running Scared
Billy Crystal and Gregory Hines have a terrific chemistry and the film is full laughs and action. A must see
187
Lone Wolf McQuade (1983,  PG)
188
Invasion U.S.A. (1985,  PG)
189
Revenge of the Ninja (1983,  R)
190
Runaway Train (1985,  R)
Runaway Train
A True classic. Jon Voight is still the man.
191
Force 10 from Navarone (1978,  PG)
192
Remo Williams - The Adventure Begins (1985,  PG-13)
193
The First Power (1990,  R)
194
Frogs (1972,  PG)
195
The Oblong Box (Dance, Mephisto) (1969,  PG)
196
Scream and Scream Again (Screamer) (1970,  PG)
197
From a Whisper to a Scream (1987,  R)
198
The Phantom of the Opera (1989,  R)
199
Lifeforce (1985,  R)
200
Leviathan (1989,  R)
201
The Terminator (1984,  R)
202
Jason X (2002,  R)
203
Freddy vs. Jason (2003,  R)
204
Final Destination (2000,  R)
205
Final Destination 2 (2003,  R)
206
Final Destination 3 (2006,  R)
207
Above the Rim (1994,  R)
208
All About the Benjamins (2002,  R)
209
Body Shots (1999,  R)
210
Rio Bravo (1998,  Unrated)
211
The Whole Nine Yards (2000,  R)
212
Uptown Saturday Night (1974,  PG)
Uptown Saturday Night
Sidney Poitier, Bill Cosby, Harry Belafonte, Richard Pryor, Flip Wilson, Roscoe Lee Browne is why this film remains a true classic.
213
Let's Do It Again (1975,  PG)
214
A Piece of the Action (1977,  PG)
215
Bait (2000,  R)
216
The Goodbye Girl (1977,  PG)
217
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
218
Angel Eyes (2001,  R)
219
Insomnia (2002,  R)
220
The Negotiator (1998,  R)
221
Sharky's Machine (1981,  R)
222
Bullitt (1968,  PG)
223
The Getaway (1972,  PG)
224
Forced Vengeance (1982,  R)
225
Under Siege (1992,  R)
226
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
227
Fire Down Below (1997,  R)
228
Romeo Must Die (2000,  R)
229
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
230
Eraser (1996,  R)
231
Tightrope (1984,  R)
232
Deep Blue Sea (1999,  R)
233
Queen of the Damned (2002,  R)
234
Logan's Run (1976,  PG)
235
Demolition Man (1993,  R)
Demolition Man
Snipes and Stallone are great together in this film. (Rambo vs Blade).
236
The Ice Pirates (1984,  PG)
237
Full Metal Jacket (1987,  R)
238
The Green Berets (1968,  G)
239
The Goonies (1985,  PG)
240
Ice Station Zebra (1968,  G)
241
Pulp Fiction (1994,  R)
242
Dreamgirls (2006,  PG-13)
243
Ruckus (Big Ruckus in a Small Town)(The Loner) (1980,  PG)
Ruckus (Big Ruckus in a Small Town)(The Loner)
Hilarous action movie with action and laughter. Dirk Benedict and Linda Blair click.
244
Batman Begins (2005,  PG-13)
245
Blind Terror (See No Evil) (1971,  Unrated)
246
The Shining (1980,  R)
247
Under the Cherry Moon (1986,  PG-13)
248
The Feast of All Saints (2001,  R)
249
Superman (1978,  PG)
250
Superman II (1981,  PG)
251
Superman III (1983,  PG)
252
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
253
Marathon Man (1976,  R)
254
The Amityville Horror (1979,  R)
255
Amityville II: The Possession (1982,  R)
256
Amityville 3-D (1983,  PG)
257
Cabin by the Lake (2000,  R)
258
Return to Cabin by the Lake (2001,  R)
259
A Clockwork Orange (1971,  R)
260
Big Fish (2003,  PG-13)
261
Crash (2004,  R)
262
Scanners (1981,  R)
263
Supergirl (1984,  PG)
264
The Blue Lagoon (1980,  R)
265
Set It Off (1996,  R)
Set It Off
Four talented black actresses is why this film is a true urban classic.
266
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
267
Demon Seed (1977,  R)
268
She Fought Alone (Scared by Love) (1995,  Unrated)
269
Which Way Is Up? (1977,  R)
270
Brewster's Millions (1985,  PG)
271
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
Damn they were mean, but funny.
272
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
273
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
274
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
275
Psycho (1960,  R)
276
King Kong (2005,  PG-13)
277
Night of the Living Dead (1990,  R)
278
The Woodsman (2004,  R)
The Woodsman
Kevin Bacon gives a true performance that makes you wonder how a person feels about their past demons and how to conquer and defeat them. Kyra Sedgwick makes the film a worth seeing.
279
The Osterman Weekend (1983,  R)
280
Doom (2005,  R)
281
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
282
Redemption (2003,  R)
283
The Score (2001,  R)
284
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
285
Blown Away (1994,  R)
286
The Cannonball Run (1981,  PG)
287
Domino (2005,  R)
288
Get Rich or Die Tryin' (2005,  R)
289
The Puppet Masters (1994,  R)
290
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
291
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
292
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
293
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
294
Land of the Dead (2005,  R)
295
3000 Miles to Graceland (2001,  R)
296
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
297
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
298
A Perfect World (1993,  PG-13)
299
Bride of Chucky (1998,  R)
300
The Long Riders (1980,  R)
301
Mobsters (1991,  R)
302
Stark Raving Mad (2002,  R)
303
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
304
The Public Enemy (1931,  Unrated)
305
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
306
Pulse (2006,  PG-13)
307
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
308
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
309
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
A heartwarming love story.
310
Sudden Impact (1983,  R)
Sudden Impact
Go ahead make his day.
311
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
The Outlaw Josey Wales
A True western classic. Eastwood is the man
312
Bustin' Loose (1981,  R)
313
Innerspace (1987,  PG)
314
The Ox-Bow Incident (1943,  Unrated)
315
The Private Eyes (1981,  PG)
316
The Golden Child (1986,  PG-13)
317
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
318
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
319
A View to a Kill (1985,  PG)
320
Shadows (1959,  PG)
321
21 Grams (2003,  R)
322
The Dead Zone (1983,  R)
323
Point Blank (1967,  Unrated)
324
The Odd Couple (1968,  G)
The Odd Couple
Matthau and Lemmon are a comedy team.
325
Airport (1970,  G)
326
Bewitched (2005,  PG-13)
327
Dillinger (1973,  R)
328
Catwoman (2004,  PG-13)
329
Fantastic Four (2005,  PG-13)
330
Guess Who (2005,  PG-13)
331
Species (1995,  R)
332
Malcolm X (1992,  PG-13)
333
Not Another Teen Movie (2001,  R)
334
Knocked Up (2007,  R)
335
See No Evil (2006,  R)
336
Mr. Brooks (2007,  R)
Mr. Brooks
Kevin Costner is brilliant. William Hurt is magnificent. A+
337
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
338
Poetic Justice (1993,  R)
339
Something New (2006,  PG-13)
340
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
341
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs
Quentin Tarantino is the new Sam Peckinpah
342
The Nanny Diaries (2007,  PG-13)
343
Léon (The Professional) (1994,  R)
344
The Drifter (1988,  R)
345
Shoot the Moon (1982,  R)
Shoot the Moon
Albert Finney and Diane Keaton shine in this film. I cried watching, but their performances are great.
346
Suspect Zero (2004,  R)
347
Revolver (2005,  R)
348
Southland Tales (2007,  R)
349
The Burning (1981,  Unrated)
350
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
The Magnificent Seven
A Western classic with a tough guy cast.
351
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
This film is remarkably great. Javier Bardem is really terrific.
352
Real Women Have Curves (2002,  PG-13)
Real Women Have Curves
America Ferrara shines.
353
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
354
Street Kings (2008,  R)
Street Kings
Keanu Reeves is still up. Forest Whittaker is still the man. Common is straight Gangsta. This film kicks ass.
355
Prom Night (2008,  PG-13)
Prom Night
This movie had me jumping. Go and see it for those who like horror movies.
356
25th Hour (2002,  R)
357
Awake (2007,  R)
Awake
Great film. Good plot and a shocking conclusion. This film gets a +A.
358
Blue Thunder (1983,  R)
359
The Condemned (2007,  R)
The Condemned
I give Stone Cold Steve Austin a hell yeah for dishing out a can of whoop ass in this film. HELL YEAH!
360
Love in the Time of Money (2002,  R)
361
Eagle Eye (2008,  PG-13)
Eagle Eye
Shia LaBeouf is a great actor with alot of energy. DJ Caruso directs this movie with mind blowing suspense. The rest of the cast is dynamite. A must see.
362
Sin City (2005,  R)
Sin City
Changes the face of film-noir
363
Eastern Promises (2007,  R)
364
Swiss Conspiracy (,  Unrated)
365
Casablanca Express (1989,  Unrated)
366
Logan's Run (2010,  Unrated)
367
The Dark Knight (2008,  PG-13)
368
The Cassandra Crossing (,  Unrated)
369
Chamber of Horrors (1966,  Unrated)
370
The Brides of Fu Manchu (1966,  Unrated)
371
Hancock (2008,  PG-13)
372
Donnie Darko (2001,  R)
373
Count Yorga, Vampire (1970,  PG-13)
374
The Little Girl Who Lives Down the Lane (1976,  PG)
375
Alexander (2004,  R)
376
Paranoid (2000,  Unrated)
377
The Secret Life of Bees (2008,  PG-13)
378
Twilight (2008,  PG-13)
379
Red Sonja (1985,  PG-13)
380
Ben-Hur (1959,  G)
381
Iron Man (2008,  PG-13)
382
The Towering Inferno (1974,  PG)
383
Cheyenne Autumn (1964,  Unrated)
384
Ms. 45 (1981,  R)
385
The Mighty Quinn (1989,  R)
386
Cleopatra Jones (1973,  PG)
387
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
388
Crocodile Dundee II (1988,  PG)
389
The Abyss (1989,  PG-13)
390
The Shootist (1976,  PG)
391
True Grit (1969,  G)
392
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
393
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
394
The Alamo (1960,  Unrated)
395
Soul Food (1997,  R)
396
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
397
Jaws (1975,  PG)
398
Jaws 3 (1983,  PG)
399
Jaws 2 (1978,  PG)
400
28 Days Later (2003,  R)
401
28 Weeks Later... (2007,  R)
402
Rent (2005,  PG-13)
403
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
404
The Departed (2006,  R)
405
True Romance (1993,  R)
406
Tales from the Crypt (1972,  PG)
407
The Vault of Horror (Tales from the Crypt, Part II) (1973,  R)
408
Deep Cover (1992,  R)
409
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
410
Superfly (1972,  R)
411
Blazing Saddles (1974,  R)
412
V-Day - Until the Violence Stops (2003,  Unrated)
413
Enemy of the State (1998,  R)
414
The Wrestler (2008,  R)
415
Bug (2006,  R)
416
Last Action Hero (1993,  PG-13)
417
Total Recall (1990,  R)
418
American Graffiti (1973,  PG)
419
Spaceballs (1987,  PG)
420
Time Bandits (1981,  PG)
421
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Tarantio kicks ass!!
422
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
423
The Green Mile (1999,  R)
424
Pale Rider (1985,  R)
425
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
426
Phantasm (1979,  R)
427
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
428
The Shawshank Redemption (1994,  R)
429
Carlito's Way (1993,  R)
430
Two-Minute Warning (1976,  R)
431
Gladiator (2000,  R)
432
Ali (2001,  R)
433
Predator 2 (1990,  R)
434
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
435
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
436
The Eye (2008,  PG-13)
437
Collision Course (1989,  PG)
438
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
439
Notorious (2009,  R)
440
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
441
The Boys from Brazil (1978,  R)
442
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
443
North by Northwest (1959,  Unrated)
444
Clerks II (2006,  R)
445
McQ (1974,  PG)
446
Die Hard (1988,  R)
447
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
448
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
449
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
450
Mission Impossible (1996,  PG-13)
451
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
452
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
453
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
454
Shane (1953,  Unrated)
455
My Bloody Valentine 3-D (2009,  R)
456
School Daze (1988,  R)
457
Descent (2007,  R)
Descent
Rosario Dawson gives a superb performance. Chad Faust is a trooper.
458
Dirty Harry (1971,  R)
459
RoboCop (1987,  R)
460
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
461
Underworld: Evolution (2006,  R)
462
Flash Gordon (1980,  PG)
463
Planet of the Apes (1968,  PG)
464
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
465
Battle For The Planet Of The Apes (1973,  G)
466
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
467
Tremors (1990,  R)
468
I Am Legend (2007,  PG-13)
469
Underworld (2003,  R)
470
King of Kings (1961,  PG-13)
471
The Night of the Hunter (1955,  PG)
472
Thief (1981,  R)
473