My Favorite Movies


  bondgyrl's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
2
Auntie Mame (1958,  Unrated)
Auntie Mame
my all time fav movie @ the holidays
3
All About Eve (1950,  Unrated)
All About Eve
this movie is so true even now, YEARS later
4
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
the sci-film that influences all the rest
5
Brazil (1985,  R)
6
The Shining (1980,  R)
The Shining
this movie still scares the shit out of me
7
Dark City (1998,  R)
8
The Harder They Come (1973,  R)
9
Hero (2004,  PG-13)
Hero
beautifully done
10
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
i never grow tired of this film
11
Five Deadly Venoms (1978,  R)
Five Deadly Venoms
a chop socky classic. Remember Kung Fu Theater on Sat mornings on WPIX?
12
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Breakfast at Tiffany's
The wardrobe, the glitz the glamour... the truth
13
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
lived for this movie in high school. it seems not much has changed since then
14
Reality Bites (1993,  PG-13)
15
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
As Good As It Gets
sadly, i can relate to Nicolson's character. what does that say about my OCD?
16
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
When 2001 finally arrived i was like where is the monolith? oh, the new 42nd street
17
From Russia With Love (1964,  PG)
From Russia With Love
First Bond with gadgets.
18
For Your Eyes Only (1981,  PG)
For Your Eyes Only
Love the storyline and the sites
19
Live and Let Die (1973,  PG)
Live and Let Die
Yapet Koto as the vilian
20
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
Daniel Craig is so hot!
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
You can't mess with the original
22
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
When Luke arrives at Jaba's Lair i was on the edge of my seat like, He's the man!
23
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
24
Dune (,  Unrated)
Dune
The Sci-Fi channel version was better
25
The Goonies (1985,  PG)
26
Shrek (2001,  PG)
27
The Incredibles (2004,  PG)
28
The Lion King (1994,  G)
29
Caddyshack (1980,  R)
30
National Lampoon's Animal House (1978,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments