My Favorite Movies
| BoobMcNutt35329051's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Wanda (1971, PG) |
|
| 2 |
Stranger Than Paradise (1984, R) |
|
| 3 |
Portrait of Jason (1967, Unrated) |
|
| 4 |
Stroszek (1977, Unrated) |
|
| 5 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 6 |
Mikey and Nicky (1976, R) |
|
| 7 |
Love Streams (1984, PG-13) |
|
| 8 |
High Hopes (1988, PG) |
|
| 9 |
California Split (1974, R) |
|
| 10 |
L'Atalante (1934, Unrated) |
|
| 11 |
Rio Bravo (1998, Unrated) |
|
| 12 |
A Woman Under the Influence (1975, R) |
|
| 13 |
The Killing of a Chinese Bookie (1976, R) |
|
| 14 |
Au Hasard Balthazar (1966, Unrated) |
|
| 15 |
The Heartbreak Kid (2007, R) |
|
| 16 |
Le Cercle Rouge (1990, Unrated) |
|
| 17 |
Playtime (Play Time) (1967, Unrated) |
|
| 18 |
Faces (1968, PG-13) |
|
| 19 |
Husbands (1970, PG-13) |
|
| 20 |
Minnie and Moskowitz (1971, PG) |
|
| 21 |
His Girl Friday (1940, Unrated) |
|
| 22 |
Broken Blossoms (1919, Unrated) |
|
| 23 |
The Rules of the Game (1999, Unrated) |
|
| 24 |
Ghost World (2001, R) |
|
| 25 |
Junebug (2005, R) |
|
| 26 |
Los Angeles Plays Itself (2003, Unrated) |
|
| 27 |
The Plot Against Harry (1989, Unrated) |
|
| 28 |
Sherman's March (1986, Unrated) |
|
| 29 |
Bande ŕ part (Band of Outsiders) (1964, Unrated) |
|
| 30 |
Chungking Express (1996, PG-13) |
|
| 31 |
2046 (2005, R) |
|
| 32 |
The Lady Eve (1941, Unrated) |
|
| 33 |
Sullivan's Travels (1941, Unrated) |
|
| 34 |
The Palm Beach Story (1942, Unrated) |
|
| 35 |
Late Spring (1949, G) |
|
| 36 |
Katzelmacher (1969, R) |
|
| 37 |
Perceval (1978, Unrated) |
|
| 38 |
The Shop Around the Corner (1940, Unrated) |
|
| 39 |
Sansho the Bailiff (1954, Unrated) |
|
| 40 |
Opening Night (1977, PG-13) |
|
| 41 |
Too Late Blues (1961, Unrated) |
|
| 42 |
Hard Labour (1973, Unrated) |
|
| 43 |
Life Is Sweet (1991, R) |
|
| 44 |
Meantime (1986, Unrated) |
|
| 45 |
Naked (1993, Unrated) |
|
| 46 |
Topsy-Turvy (1999, R) |
|
| 47 |
All Or Nothing (2001, R) |
|
| 48 |
Secrets & Lies (1996, R) |
|
| 49 |
Vera Drake (2004, R) |
|
| 50 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 51 |
Scum (1977, R) |
|
| 52 |
Made in Britain (1982, PG-13) |
|
| 53 |
Drugstore Cowboy (1989, R) |
|
| 54 |
My Own Private Idaho (1991, R) |
|
| 55 |
To Die For (1995, R) |
|
| 56 |
Gerry (2003, R) |
|
| 57 |
Last Days (2005, R) |
|
| 58 |
Belle de Jour (1968, R) |
|
| 59 |
Fast Times At Ridgemont High (1982, R) |
|
| 60 |
Animal Crackers (1930, G) |
|
| 61 |
Duck Soup (1933, Unrated) |
|
| 62 |
Horse Feathers (1932, Unrated) |
|
| 63 |
The Son (2003, Unrated) |
|
| 64 |
Rosetta (1999, R) |
|
| 65 |
La Promesse (1997, Unrated) |
|
| 66 |
The Bank Dick (1940, Unrated) |
|
| 67 |
Bad Santa (2003, R) |
|
| 68 |
Two-Lane Blacktop (1971, R) |
|
| 69 |
The Shooting (1967, G) |
|
| 70 |
Ride in the Whirlwind (1965, G) |
|
| 71 |
Habit (1997, Unrated) |
|
| 72 |
La Belle Noiseuse (1991, Unrated) |
|
| 73 |
Dead Man (1995, R) |
|
| 74 |
Blue Velvet (1986, R) |
|
| 75 |
Eraserhead (1977, Unrated) |
|
| 76 |
Signal 7 (1986, Unrated) |
|
| 77 |
Fitzcarraldo (1982, PG) |
|
| 78 |
Flirting (1990, R) |
|
| 79 |
Bad Lieutenant (1992, R) |
|
| 80 |
The Wind Will Carry Us (2000, Unrated) |
|
| 81 |
Close-up (1999, R) |
|
| 82 |
Ta'm e Guilass (Taste of Cherry) (1998, Unrated) |
|
| 83 |
Ten (2003, Unrated) |
|
| 84 |
Ariel (1988, Unrated) |
|
| 85 |
Crimson Gold (2004, Unrated) |
|
| 86 |
Wonder Boys (2000, R) |
|
| 87 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 88 |
To Sleep With Anger (1990, PG) |
|
| 89 |
L'Argent (1983, Unrated) |
|
| 90 |
Fireworks (1947, Unrated) |
|
| 91 |
Sonatine (1998, R) |
|
| 92 |
Zatoichi (1989, Unrated) |
|
| 93 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 94 |
Sweet Smell of Success (1957, Unrated) |
|
| 95 |
Fata Morgana (1971, Unrated) |
|
| 96 |
Lessons of Darkness (1995, Unrated) |
|
| 97 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 98 |
The Howling (1981, R) |
|
| 99 |
Gremlins (1984, PG) |
|
| 100 |
The Friends of Eddie Coyle (1973, R) |
|
| 101 |
Ruby in Paradise (1994, R) |
|
| 102 |
Five Easy Pieces (1970, R) |
|
| 103 |
Fat City (1972, PG) |
|
| 104 |
Hustle (1975, R) |
|
| 105 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 106 |
The Band Wagon (1953, Unrated) |
|
| 107 |
Choose Me (1984, R) |
|
| 108 |
One False Move (1992, R) |
|
| 109 |
Bonnie and Clyde (1967, R) |
|
| 110 |
Gates of Heaven (1980, Unrated) |
|
| 111 |
Vernon Florida (1981, Unrated) |
|
| 112 |
River's Edge (1987, R) |
|
| 113 |
Gummo (1997, R) |
|
| 114 |
Julien Donkey-Boy (1999, R) |
|
| 115 |
Red River (1948, Unrated) |
|
| 116 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 117 |
Johnny Guitar (1954, PG) |
|
| 118 |
In a Lonely Place (1950, Unrated) |
|
| 119 |
Bitter Victory (1957, Unrated) |
|
| 120 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
| 121 |
Taking Off (1971, R) |
|
| 122 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 123 |
The King of Comedy (1983, PG) |
|
| 124 |
After Hours (1985, R) |
|
| 125 |
Safe (1995, R) |
|
| 126 |
Superstar: The Karen Carpenter Story (2001, Unrated) |
|
| 127 |
Vagabond (2003, Unrated) |
|
| 128 |
Pickpocket (1959, Unrated) |
|
| 129 |
Saint Jack (1979, R) |
|
| 130 |
Rancho Deluxe (1975, R) |
|
| 131 |
92 in the Shade (1975, R) |
|
| 132 |
The Conversation (1974, PG) |
|
| 133 |
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974, R) |
|
| 134 |
A New Leaf (1971, G) |
|
| 135 |
The Searchers (1956, Unrated) |
|
| 136 |
Rolling Thunder (1977, R) |
|
| 137 |
The Fabulous Baker Boys (1989, R) |
|
| 138 |
Don't Look Now (1973, R) |
|
| 139 |
Babe (1995, G) |
|
| 140 |
Babe: Pig in the City (1998, G) |
|
| 141 |
Atlantic City (1980, R) |
|
| 142 |
The Hired Hand (1971, R) |
|
| 143 |
The Party (1968, PG) |
|
| 144 |
Medium Cool (1969, R) |
|
| 145 |
My Darling Clementine (1946, G) |
|
| 146 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 147 |
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997, R) |
|
| 148 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 149 |
Strangers on a Train (1951, PG) |
|
| 150 |
Louie Bluie (1985, Unrated) |
|
| 151 |
Crumb (1995, R) |
|
| 152 |
The Shootist (1976, PG) |
|
| 153 |
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982, R) |
|
| 154 |
The Hole (2001, R) |
|
| 155 |
To Have and Have Not (1944, Unrated) |
|
| 156 |
Repo Man (1984, R) |
|
| 157 |
King of New York (1990, R) |
|
| 158 |
The Brown Bunny (2003, Unrated) |
|
| 159 |
Shoah (1985, Unrated) |
|
| 160 |
The Thin Man (1934, Unrated) |
|
| 161 |
Secret Honor (1984, Unrated) |
|
| 162 |
Melvin and Howard (1980, R) |
|
| 163 |
Blue Collar (1978, R) |
|
| 164 |
Straight Time (1978, R) |
|
| 165 |
Les Bonnes Femmes (The Good Girls) (1960, Unrated) |
|
| 166 |
Le Boucher (1971, Unrated) |
|
| 167 |
White Heat (1949, Unrated) |
|
| 168 |
Happiness (1998, Unrated) |
|
| 169 |
3 Women (1977, PG) |
|
| 170 |
Short Cuts (1993, R) |
|
| 171 |
House of Games (1987, R) |
|
| 172 |
Foolish Wives (1922, Unrated) |
|
| 173 |
Greed (1924, Unrated) |
|
| 174 |
Touch of Evil (1958, PG-13) |
|
| 175 |
Hoop Dreams (1994, PG-13) |
|
| 176 |
Lost in America (1985, R) |
|
| 177 |
In the Company of Men (1997, R) |
|
| 178 |
Streetwise (1984, Unrated) |
|
| 179 |
Gertrud (1964, Unrated) |
|
| 180 |
Do the Right Thing (1989, R) |
|
| 181 |
Swing Time (1936, Unrated) |
|
| 182 |
Top Hat (1935, Unrated) |
|
| 183 |
Breaking the Waves (1996, R) |
|
| 184 |
Dancer in the Dark (2000, R) |
|
| 185 |
The Kingdom (2007, R) |
|
| 186 |
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) (2000, R) |
|
| 187 |
The Indian Runner (1991, R) |
|
| 188 |
Flesh (1968, R) |
|
| 189 |
The King of Marvin Gardens (1972, R) |
|
| 190 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 191 |
Mean Streets (1973, R) |
|
| 192 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 193 |
Written on the Wind (1957, Unrated) |
|
| 194 |
The Girl Can't Help It (1956, Unrated) |
|
| 195 |
The Wrong Man (1957, Unrated) |
|
| 196 |
A King in New York (1957, G) |
|
| 197 |
Monsieur Verdoux (1947, Unrated) |
|
| 198 |
City Lights (1931, Unrated) |
|
| 199 |
Bonjour Tristesse (1958, Unrated) |
|
| 200 |
Elmer Gantry (1960, Unrated) |
|
| 201 |
Shock Corridor (1963, Unrated) |
|
| 202 |
White Dog (1982, PG) |
|
| 203 |
The Big Red One (1980, PG) |
|
| 204 |
Alphaville (1965, Unrated) |
|
| 205 |
The Family Jewels (1965, Unrated) |
|
| 206 |
The Aviator's Wife (1981, Unrated) |
|
| 207 |
Le Beau Mariage (A Good Marriage) (1982, PG) |
|
| 208 |
Yeelen (Brightness) (1987, Unrated) |
|
| 209 |
Van Gogh (1992, R) |
|
| 210 |
Same Old Song (, Unrated) |
|
| 211 |
Dr. Akagi (1998, Unrated) |
|
| 212 |
The World (, Unrated) |
|
| 213 |
Yi Yi (2000, Unrated) |
|
| 214 |
Esther Kahn (2000, Unrated) |
|
| 215 |
I'm Going Home (2001, Unrated) |
|
| 216 |
Aventurera (1988, Unrated) |
|
| 217 |
Brewster McCloud (1971, R) |












































































































































































































