My Favorite Movies


  Bookreader17's Rating My Rating
1
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
good movie
2
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
I love vampires, plain and simple
3
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim burton is just a mad genius! End of story
4
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
luv it!!!!!!!!!
5
Coraline (2009,  PG)
6
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
I'm not into chick flicks most of the time, but I really liked it.
7
Peter Pan (2003,  PG)
Peter Pan
hot!!!! Need I say more?
8
Bring It On (2000,  PG-13)
Bring It On
Being an ex cheerleader, I get it more then most do.
9
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
The Wedding Planner
Mathew McConaughey is one of my fav. actors same with Jennifer Lopez
10
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
funny... I mean, it's Jim Carry as god, what more would one want?
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
arrrrrrrrrrrrrr... (: tee hee
12
Mean Girls (2004,  PG-13)
13
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
14
The Longest Yard (2005,  PG-13)
15
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
16
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet
cute...
17
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
18
50 First Dates (2004,  PG-13)
19
School of Rock (2003,  PG-13)
20
Grease (1978,  PG)
Grease
It's a classic, duh.
21
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I like action romance comdey's. It was amazing.
22
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
HEATH LEDGER WAS FREAKING SEXY!
23
Click (2006,  PG-13)
Click
Got to admit, I cried a little at the end. It was a little touching.
24
Eragon (2006,  PG)
Eragon
loved it!! Best movie so far this year!! great cannot wait for eldest
25
Calamity Jane (1953,  G)
Calamity Jane
I was raised on old musicals, so of course this is here.
26
The Lion King (1994,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments