My Favorite Movies


  BoothnBones's Rating My Rating
1
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Great movie! was impressed with how all 3 came out!
3
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
5
A History of Violence (2005,  R)
A History of Violence
great movie! I want to put stairs in my house and I don't even have a second story! (anyone who has seen it knows what I am talking about... :o) hehehe)
6
Mr. Fix It (,  Unrated)
Mr. Fix It
this was pretty good surprisingly. Was funny and sweet...
7
The Godfather (1972,  R)
8
The Godfather, Part II (1974,  R)
9
The Godfather, Part III (1990,  R)
10
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein
classic!
11
Mystery, Alaska (1999,  R)
12
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
13
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
14
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
15
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
16
Saving Grace (2000,  R)
Saving Grace
this one was funny. I liked it quite a bit actually...
17
Black Hawk Down (2001,  R)
Black Hawk Down
one of my favorites!!!
18
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
20
Gladiator (2000,  R)
21
Sweet November (2001,  PG-13)
22
You've Got Mail (1998,  PG)
23
S.W.A.T. (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments