My Favorite Movies


  borderlinegirl's Rating My Rating
1
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
the best movie i have ever seen. sad, joyful, depressing and emotional. overwhelming.
2
Igby Goes Down (2002,  R)
Igby Goes Down
great movie about being a rebel :)
3
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted
The movie that made me question my mental sanity. It's a great lesson for anyone.
4
25th Hour (2002,  R)
5
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
6
Gattaca (1997,  PG-13)
7
Habana Blues (2005,  Unrated)
8
Paris Je T'aime (2007,  R)
9
Great Expectations (1998,  R)
10
Interview with the Vampire (1994,  R)
11
Lolita (1962,  Unrated)
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
13
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
14
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
15
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
16
You Got Served (2004,  PG-13)
17
The Pillow Book (1997,  NC-17)
18
Silent Hill (2006,  R)
19
Cold Mountain (2003,  R)
20
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
21
Match Point (2005,  R)
22
Elizabethtown (2005,  PG-13)
23
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
24
The Machinist (2004,  R)
25
Gothika (2003,  R)
26
The Omen (2006,  R)
27
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
28
You Are So Handsome (Je Vous Trouve Tres Beau) (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments