My Favorite Movies


  bostoncrew's Rating My Rating
1
Fletch (1985,  PG)
2
Withnail and I (1987,  R)
3
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
4
Class of 1984 (1982,  R)
5
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972,  R)
6
1990: I guerrieri del Bronx (1990: Bronx Warriors) (1982,  R)
7
Apocalypse Domani (Cannibal Apocalypse) (1980,  R)
8
Cannibal Ferox (1997,  R)
9
Zombie Holocaust (1982,  R)
10
Hell of the Living Dead (Virus)(Zombie Creeping Flesh)(Zombie Inferno)(Night of the Zombies) (1981,  Unrated)
11
Halloween (2007,  R)
12
Killing birds - uccelli assassini (Zombie 5: Killing Birds)(Dark Eyes of the Zombie)(Raptors) (2003,  Unrated)
13
Zombie Lake (1980,  R)
14
Zombie 4 - After Death (2002,  Unrated)
15
House of 1000 Corpses (2003,  R)
16
The Devil's Rejects (2005,  R)
17
Milano trema - la polizia vuole giustizia (Violent Professionals) (1973,  Unrated)
18
Death Wish 3 (1985,  R)
19
Un Poliziotto scomodo (Convoy Busters, Australia) (1978,  Unrated)
20
Napoli violenta (1976,  Unrated)
21
Enter the Dragon (1973,  R)
22
Tenebre, (Unsane) (1982,  Unrated)
23
The Swiss Conspiracy (1976,  PG)
24
Game of Death (1978,  R)
25
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) (1972,  R)
26
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
27
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) (1970,  PG)
28
Dawn of the Dead (1979,  R)
29
Suspiria (1977,  R)
30
La Terza Madre (Mother of Tears: The Third Mother) (2007,  Unrated)
31
Boss, Il (1973,  R)
32
La Mala ordina (Manhunt)(Black Kingpin)(The Italian Connection)(Hitmen) (1972,  R)
33
Fuga dal Bronx (Bronx Warriors 2) (Escape 2000) (1983,  R)
34
Milano odia: la polizia non puņ sparare (Almost Human)(The Kidnap of Mary Lou) (1974,  R)
35
Syndicate Sadists (Il Giustiziere sfida la cittą) (Final Payment) (One Just Man) (Rambo's Revenge) (1975,  R)
36
La Banda del gobbo (Brothers Till We Die) (1978,  Unrated)
37
Emergency Squad (1974,  Unrated)
38
I Nuovi barbari (Warriors of the Wasteland)(Metropolis 2000)(The New Barbarians) (1982,  R)
39
L'Ultimo squalo (The Last Shark) (Great White) (1981,  PG)
40
2019: After the Fall of New York (,  Unrated)
41
Rosso sangue (Antropophagus 2) (Zombie 6: Monster Hunter) (Absurd) (1981,  Unrated)
42
Antropophagus (The Zombie's Rage)(The Grim Reaper)(Anthropophagous: The Beast) (1980,  R)
43
Inglorious Bastards (Quel maledetto treno blindato) (Deadly Mission) (Counterfeit Commandos) (1978,  R)
44
Luca il contrabbandiere (The Smuggler) (Contraband) (The Naples Connection) (1980,  Unrated)
45
Zombi 3 (Zombie Flesh Eaters 2) (1988,  R)
46
Lo Squartatore di New York (The New York Ripper) (1982,  Unrated)
47
The House By The Cemetery (Quella villa accanto al cimitero) (1981,  Unrated)
48
E tu vivrai nel terrore - L'aldilą (The Beyond) (1981,  Unrated)
49
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments