My Favorite Movies

  brad395's Rating My Rating
1
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski 4.5 Stars
this text bears no commentary. discourse breaks down in the face of its breadth and depth or lack thereof. shield thine eyes.
Click to Rate
2
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
3
Rushmore (1998,  R)
Click to Rate
4
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
5
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
6
You Can Count On Me (2000,  R)
Click to Rate
7
Dancer in the Dark (2000,  R)
Click to Rate
8
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas 5.0 Stars
Terry Gilliam, Johnny Depp, and Dr. Thompson? What's not to love? Yes, it's too long. Yes, it doesn't make much sense the first few times you see it. Nothing great in life is easy.
Click to Rate
9
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
10
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie 4.5 Stars
It was on the zany end of the Simpsons spectrum, and Brooks's saccharin sentimentalism is everywhere, but it's pure goodness. If you like the Simpsons, you can't go wrong. If you don't like the Simpsons, please pick me up some black bread and gruel on your way back from Moscow circa 1983.
Click to Rate
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
12
The Air I Breathe (2008,  R)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments