My Favorite Movies


  BrandonM18029690's Rating My Rating
1
The Departed (2006,  R)
2
Pulp Fiction (1994,  R)
3
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991,  R)
4
Reservoir Dogs (1992,  R)
5
GoodFellas (1990,  R)
6
Stone Cold (1991,  R)
7
A Bronx Tale (1993,  R)
8
State of Grace (1990,  R)
9
The Punisher (1989,  R)
10
Beyond the Law (1992,  R)
11
Running Scared (2006,  R)
12
Sin City (2005,  R)
13
Hostage (2005,  R)
14
Death to Smoochy (2002,  R)
15
Analyze This (1999,  R)
16
The Godfather (1972,  R)
17
Casino (1995,  R)
18
Beerfest (2006,  R)
19
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
20
The Exorcist (1973,  R)
21
The Toxic Avenger (1984,  R)
22
Back to the Future (1985,  PG)
23
Tromeo and Juliet (1997,  R)
24
StrangeLand (1998,  R)
25
Knocked Up (2007,  R)
26
Superbad (2007,  R)
27
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
28
Point Break (1991,  R)
29
Gummo (1997,  R)
30
Joe Dirt (2001,  PG-13)
31
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
32
Forrest Gump (1994,  PG-13)
33
The Shining (1980,  R)
34
Run Ronnie Run! (2003,  R)
35
The Manson Family (2004,  Unrated)
36
Dawn of the Dead (1979,  R)
37
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) (1981,  Unrated)
38
Amityville II: The Possession (1982,  R)
39
Hannibal (2001,  R)
40
Red Dragon (2002,  R)
41
The Silence of the Lambs (1991,  R)
42
Friday the 13th (1980,  R)
43
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
44
Last Man Standing (1996,  R)
45
Creepshow (1982,  R)
46
Creepshow 2 (1987,  R)
47
Black Christmas (1974,  R)
48
Black Sabbath (I Tre volti della paura) (The Three Faces of Fear) (The Three Faces of Terror) (1963,  Unrated)
49
The Hills Have Eyes (1977,  R)
50
The Omen (1976,  R)
51
Kill Bill: Vol. 1 (,  Unrated)
52
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
53
House of 1000 Corpses (2003,  R)
54
The Devil's Rejects (2005,  R)
55
Halloween (1978,  R)
56
Halloween II (1981,  R)
57
The Wounded (2003,  Unrated)
58
Trailer Town (2004,  Unrated)
59
Shakes the Clown (1992,  R)
60
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
61
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
62
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980,  R)
63
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
64
The Evil Dead (1981,  NC-17)
65
Evil Dead 2 (1987,  R)
66
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
67
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
68
The Rocketeer (1991,  PG)
69
Batman (1989,  PG-13)
70
Swamp Thing (1982,  PG)
71
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
72
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
73
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
74
The Warriors (1979,  R)
75
Highlander (1986,  R)
76
Deliverance (1972,  R)
77
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
78
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
79
American History X (1998,  R)
80
A Clockwork Orange (1971,  R)
81
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
82
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
83
Rocky (1976,  PG)
84
Rocky II (1979,  PG)
85
Rocky III (1982,  PG)
86
Rocky IV (1985,  PG)
87
Commando (1985,  R)
88
Lethal Weapon (1987,  R)
89
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
90
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
91
Die Hard (1988,  R)
92
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
93
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
94
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
95
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
96
Cool World (1992,  PG-13)
97
Wayne's World (1992,  PG-13)
98
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
99
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
100
So I Married an Axe Murderer (1993,  PG-13)
101
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
102
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
103
Freaked (1993,  PG-13)
104
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
105
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
106
Cocoon (1985,  PG-13)
107
Cocoon 2 - The Return (1988,  PG)
108
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
109
Dolemite (1975,  R)
110
Beverly Hills Cop (1984,  R)
111
Signs (2002,  PG-13)
112
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
113
The Others (2001,  PG-13)
114
Jurassic Park (1993,  PG-13)
115
King Kong (2005,  PG-13)
116
Orange County (2002,  PG-13)
117
Ricochet (1991,  R)
118
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
119
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
120
Liar Liar (1997,  PG-13)
121
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
122
Throw Momma from the Train (1987,  PG-13)
123
Misery (1990,  R)
124
Scream (1996,  R)
125
The Crow (1994,  R)
126
New England Metal Hardcore Festival 2003 (,  Unrated)
127
American Hardcore (2006,  R)
128
Pantera: Screaming Black Messiahs: Unauthorized (,  Unrated)
129
Slayer - Reign In Blood: Still Reigning (,  Unrated)
130
Crowbar: Live: With Full Force (,  Unrated)
Crowbar: Live: With Full Force
Long awaited badass DVD. One of my main influences on guitar/songwriting! These guys deliver the heaviest riffs ,and this video has live footage,interviews and video clips i havent seen before!
131
Acid Bath: Double Live Bootleg (2002,  Unrated)
Acid Bath: Double Live Bootleg
I agree! Another band from NOLA that influenced me. Its cool to see footage form all over the country and how they evolved into the futures possibly best band in metal!!!
132
Necrophagia: Nightmare Scenarios (2004,  Unrated)
133
Metallica - Some Kind of Monster (2004,  R)
134
Super Troopers (2001,  R)
135
Puddle Cruiser (1996,  R)
136
Joe's Apartment (1996,  PG-13)
137
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
138
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
139
Far Out Man (1990,  R)
Far Out Man
under-rated flick! If ya like Cheech and Chong youll dig this!!! Its just Chong as you know him best! A cameo of Cheech as well! Check it out!
140
Cheech and Chong's Still Smokin' (1983,  R)
141
Up in Smoke (1978,  R)
142
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over (1982,  R)
143
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
144
Mallrats (1995,  R)
145
Clerks II (2006,  R)
146
Clerks (1994,  R)
147
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
148
Dogma (1999,  R)
149
Meet Wally Sparks (1997,  R)
150
Young Frankenstein (1974,  PG)
151
History of the World -- Part I (1981,  R)
152
National Lampoon's Lost Reality (2004,  R)
153
National Lampoon:Lost Reality 2 More (2005,  Unrated)
154
Office Space (1999,  R)
155
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
156
Striking Distance (1993,  R)
157
Into the Wild (2007,  R)
158
Say It Isn't So (2001,  R)
159
Showgirls (1995,  NC-17)
160
Uncle Buck (1989,  PG)
161
The Wrong Guys (1988,  PG)
162
Trading Places (1983,  R)
163
Life Stinks (1991,  PG-13)
164
Blazing Saddles (1974,  R)
165
Iron Eagle (1986,  PG-13)
166
Eye of the Tiger (1986,  R)
167
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
168
Mad Max (1979,  R)
169
Eyes Wide Shut (1999,  R)
170
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
171
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
172
Half Baked (1998,  R)
173
Friday (1995,  R)
174
Rush Hour (1998,  PG-13)
175
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
176
Rock Star (2001,  R)
177
Little Nicky (2000,  PG-13)
178
American Beauty (1999,  R)
179
American Pie (1999,  R)
180
The Lost Boys (1987,  R)
181
The One (2001,  PG-13)
182
Copycat (1995,  R)
183
Tomcats (2001,  R)
184
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
185
School of Rock (2003,  PG-13)
186
Me, Myself & Irene (2000,  R)
187
Corky Romano (2001,  PG-13)
188
The Dark Knight (2008,  PG-13)
189
Step Brothers (2008,  R)
190
Brain Smasher... A Love Story (The Bouncer and the Lady) (1993,  PG)
191
Favorite Deadly Sins (1995,  R)
192
Ash Wednesday (2002,  R)
193
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
194
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
195
Gangs of New York (2002,  R)
196
The Pest (1997,  PG-13)
197
Punisher: War Zone (2008,  R)
198
Léon (The Professional) (1994,  R)
199
August Rush (2007,  PG)
200
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
201
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
202
Zakk Wylde's Black Label Society: Boozed, Broozed & Broken-Boned (2003,  Unrated)
203
Black Label Society: European Invasion (2005,  Unrated)
204
Chasing 3000 (2008,  Unrated)
205
Highlander - Endgame (2000,  R)
206
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) (1993,  R)
207
Taxi Driver (1976,  R)
208
Splash (1984,  PG)
209
Bachelor Party (1984,  R)
210
The Green Mile (1999,  R)
211
Friday the 13th (2009,  R)
212
Mystic River (2003,  R)
213
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
214
Showdown in Little Tokyo (1991,  R)
215
Piranha (1978,  R)
216
The Punisher (2004,  R)
217
Constantine (2005,  R)
218
The Devil's Advocate (1997,  R)
219
Southern Comfort (1981,  R)
220
The Wizard (1989,  PG)
221
Big Girls Don't Cry... They Get Even (1992,  PG)
222
Little Monsters (1989,  PG)
223
Wedlock (Deadlock) (1991,  R)
224
The Happening (2008,  R)
225
Yes Man (2008,  PG-13)
226
Role Models (2008,  R)
227
Suburban Commando (1991,  PG)
228
A Man Called Sarge (1990,  PG-13)
A Man Called Sarge
Good flick havent seen it in almost 20 years
229
Dickie Roberts - Former Child Star (2003,  PG-13)
230
Aria's Secret Desires (,  Unrated)
231
SpiderBabe (2003,  R)
232
The Lord of the G-Strings - The Femaleship of the String (2002,  Unrated)
233
Play Mate of the Apes (2002,  Unrated)
234
The House Bunny (2008,  PG-13)
235
Magnum Force (1973,  R)
236
Mean Girls (2004,  PG-13)
237
They Live (1988,  R)
238
Breakdown (1997,  R)
239
Fluke (1995,  PG)
240
The Virgin Suicides (2000,  R)
241
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
242
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
243
Kids (1995,  NC-17)
244
Machete (2010,  Unrated)
245
Without A Paddle (2004,  PG-13)
246
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
247
City Slickers (1991,  PG-13)
248
Wild Hogs (2007,  PG-13)
249
Road to Perdition (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments