My Favorite Movies


  brebre29's Rating My Rating
1
Crash (2004,  R)
Crash
If you have never seen this movie then rent it. It is very good at showing how bad racism is.
2
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
I loved this movie. The dancing was really good and Channing is so hot. During the entire movie I just wanted to get up and start dancing.
3
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant
This movie had a lot of hot guys in it and was really interesting. I loved all of the action in it.
4
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia
I absolutely loved this movie. The storyline was really good and Shia LaBeouf looks fine in this movie!
5
The Invisible (2007,  PG-13)
6
Saw III (2006,  R)
Saw III
The twist at the end of this movie was deifinitely awesome.
7
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Freedom Writers
I absolutely loved this movie. I definitely learned alot from it.
8
Into the Blue (2005,  PG-13)
Into the Blue
This movie is extremely good and Paul Walker looks damn fine in it!!
9
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
For anyone out there who hasn't seen this movie go to it. When I went to it I thought it was going to be stupid because Paul Walker isn't in it but I ended up loving it.
10
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
I love the intensity of this movies. Some things are hard to understand and figure out but that is why I like it so much.
11
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man
This movie is really funny and has a cute story line.
12
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
This movie makes me in a good mood every time I see it. It makes me feel like I can have any guy no matter how hot he is (Chad Michael Murray)
13
Inside Man (2006,  R)
14
The Notebook (2004,  PG-13)
15
Take the Lead (2006,  PG-13)
16
Blue Crush (2002,  PG-13)
17
Man on Fire (2004,  R)
18
Saw (2004,  R)
19
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
20
Final Destination (2000,  R)
21
Rent (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments