My Favorite Movies
| brendoman's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Angus (1995, PG-13) |
|
| 2 |
Some Kind of Wonderful (1987, PG-13) |
|
| 3 |
Clerks (1994, R) |
|
| 4 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 5 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 6 |
Sin City (2005, R) |
|
| 7 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 8 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 9 |
Dogma (1999, R) |
|
| 10 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 11 |
Jersey Girl (2004, PG-13) |
|
| 12 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 13 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
| 14 |
Brazil (1985, R) |
|
| 15 |
The Fisher King (1991, R) |
|
| 16 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 17 |
Paris, Texas (1984, R) |
|
| 18 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 19 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 20 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 21 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 22 |
Aliens (1986, R) |
|
| 23 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 24 |
Fargo (1996, R) |
|
| 25 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 26 |
Breakfast on Pluto (2005, R) |
|
| 27 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 28 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 29 |
Heathers (1988, R) |
|
| 30 |
Casino (1995, R) |
|
| 31 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 32 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 33 |
Rushmore (1998, R) |
|
| 34 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 35 |
Punch-Drunk Love (2002, R) |
|
| 36 |
Say Anything... (1989, PG-13) |
|
| 37 |
Grosse Pointe Blank (1997, R) |
|
| 38 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 39 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 40 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 41 |
The 'Burbs (1989, PG) |








































