My Favorite Movies


  breyeschow's Rating My Rating
1
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
hope in the midst of despair, that's all i'm saying
2
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
quite possibly the funniest movie EVER made!!!!!
3
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
my namesake
4
Saved! (2004,  PG-13)
Saved!
he christians out there, if you can't laugh at yourself, well . . . I mean come on, when she throws the bible spouting, "I am filled with the love of Jesus!" that is just funny
5
Dogma (1999,  R)
Dogma
smart, snarky, violent, and the buddy christ
6
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
what side of life, oh yeah, the bright side
7
The Joy Luck Club (1993,  R)
The Joy Luck Club
5 just for showing a complex asian america
8
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
Keeping the Faith
good mainstream look at what could be normal church people
9
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite
flippin' sweet
10
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
mismarketed, great movie
11
Rent (2005,  PG-13)
Rent
unlike many folks, i loved the film adaptation. how DO you measure a life?
12
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
you killed my father, prepare to die . . . as yooooooooouuuuuuuuuu wiiiiiiiiiiiiish!
13
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
the memories alone are worth a fhttp://www.flixster.com/static/images/done.gif
14
Zoolander (2001,  PG-13)
Zoolander
not his BEST, but class stiller
15
Pieces of April (2003,  PG-13)
Pieces of April
wonderful film that deserved much more hype than it received, the entire cast was wonderful

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments