My Favorite Movies
| brit05's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 2 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 3 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 4 |
Munich (2005, R) |
|
|
| 5 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 6 |
Schindler's List (1993, R) |
|
|
| 7 |
300 (2007, R) |
|
|
| 8 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 9 |
Master and Commander - The Far Side of the World (2003, PG-13) |
|
|
| 10 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
|
| 11 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 12 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 13 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 14 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
|
| 15 |
The English Patient (1996, R) |
|
|
| 16 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
|
| 17 |
Closer (2004, R) |
|
|
| 18 |
The Bridge on the River Kwai (1957, PG) |
|
|
| 19 |
King Kong (2005) (2005, PG-13) |
|
|
| 20 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 21 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|


