Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  BRITTNEYKOOL's Rating My Rating
1
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
good
2
Saw II (2005,  R)
Saw II
ok not as good as the first one
3
American Pie (1999,  R)
American Pie
love
4
White Chicks (2004,  PG-13)
White Chicks
love
5
Keith (2008,  PG-13)
6
Swing Vote (2008,  PG-13)
7
Rumor Has It (2005,  PG-13)
Rumor Has It
very good
8
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
9
Waterworld (1995,  PG-13)
10
Mr. Brooks (2007,  R)
11
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
12
The Guardian (2006,  PG-13)
The Guardian
love that movie it was really good!!!!
13
The Bodyguard (1992,  R)
14
Field of Dreams (1989,  PG)
15
The Untouchables (1987,  R)
16
The Postman (1997,  R)
17
JFK (1991,  R)
18
3000 Miles to Graceland (2001,  R)
19
Open Range (2003,  R)
20
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
21
The Upside of Anger (2005,  R)
22
Tin Cup (1996,  R)
23
Bull Durham (1988,  R)
24
Dragonfly (2002,  PG-13)
25
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
26
For Love of the Game (1999,  PG-13)
27
A Perfect World (1993,  PG-13)
28
Thirteen Days (2000,  PG-13)
29
Silverado (1985,  PG-13)
30
No Way Out (1987,  R)
31
The War (1994,  PG-13)
32
Revenge (1990,  R)
33
Fandango (1985,  PG)
34
American Flyers (1985,  PG-13)
35
Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream (2007,  Unrated)
36
Testament (1983,  PG)
37
Ever Again (2006,  Unrated)
38
Chasing Dreams (1981,  PG)
39
The Gunrunner (1983,  R)
40
Sizzle Beach, U.S.A. (Malibu Hot Summer) (1974,  R)
41
Stacy's Knights (Double Down) (The Touch) (Winning Streak) (1983,  PG)
42
The Touch (1982,  Unrated)
43
Hollywood Pinstripes (2003,  Unrated)
44
Sin City (2005,  R)
45
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
46
August (2008,  R)
47
Black Hawk Down (2001,  R)
48
I Come With The Rain (2009,  Unrated)
49
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
50
30 Days of Night (2007,  R)
51
Lucky Number Slevin (2006,  R)
52
The Faculty (1998,  R)
The Faculty
good
53
The Virgin Suicides (2000,  R)
54
The Black Dahlia (2006,  R)
55
Hollywood Homicide (2003,  PG-13)
56
Wicker Park (2004,  PG-13)
Wicker Park
ok
57
O (2001,  R)
58
Resurrecting the Champ (2007,  PG-13)
59
Here On Earth (2000,  PG-13)
60
Mozart and the Whale (2005,  PG-13)
61
Blow Dry (2001,  R)
62
End Zone (2009,  Unrated)
63
Town & Country (2000,  R)
64
Halloween (2007,  R)
Halloween
love
65
Halloween (1978,  R)
66
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
67
Halloween - Resurrection (2002,  R)
68
Halloween II (1981,  R)
69
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
70
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
71
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
72
Bloody Murder 2: Closing Camp (Halloween Camp) (2003,  R)
73
Halloween Night (2006,  Unrated)
74
Curse of Halloween (2006,  Unrated)
75
Cursed (2004,  PG-13)
Cursed
love
76
Cursed: Part III (2000,  Unrated)
77
Bride of Chucky (1998,  R)
Bride of Chucky
love
78
Why Did I Get Married? (2007,  PG-13)
Why Did I Get Married?
love
79
Tyler Perry's Why Did I Get Married Too (2010,  Unrated)
80
Why Did I Get Married? (2006,  Unrated)
81
Scream (1996,  R)
Scream
love
82
Scream 2 (1997,  R)
Scream 2
love
83
Scream 3 (2000,  R)
Scream 3
love
84
Scream and Scream Again (Screamer) (1970,  PG)
85
Scream, Baby, Scream (Nightmare House) (1969,  R)
86
Scream Queen Hot Tub Party (Hollywood Scream Queen Hot Tub Party) (1991,  Unrated)
87
A Scream in the Streets (1973,  Unrated)
88
From a Whisper to a Scream (1987,  R)
89
The Scream Team (2002,  Unrated)
90
Scream Bloody Murder (2003,  Unrated)
91
Scream for Help (1984,  R)
92
Scream... and Die! (1974,  R)
93
Scream (The Outing) (1981,  R)
94
Something to Scream About (2003,  Unrated)
95
The Dead Don't Scream (2007,  Unrated)
96
Night Scream (1997,  Unrated)
97
Scream of the Butterfly (1965,  Unrated)
98
Scream Greats, Vol. 2: Satanism and Witchcraft (1986,  PG)
99
Scream Bloody Murder (1972,  Unrated)
100
A Scream in the Night (1935,  Unrated)
101
Scream 4 (2010,  Unrated)
102
Fast and Furious (2009,  PG-13)
103
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
104
The Lazarus Project (2008,  Unrated)
105
She's All That (1999,  PG-13)
106
Eight Below (2006,  PG)
107
Flags of Our Fathers (2006,  R)
108
Varsity Blues (1999,  R)
109
Into the Blue (2005,  PG-13)
110
Running Scared (2006,  R)
111
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
Joy Ride (Road Kill)
very good
112
The Skulls (2000,  PG-13)
113
Meet the Deedles (1998,  PG)
114
Noel (2004,  PG)
115
The Walker (2007,  R)
116
The Death and Life of Bobby Z (Let's Kill Bobby Z) (1982,  R)
117
Tammy and the T-Rex (Teenage T-Rex) (1994,  PG-13)
118
Programmed to Kill (The Retaliator) (1987,  R)
119
Clueless (1995,  PG-13)
120
Witches' Night (2008,  Unrated)
121
The Casino Job (2009,  Unrated)
122
We Dreamed America (2008,  Unrated)
123
Tears of the Sun (2003,  R)
124
Kazaam (1996,  PG)
125
Hey Arnold! The Movie (2002,  PG)
126
Death Before Dishonor (1987,  R)
127
Plump Fiction (1996,  R)
128
Happy, Texas (1999,  PG-13)
129
God Grew Tired of Us: The Story of Lost Boys of Sudan (2007,  PG)
130
The Long, Hot Summer (1958,  Unrated)
131
For Roseanna (Roseanna's Grave)(For the Love of Roseanna) (1997,  PG-13)
132
Once In The Life (2001,  R)
133
Young Billy Young (1969,  Unrated)
134
42 Up (1999,  Unrated)
135
After Alice (Eye of the Killer) (1999,  R)
After Alice (Eye of the Killer)
good movie
136
Let Him Have It (1992,  R)
137
Far From the Madding Crowd (1967,  PG)
138
The Locals (Dead People) (2003,  Unrated)
139
Deadbeat at Dawn (1988,  R)
140
A Dangerous Man: Lawrence After Arabia (1992,  Unrated)
141
Oliver Twist (2007,  Unrated)
142
Man of Flowers (1983,  Unrated)
143
The Mayor of Casterbridge (1978,  Unrated)
144
Frightmare (1974,  R)
145
More Dead Than Alive (1968,  PG)
146
Resident Alien (1991,  Unrated)
147
I Love You Again (1940,  Unrated)
148
The Asphyx (1973,  PG)
149
XXX (2002,  PG-13)
150
Babylon A.D. (2008,  PG-13)
151
The Pacifier (2005,  PG)
152
Pitch Black (2000,  R)
153
The Iron Giant (1999,  PG)
154
A Man Apart (2003,  R)
155
Knockaround Guys (2002,  R)
156
Boiler Room (2000,  R)
157
Dark Fury - The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
158
Find Me Guilty (2006,  R)
159
Multi-Facial (1999,  Unrated)
160
XXX: The Return of Xander Cage (2010,  Unrated)
161
Strays (1997,  R)
162
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
163
Tinker Bell (2008,  G)
164
Unstable Fables: 3 Pigs and a Baby (2008,  PG)
165
Biggest Fan (2002,  Unrated)
166
Alvin and the Chipmunks: The Squeakuel (2009,  PG)
167
Tinker Bell and the Lost Treasure (2009,  Unrated)
168
The Pirates of Central Park (2001,  Unrated)
169
Prom Night (2008,  PG-13)
Prom Night
good
170
Hairspray (2007,  PG)
171
Finding Amanda (2008,  R)
172
Black Water Transit (2008,  Unrated)
173
The Ghost Club (2003,  PG)
174
Clock Tower (2010,  Unrated)
175
The Vicious Kind (2009,  Unrated)
176
On the Doll (2007,  Unrated)
177
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (2006,  PG)
178
A Cinderella Story (2004,  PG)
179
House of Wax (2005,  R)
House of Wax
love it chad Michael is hot :) !!
180
Home of the Brave (2006,  R)
181
The Lone Ranger (2003,  Unrated)
182
Walk the Line (2005,  PG-13)
183
I Walk the Line (1970,  Unrated)
I Walk the Line
love it
184
Great Balls of Fire! (1989,  PG-13)
Great Balls of Fire!
love
185
Gladiator (2000,  R)
186
Signs (2002,  PG-13)
187
Two Lovers (2008,  R)
188
The Village (2004,  PG-13)
189
Ladder 49 (2004,  PG-13)
190
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
191
We Own the Night (2007,  R)
192
Brother Bear (2003,  G)
193
8MM (1999,  R)
194
Parenthood (1989,  PG-13)
195
To Die For (1995,  R)
196
Quills (2000,  R)
197
U Turn (1997,  R)
198
Reservation Road (2007,  R)
199
Buffalo Soldiers (2001,  R)
200
SpaceCamp (Space Camp) (1986,  PG)
201
Inventing the Abbotts (1997,  R)
202
Clay Pigeons (1998,  R)
203
Return to Paradise (1998,  R)
204
Russkies (1987,  PG)
205
Earthlings (2003,  Unrated)
206
I'm Still Here: Real Diaries of Young People Who Lived During the Holocaust (2005,  Unrated)
207
Strength and Honor: Creating the World of 'Gladiator' (2005,  Unrated)
208
Seed Of Chucky (2004,  R)
Seed Of Chucky
love
209
Troll (1986,  PG-13)
210
Legally Blonde (2001,  PG-13)
211
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
good movie
212
Bewitched (2005,  PG-13)
213
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
214
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
215
Deadly Game (Catch Me If You Can) (1998,  Unrated)
216
Black Snake Moan (2007,  R)
217
18 Year Old Virgin (2009,  Unrated)
218
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
219
Superbad (2007,  R)
220
Route 666 (2001,  R)
221
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
222
Swimfan (2002,  PG-13)
223
Soul Survivor (2003,  Unrated)
224
State of Play (2009,  PG-13)
225
Armageddon (1998,  PG-13)
226
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
227
Good Will Hunting (1997,  R)
228
Dogma (1999,  R)
229
Smokin' Aces (2007,  R)
230
Paycheck (2003,  PG-13)
231
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
232
Changing Lanes (2002,  R)
233
Gone Baby Gone (2007,  R)
234
Mallrats (1995,  R)
235
Chasing Amy (1997,  R)
236
Jersey Girl (2004,  PG-13)
237
Hollywoodland (2006,  R)
238
Surviving Christmas (2004,  PG-13)
239
Forces of Nature (1999,  PG-13)
240
Reindeer Games (Deception) (2000,  R)
241
Gigli (2003,  R)
242
200 Cigarettes (1999,  R)
243
School Ties (1992,  PG-13)
244
Bounce (2000,  PG-13)
245
Joseph - King of Dreams (2000,  Unrated)
246
Phantoms (1998,  R)
247
Man About Town (2006,  R)
248
The Third Wheel (2002,  PG-13)
249
Glory Daze (1996,  R)
250
Judge Not: In Defense of Dogma (2001,  Unrated)
251
View Askew's Look Back at Mallrats (1999,  Unrated)
252
Daddy and Them (2001,  R)
253
Oh, What a Lovely Tea Party (2004,  Unrated)
254
Going All the Way (1997,  R)
255
Going Upriver - The Long War of John Kerry (2004,  PG-13)
256
I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney (1993,  Unrated)
257
Daddy, (Danielle Steel's 'Daddy') (1991,  Unrated)
258
Extract (2009,  R)
259
National Geographic: Beyond the Movie: Pearl Harbor (2002,  Unrated)
260
88 Minutes (2008,  R)
261
Halloween H2O (1998,  R)
262
The Guardian (1990,  R)
263
The Guardian (1984,  Unrated)
264
Guardian of the Night (1986,  Unrated)
265
Guardian Angel (Andjeo cuvar) (1987,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments