My Favorite Movies


  brockalexander's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 5.0 Stars
My favourite of the 3 movies, what more can I say, cinematic brillance. The Perfect film for me.
Click to Rate
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
Greatest movie I saw as a kid. The ending of the 2nd was one of the first times I felt as a kid that the 3rd one couldnt come quick enough.
Click to Rate
3
Aliens (1986,  R)
Aliens 5.0 Stars
Definitely had me hooked as a kid. Starting to date a little now but will always have fond memories growing up as a kid. Still cant believe Carrie Henn (little girl, newt) never did another acting job after this.
Classic Sci-fi
Click to Rate
4
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded 5.0 Stars
best of the three for me
Click to Rate
5
The Terminator (1984,  R)
The Terminator 5.0 Stars
13 when released and couldnt get enough of it. Truly left an impact and the start of my love affair with science fiction flicks.
Click to Rate
6
Black Hawk Down (2001,  R)
Black Hawk Down 5.0 Stars
One of the best modern theatre war movies, like watching Ghost Recon in action. Awesome cast and its just great to sit back and watch the events of that day unfold, and Scott ensures we know how real it gets.
Click to Rate
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
Finally a trilogy that delivers on all accounts and pays respect to the previous wonderful films. After disappointing ends to Matrix trilogy and the 3rd Aliens Films. Well done Mr Jackson, I kiss your hobbity feet!!!
Click to Rate
8
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan 5.0 Stars
Unbeleivable war scenes and touching story. Paints a true story of what war must be like and what its like to lose someone special. I am thankful to those that served for us so we can enjoy our freedoms. When you have a bad day remember the fallen.
Click to Rate
9
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 5.0 Stars
I think this is an incredible film, incredible script and the magnificent mature performances by Fat, Yeoh and Ziyi. Its definitely a film people really love or hate and for me I just couldnt get enough of all the characters and the path they follow.
Click to Rate
10
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto 5.0 Stars
Brutal, gut wrenching, amazing snapshot of mayan civilisation at the eve of Spanish conquerers. Hats of Gibson, the cast and crew. This should have been nominated for Best Picture. Rudy Youngblood that was an incredible performance.
Click to Rate
11
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 5.0 Stars
Gets better every time I watch it. Wa originally my least favourite of the 3 but its hard to split any of them, as I rewatch over and over and over again
Click to Rate
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
13
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) 5.0 Stars
Probably Jackie Chans greatest film. Some wonderful stunts, impressive martial arts sequences and some wonderful slapstick comedy. If you love martial arts then this is a definite. Prob top 5 martial arts films in my book. Can be argued one of the best but its not a purists martial arts film but a highly entertaining one.
Click to Rate
14
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist 5.0 Stars
Holy Grail of being Sh*t scared.
Click to Rate
15
Predator (1987,  R)
Predator 5.0 Stars
Classic Arnie. IF it bleeds we can kill it!!!! Some classic scenes.
Click to Rate
16
The Great Escape (1963,  Unrated)
The Great Escape 5.0 Stars
Classic, never get bored and always wished he jumped the fence
Click to Rate
17
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil 5.0 Stars
Milla, wow
Click to Rate
18
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 5.0 Stars
This is a classic movie. One of my all time favs. Pitt / Freeman were great together.
Click to Rate
19
Saw (2004,  R)
Saw 4.5 Stars
Fantastic low budget film and good to see two aussies come up with something orginal with a great cast. Jigsaw is creepy and certainly one of the best slasher flicks in the last 10 years.
Click to Rate
20
The Last of the Mohicans (1992,  R)
The Last of the Mohicans 5.0 Stars
Nothing like a tomahawk in the back of the head. Great film. All time classic and Daniel Days best i reckon.
Click to Rate
21
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
The Ghost and the Darkness 5.0 Stars
I love this film. Incredible story and is just one of the reasons I will never sleep in a tent where dangerous wildlife roam.
Click to Rate
22
Poltergeist (1982,  PG)
Poltergeist 5.0 Stars
Also scared the bejesus out of me when i was 13
Click to Rate
23
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story 5.0 Stars
Fantastic tribute and what has happened to Jason Scott Lee
Click to Rate
24
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir 5.0 Stars
Strangely enough I have loved this as a kid. Love story and a classic. Im a softie better review Terminator next
Click to Rate
25
Marked for Death (1990,  R)
Marked for Death 5.0 Stars
This was cool and brutal. I think his best work.

To dislike this just means your a fairy. He really goes to town on gangsters here.
Click to Rate
26
Airplane! (1980,  PG)
Airplane! 5.0 Stars
Called Flying High in Australia, this is a classic. Still get a great laugh to this day. Now jimmy ever seen inside a turkish prison!!! Clearance Clarence roger roger, vector victor what what!!!
Click to Rate
27
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 5.0 Stars
I really enjoyed this flick, was LOTR for the kids i guess and enjoyed beign transported to another world of fantasy.
Click to Rate
28
Bloodsport (1988,  R)
Bloodsport 5.0 Stars
Van Dammes best, Dux Dux Dux!
Click to Rate
29
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail 5.0 Stars
Yes a true classic, watching this as a kid the first time I laughed so hard. Definitely a film that leaves a long lasting memory and if you cant find this funny, man you got problems
Click to Rate
30
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
man they went for the jugler here. Two decent guys that loved the one girl. How often does that happen especially when shes so incredibly beautiful. I love this story and to love and live a life like this, wow its truly powerful love story and a real tearjerker. James Garner is great and the young cast who drive this story are wonderful to watch.
Click to Rate
31
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music 5.0 Stars
Yeah i know, Im not Gay. Just love this film
Click to Rate
32
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse 5.0 Stars
I liked this one more for the SE. Bring on the 3rd
Click to Rate
33
The Crow (1994,  R)
The Crow 5.0 Stars
Poor Old Brandon. This was suppose to be the start of something big for him. Great soundtrack too. Rapid Fire was good too
Click to Rate
34
Immortal Beloved (1994,  R)
Immortal Beloved 5.0 Stars
Absolutely awesome movie. Oldman is a truly magnificent actor
Click to Rate
35
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose 5.0 Stars
Man this was better than i expected. The exorcism and a few of the creep out scenes were worth the watch. 3am will never be the same plus when the Boyfriend woke up and she was there on the floor all scarey looking, that sends shivers up and down my spine. Pray that you are not hypersensitive, if u are the Lucifer is coming for you, yikes thats me!!!! Basically this was Exorcist / Primal Fear.
Click to Rate
36
Kiss of the Dragon (2001,  R)
Kiss of the Dragon 5.0 Stars
Classic scenes, i think his best movie outside HK. Forget the dialogue - watch the action. Americans they want to talk to much
Click to Rate
37
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2 5.0 Stars
The most funniest animated movie to be released. Up there with my other favs of Monster Inc, Finding Nemo and Toy Story.
Click to Rate
38
Caddyshack (1980,  R)
Caddyshack 4.5 Stars
True classics, Bill Murray and the gopher, its just hilarious. Something i can always watch, anytime.
Click to Rate
39
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 5.0 Stars
Back to basics and back to the way Fleming wanted his character. Great job Daniel Craig and just absolutely loved this film. Only criticism was it slowed down towards the end but understand the whole reintroducing what Bond is about to a new generation. Could be as good as Connery.
Click to Rate
40
The Hurricane (1999,  R)
The Hurricane 5.0 Stars
Man Washington is good. Inspirational Film.
Click to Rate
41
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Monty Python's Life of Brian 5.0 Stars
I cant believe I missed rating this classic. Truly one of the all time great comedies and should reamin timeless for all generations to enjoy.
Click to Rate
42
Hard to Kill (1990,  R)
Hard to Kill 5.0 Stars
Loved the utter violence in this film.
Click to Rate
43
The Thing (1982,  R)
The Thing 5.0 Stars
I still get scared by this movie. This is a classic and has stood the test of time like Alien. Well worth if your into sci fi horror.
Click to Rate
44
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War 4.5 Stars
One of the best war films i have seen in recent times and truly fantastic to watch the story of two brothers literally hurtled into war to fight North Korea and what happens between them. I think this is definitely in my top 10 war films of all time.
Click to Rate
45
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket 5.0 Stars
Brillant, one of the best 5 war movies ever made in my book.
Click to Rate
46
The Hunt for Red October (1990,  PG)
The Hunt for Red October 5.0 Stars
Love Tom Clancy novels and this is one of the best films. Big fan of Ryan but bigger fan of John Clarke. Never tire of watching this movie