My Favorite Movies


  Brocktoon75's Rating My Rating
1
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
Butch Cassidy and the Sundance Kid 5.0 Stars
"Who are those guys?"
Click to Rate
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope 5.0 Stars
"Help me, Obi-Wan Kenobi. You're my only hope"
Click to Rate
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
"The Force is with you, young Skywalker. But you are not a Jedi yet"
Click to Rate
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 5.0 Stars
No time to argue. Throw me the idol, I'll throw you the whip.
Click to Rate
5
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
"The funny thing is, on the outside, I was an honest man, straight as an arrow. I had to come to prison to be a crook."
Click to Rate
6
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 5.0 Stars
"Now listen, whoever comes to you with this Barzini meeting, he's the traitor."
Click to Rate
7
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future 5.0 Stars
"Why don't you make like a tree, and get out of here!"
Click to Rate
8
Toy Story (1995,  G)
Toy Story 5.0 Stars
"The word I'm thinking of I can't use because there are pre-school toys present."
Click to Rate
9
Toy Story 2 (1999,  G)
Toy Story 2 5.0 Stars
"Are you shrink-wrapped?!"
Click to Rate
10
When Harry Met Sally (1989,  R)
When Harry Met Sally 5.0 Stars
"A Sheldon can do your income taxes, if you need a root canal, Sheldon's your man... but humpin' and pumpin' is not Sheldon's strong suit. It's the name. 'Do it to me Sheldon, you're an animal Sheldon, ride me big Shel-don.' Doesn't work."
Click to Rate
11
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride 5.0 Stars
"Tyrone, you know how much I love watching you work, but I've got my country's 500th anniversary to plan, my wedding to arrange, my wife to murder and Guilder to frame for it; I'm swamped."
Click to Rate
12
Field of Dreams (1989,  PG)
Field of Dreams 5.0 Stars
"If you build it, he will come."
Click to Rate
13
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles 4.5 Stars
"Those aren't pillows!"
Click to Rate
14
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
15
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles 5.0 Stars
A fun, entertaining and invigorating movie. Everything in here is perfect, down to the musical score. If you haven't seen this yet - see it now!
Click to Rate
16
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan 5.0 Stars
"We all have orders, and we have to follow 'em. That supersedes everything, including your mothers."
Click to Rate
17
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas 5.0 Stars
"Now go home and get your fuckin' shinebox"
Click to Rate
18
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade 4.5 Stars
"The quest for the grail is not archeology, it's a race against evil."
Click to Rate
19
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II 5.0 Stars
"You won't take my children"
Click to Rate
20
The Sting (1973,  PG)
The Sting 5.0 Stars
"Luther said I could learn some things from you. I already know how to drink."
Click to Rate
21
Superman (1978,  PG)
Superman 5.0 Stars
"All those things I could do. All those powers. And I couldn't even save him."
Click to Rate
22
Singin' in the Rain (1952,  G)
Singin' in the Rain 5.0 Stars
"Don't you know everyone wants to laugh"
Click to Rate
23
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
24
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous 4.0 Stars
"Write what you want."
Click to Rate
25
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park 5.0 Stars
"Yes, but when the Pirates of the Caribbean breaks down, the pirates don't eat the tourists."
Click to Rate
26
The Court Jester (1956,  Unrated)
The Court Jester 4.5 Stars
"The pellet with the poison's in the vessel with the pestle, the chalice from the palace has the brew that is true"
Click to Rate
27
Rocky III (1982,  PG)
Rocky III 4.0 Stars
"I'm gonna bust you up"
"Go for it"
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments