My Favorite Movies


  BrodyBabe82's Rating My Rating
1
Magnolia (1999,  R)
Magnolia
One of the best movies ever made. The emotional core ofthe movie is something hardly ever seen on film nowadays. The complexity and interconnectivity of the script mirrors that of an Altman movie (a good Altman movie). All the characters are well written and even more well performed. The amount of talent in the movie is outstanding, and even more so that all the performances are terrific. The direction of the film is amazing and Anderson once again proves just what a terrific director he is. A movie that everyone should see, really.
2
Unforgiven (1992,  R)
Unforgiven
One of the most amazing westerns ever to be made. Eastwood is fanatasic along with the rest of the cast. The script is outstanding. Everything about this movie makes it fantasic.
3
The Way We Were (1973,  PG)
The Way We Were
Love this movie. It's all about Redford in this one. He's gorgeous and a fantastic actor. It's really a beautiful film with a great story and message.
4
The Sting (1973,  PG)
The Sting
Everything about this movie is perfect. The script, direction, acting, and score. It all works together so well and makes the movie memorable and amazing.
5
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
6
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
M*A*S*H (MASH)
One of the best movies ever. It's so funny and witty. Perfect casting with perfect direction, and a perfect script.
7
Amadeus (1984,  R)
Amadeus
This movie is sheer brilliance. It's absolutely amazing. The study of human nature and what one will do to achieve his/her goals is tremendous. Great script, acting, direction and score.
8
The Pillow Book (1997,  NC-17)
The Pillow Book
A beautiful movie. Peter Greenaway is a talented directer and makes this movie look absoultely beautiful. Vivian Wu and Ewan McGregor sizzle on screen. Amazing movie.
9
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
Perfect movie, everything about it was pure genius. Peter Jackson, Naomi Watts, Adrien Brody, and Andy Serkis were all at the top of their games.
10
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
My favorite dollars movie. It's what started the man with no name legacy and since it's a remake of Kurosawa's Yojimbo, you can't really go wrong with this movie.
11
Almost Famous (2000,  R)
12
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
One of the most moving and beautiful movies to EVER be made. It's so emotionally gripping and powerful that all one can do at the end is cry. Kidman and McGregor are beyond amazing, not to mention that the film is visual eye candy. But the reason the film is so powerful is because of the themes. Truth, beauty, freedom, love.
13
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live)
One of the most beautiful movies I've ever seen. With wonderful themes and a great message this one is everyone needs to see. Kurosawa's best film.
14
Yojimbo (1961,  Unrated)
Yojimbo
A great movie, and oddly enough was made into a western called "A Fistful of Dollars". Both are great. Kurosawa's direction is spectacular and Mifune, as always, is terrific.
15
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
One might bash it now, but in 1997 this was amazing.
16
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
17
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
I love this movie. I love the theme and the music. Mitchell is amazing, he writes and directs very well and is just way too damn gorgeous for his own good.
18
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
Great movie. It sounds like hell in a hand basket, Dirty Harry in a romance movie with Meryl Streep, but it's amazing. Once one gets past the adultry theme and sees it for being a passionate movie, it's great. Streep and Eastwood are phenominal in their roles. Though the framing story is pretty lame.
19
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
What a charmingly wonderful movie. So well acted, written, and directed. It was just adorable. A perfect blend of laugh out loud funny and emotionally moving scenes. Half the time I was gasping and holding my breath for the characters. It was amazing. What a charming independent movie.
20
Memento (2000,  R)
Memento
Has to be one of the best independent films in the last twenty years. It's just a great film that is smart, well written, well acted, well directed, and great editing. Such a unique and individual concept.
21
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
22
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
It's wonderful and charming. Gotta love the costumes and ridiculous musical numbers.
23
Pocahontas (1995,  G)
24
Shallow Grave (1995,  R)
Shallow Grave
One of the most underappreciated movies, ever. It is witty and smart and amazing. Everything about the film works in perfect harmony and it's just pure genius.
25
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
I thought it was fantastic. It had a good theme, a well written script. Portman was very good. And Hugo Weaving, wow, he is terrific.
26
Rent (2005,  PG-13)
Rent
Wonderful movie. Everything about it is just amazing.
27
The Pianist (2002,  R)
The Pianist
The most powerful film of 2002. Amazing acting, directing, and script. A beautiful film that moved me to tears. Amazing film.
28
Requiem for a Dream (2000,  R)
29
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
30
Latter Days (2004,  Unrated)
Latter Days
I don't think I've loved a movie this much in a long, long time, so thank the Lord I saw this. Ya know it's such a simple but beautiful idea and it has such a wonderful message to it.

Truly everything that I believe in about God, the universe, and love is rolled into this movie. It's just such a wonderfully beautiful film.

Really one that everyone should see.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments