My Favorite Movies


  browneyedbluesgirl's Rating My Rating
1
High Fidelity (2000,  R)
High Fidelity
Its only the best
2
The Big Lebowski (1998,  R)
3
Reality Bites (1993,  PG-13)
4
Wonder Boys (2000,  R)
5
Raising Arizona (1987,  PG-13)
6
Jezebel (1938,  Unrated)
Jezebel
Reminds me creepily of myself
7
Almost Famous (2000,  R)
8
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
9
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
10
Marnie (1964,  PG)
11
13 Conversations About One Thing (2001,  R)
12
Beverly Hills Cop (1984,  R)
13
Beautiful Girls (1996,  R)
Beautiful Girls
Let me explain something to you, ok? Girls with big tits have big asses. Girls with little tits have little asses. That's the way it goes. God doesn't fuck around; he's a fair guy.
14
Young Frankenstein (1974,  PG)
15
The Warriors (1979,  R)
16
Shaun of the Dead (2004,  R)
17
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
18
A Guide to Recognizing Your Saints (2006,  R)
19
Reign Over Me (2007,  R)
Reign Over Me
Quadrofinia is a great album

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments