My Favorite Movies


  brucekallen's Rating My Rating
1
Gone in 60 Seconds (1974,  PG)
2
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
3
Queen of the Damned (2002,  R)
4
The Lion King (1994,  G)
5
Battle of the Bulge (1965,  Unrated)
Battle of the Bulge
Good war action!
6
V - The Final Battle (MINI-SERIES) (,  Unrated)
7
Battle of Britain (1969,  G)
8
The Battle of Midway (1942,  Unrated)
9
Con Air (1997,  R)
10
Def-Con 4 (1985,  R)
11
Air Force One (1997,  R)
12
Strategic Air Command (1955,  Unrated)
13
Independence Day (1996,  PG-13)
14
Porky's II: The Next Day (1983,  R)
15
The Day of the Jackal (1973,  PG)
16
Vredens Dag (Day of Wrath) (Day of Anger) (1943,  Unrated)
17
The Longest Day (1962,  G)
18
Die Another Day (2002,  PG-13)
19
Ewoks: The Battle for Endor (1985,  Unrated)
Ewoks: The Battle for Endor
Cute movie with the Ewoks.
20
Attack! The Battle for New Britain (1944,  Unrated)
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
22
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
23
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
24
Hardware Wars (1978,  Unrated)
25
Goldfinger (1964,  PG)
Goldfinger
good bond thriller!
26
From Russia With Love (1963,  PG)
27
A Christmas Carol: The Musical (2005,  G)
28
Ghost (1990,  R)
29
Ghost Lake (2004,  R)
30
Titanic (1943) (,  Unrated)
31
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
I've seen this 1 and would deffinetley see it again. Leonardo decapr
32
Dr. No (1962,  PG)
33
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1953,  Unrated)
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde
been awhile on this 1!
34
No Deposit, No Return (1976,  G)
35
The Mummy (1999,  PG-13)
36
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
37
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
38
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
39
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
40
Bullet (1996,  R)
41
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
42
Forrest Gump (1994,  PG-13)
43
It's Alive 2 (It Lives Again) (1978,  R)
44
Supervixens (1975,  R)
45
Poseidon (2006,  PG-13)
46
Silver Streak (1976,  PG)
47
The Mod Squad (1999,  R)
48
Silkwood (1983,  R)
49
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
50
Days of Thunder (1990,  R)
51
Coming Up Roses (1987,  PG)
52
How the West Was Won (1962,  G)
53
West Side Story (1961,  Unrated)
54
An American Tail - Fievel Goes West (1991,  G)
55
Jaws (1975,  PG)
56
Rocky (1976,  PG)
57
Rocky Balboa (2006,  PG)
58
Rocky IV (1985,  PG)
59
Phantasm (1979,  R)
Phantasm
If you like more of a fantasy thriller this is it!
60
Phantasm III: Lord of the Dead (1994,  R)
Phantasm III: Lord of the Dead
Same here with Mr. Tall Man
61
Schindler's List (1993,  R)
62
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
63
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
64
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
65
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan (,  R)
66
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
67
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday
good humor
68
The Babysitter (1995,  R)
69
A Clockwork Orange (1971,  R)
70
The Great Race (1965,  Unrated)
71
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
Very good story line with Oprah!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments