My Favorite Movies


  brunolot1's Rating My Rating
1
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs
"I don`t tip." Hahaha, Steve Buscemi rocks! This is one of my favorite movies of all time. Quentin Tarantino did a excelent job, directing, writing and also, the soundtrack that he chose was great. Brilliant.
2
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
Awesome!!!
Joe Pesci is the perfect gangster. Great story. Martin Scorsese should have won an Oscar for this. Great movie.
3
Clerks (1994,  R)
Clerks
"Why did you have to suck that dick? why couldn't you sleep with them like a decent person? " hahahahahaha
very good modern comedy
kevin smith's best movie
4
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
The People Vs. Larry Flynt
Woody Harrelson is the man! Courtney Love is so sexy, it seems like she plays herself in this movie. Edward Norton is also good. The story is brilliant. It is a movie that takes place most of the time in a court, but still is sort of a Larry Flynt's biography. A "must-see."
5
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
"Does he look like a bitch?"
"WHAT?!"
hahaha
One of the best movies I have ever seen. All the actors did such a perfect job in this movie. The part where Samuel L. Jackson recites the Bible before he kills that guy was amazing. The plot was excellent. It can be a little hard to follow in the first time though. This movie puts Quentin Tarantino in the list of the best American directors nowadays. Outstanding movie!
6
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs
Simply the best thriller ever. Jodie Foster an Anthony Hopkins were perfect together. Very bizarre story, but good. One of my favorite movies ever. I lvoed how Hopkins' character tries to analyze the dectetive while actually she was the one to be asking the questions.
7
Fargo (1996,  R)
Fargo
Excellent work done by the Coen Brothers. Excellent plot. Steve Buscemi and William H. Macy made a great job.
8
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
This is my favortie action movie. Bruce Willis was perfect in this movie and the story was also good. Much better than the action movies nowadays with so many especial effects. Yippee-ki-yay motherfucker!
9
Mississippi Burning (1988,  R)
Mississippi Burning
Outstanding! Great movie about racism issues in the state of Mississippi. The cast worked well and the story was amazing. It's a really sad and shocking movie, but still a "must seeing" movie. It's one of those movies that make you stop and think about it.
10
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
One of the best romantic comedies I've ever seen. Amanzig to see the American history told in Forrest Gump's life. Tom Hanks and Gary Sinise were great. The story was good and the soundtrack with the cinematography were even better. One of the best movies from the 90's.
11
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Amazing! One of my favorite movies. It's fantastic, charming, and so colorful. Great movie. I wasn't expecting so much about this movie and it really surprised me. Very good movie.
12
A Time to Kill (1996,  R)
A Time to Kill
OMG! That was one of my favorite movies ever. The courtroom drama, the topics like racism, rape, equality, death, etc ...Awesome story. The ending when Matthew McConaughey says "now imagine her as white"... was simply perfect!
13
Casino (1995,  R)
Casino
Awesome gangster movie. Brilliant. The three main actors ( Robert De Niro, Joe Pesci and Sharon Stone) did a terrific job. Joe Pesci is the perfect gangster. hehehe. The directing by Martin Scorsese was also great. Hard to say which is better between this movie and "GoodFellas." Very good.
14
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Dog Day Afternoon
Outstanding! One of the best movies with Al Pacino. The story was just fantastic. The performances of Al Pacino and John Cazale were flawless. Funny, if you think that it is based on true events. Some things were very funny. Really good movie.
15
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Oh My GOD! This was one of the best movies ever made. Roberto Benigni can be considered a new kind of "Charlie Chaplin" with this toching movie. He takes one of the saddest episodes of world history, and shows it in a beautiful and entertaining way. Many scenes were funny and Benigni also shows a little bit of hope for his son during the Holocaust. A real "must-see" movie.
16
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
One of the best movies about drugs.
Sara goldfarb is an awesome actress. I didn't know Jennifer Connelly before this movie, but i thought she was amazing. Jared Leto had a excellent performance too. A "must - watching" movie
17
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
Perfect.
One of the best movies inspired in a comic book ever.
Natalie Portman is beautiful even with no hair and Hugo Weaving made a awesome job being the "terrorist."
18
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
This movie was so good! It was amazing how everything was fast and full of energy. It can possess the viewer since the first minute to the end.
19
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
One of the best movies ever. There is no doubt that Kevin Spacey is one of the best actors of all times. I loved the mix of drama and comedy in the movie. Awesome movie.
20
Raging Bull (1980,  R)
Raging Bull
You can't go wrong with Robert De Niro and Joe Pesci together. The movie is awesome. The ending could be just a little bit better though. One of the best movies of Martin Scorsese. Brilliant.
21
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
One of the best movies about drugs. The plot and the scenes with the hallucinations were great. Robert Carlyle was kind of funny in this movie. The scene where the guy dives in the toilet was pretty disturbing.
22
Tropa de Elite (The Elite Squad) (2007,  R)
Tropa de Elite (The Elite Squad)
It's the police's version of City of God. The movie shows that to fight crime in a such violent city like Rio de Janeiro, the cops must be violent too. The story is amazing and Wagner Moura's performance was flawless.
23
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
excellent!
Javier Bardem is a badass motherfucker in this movie. He totally deserved the Oscar for this movie.
24
Sin City (2005,  R)
Sin City
This movie was so awesome! All the stories were great. The character played by Mickey Rourke was my favorite one. I loved what they did about just one object in each scene was colorful. The directing was good. A must watch movie. Now, I'm just waiting for the sequel.
25
Malcolm X (1992,  PG-13)
Malcolm X
Great biography of a great man. Definetely one of the best movies with Denzel Washington. Spike Lee did an excellent job in this movie.
26
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
One of the best movies of 2007! How does Emile Hirsch was not nominated for an Oscar? The plot and the acting were amazing. Eddie Vedder did an excellent job with the soundtrack. I felt sorry for the main character in the end. The way that he died alone in Alaska was terrible.
27
Before the Devil Knows You're Dead (2007,  R)
Before the Devil Knows You're Dead
Excelent movie. Excelent Cast. One of the best movies with Philip Seymour Hoffman. Marisa Tomei looks nice in this movie. hehehe. Great plot.
28
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
One of the best romantic movies ever. Kate Winslet is perfect in this character, and Jim Carrey proves that he can act.
29
Cape Fear (1991,  R)
Cape Fear
One of the best suspenses i have watched in a long time. Robert DeNiro did an amazing job as a psycho with a southern accent. Juliette Lewis and Nick Nolte were also great. The tension stays until the end and it makes you interested all the time. Also Scorsese made a good adaptation from an old class. This version is better than the original one.
30
The Wrestler (2008,  R)
The Wrestler
WOW! What a movie?!?! Mickey Rourke is fantastic in this movie. The plot was flawless. Entertaining, exciting, brilliant. It's impossible not to fall in love with Marisa Tomei in this movie. Evan Rachel Wood once again play an annoying problem teenager.
31
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
Outstanding! How this movie did not won an Oscar? Tim Robbins and Morgan Freeman were fantastic together. The prison break-out scene was great.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments