Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
ma collection
by
olivier
books turned into movies that i want to read.
by
khegan
kingevo101's new List
by
Agent of Cha...
Films I Own
by
Trey
Best Picture Oscar Nominees- in progress
by
Byron
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Jarle
buckdharma1's Rating
My Rating
1
A Clockwork Orange
(1971, R)
2
A Beautiful Mind
(2001, PG-13)
3
Alien
(1979, R)
4
Aliens
(1986, R)
5
Alien 3
(1992, R)
6
Alien Resurrection
(1997, R)
7
American History X
(1998, R)
8
American Psycho
(2000, R)
9
Anger Management
(2003, PG-13)
10
Apocalypse Now
(1979, R)
11
Armageddon
(1998, PG-13)
12
Back to the Future
(1985, PG)
13
Back to the Future Part II
(1989, PG)
14
Back to the Future Part III
(1990, PG)
15
Blade
(1998, R)
16
Blade II (Blade 2)
(2002, R)
17
Blade - Trinity
(2004, R)
18
Blade Runner
(1982, R)
19
Casino
(1995, R)
20
Cast Away
(2000, PG-13)
21
Con Air
(1997, R)
22
Die Hard
(1988, R)
23
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
(1995, R)
24
Dumb and Dumber
(1994, PG-13)
25
Equilibrium
(2002, R)
26
Exorcist II - The Heretic
(1977, R)
27
Face/Off
(1997, R)
28
Forrest Gump
(1994, PG-13)
29
Full Metal Jacket
(1987, R)
30
Gladiator
(2000, R)
31
GoodFellas
(1990, R)
32
Grease
(1978, PG)
33
Hostel
(2006, R)
34
Independence Day
(1996, PG-13)
35
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
36
Indiana Jones and the Temple of Doom
(1984, PG)
37
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
38
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
39
Memento
(2000, R)
40
Men in Black
(1997, PG-13)
41
Men in Black II
(2002, PG-13)
42
Minority Report
(2002, PG-13)
43
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
44
National Treasure
(2004, PG)
45
Ocean's Eleven
(2001, PG-13)
46
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
47
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
48
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
49
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
50
Pitch Black
(2000, R)
51
Platoon
(1986, R)
52
Predator
(1987, R)
53
Pulp Fiction
(1994, R)
54
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(, PG)
55
Requiem for a Dream
(2000, R)
56
Reservoir Dogs
(1992, R)
57
Resident Evil
(2002, R)