Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  bugboylittleman's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 4.5 Stars
I am a romantic at heart i loved the movie...almost as good as the book!!
Click to Rate
2
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
4
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County 4.5 Stars
I loved this movie..lots of tears..How hard to stay with her family and not go with him...
Click to Rate
5
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
Click to Rate
6
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum 5.0 Stars
This movie was awesome..i dragged my feet in going and once i did it was really good.
Click to Rate
7
Wild Hogs (2007,  PG-13)
Wild Hogs 4.5 Stars
These four guys together are a hoot..it's a must see movie!!
Click to Rate
8
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
9
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Click to Rate
10
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
11
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
12
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
13
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
Click to Rate
14
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers 5.0 Stars
I thought this movie was funny..Vince Vaughn and owen are funny together . I think this was one of his better movies. Good for a great laugh and you might just want to go crash a wedding....
Click to Rate
15
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen 4.5 Stars
Just like Ocean's 11 and 12, Ocean's 13 is a well written keep you on your toes movie. Ocean and the gang are back to pull off their most ambitious and riskiest casino heist for one reason only; to defend one of their own. This movie has a little bit of everything; comedy, action, payback, twists and turns...there's so much to keep track of, it keeps you guessing and that's what makes it great. Definitely a must see. I would watch the first two forst if you havent seen them though...
Click to Rate
16
Evening (2007,  PG-13)
Click to Rate
17
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry 5.0 Stars
I love Adam SandlerThis movie is absolutely hysterical. It really has such a heart and spirit within it's storyline. As much as the jokes pile up on gay humor, there are scenes where the gay community will love Adam Sandler. The jokes are somewhat clean, but keep to a fun and enjoyable minimum! I have to say, I haven't laughed so hard in a movie! This is better than Blades of Glory, and other comedies this year put together. Three Cheers for I NOW PRONOUNCE YOU CHUCK AND LARRY. An absolute comedy that will go into history of humor!
Click to Rate
18
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments