Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Bunnyw3112's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
2
The Crow (1994,  R)
3
The Prestige (2006,  PG-13)
4
V for Vendetta (2006,  R)
5
Garden State (2004,  R)
6
Pulp Fiction (1994,  R)
7
The Departed (2006,  R)
8
300 (2007,  R)
300
Oh my God, this movie is visually perfect! Oh, also acting-wise, and the scriptwriting, as well... Oh, hell, it's a f*cking awesome film.
9
Batman Begins (2005,  PG-13)
10
Equilibrium (2002,  R)
11
Almost Famous (2000,  R)
12
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
One of my favorites. Some of the best action sequences I've seen
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
14
The Breakfast Club (1985,  R)
15
Sixteen Candles (1984,  PG)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
17
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
I don't care what you say, Ewoks or no Ewoks, this movie's the shit.
18
Farscape: The Peacekeeper Wars (2004,  PG)
19
Fight Club (1999,  R)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
21
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
Men in loincloths, bearing swords and arms, fighting for their country... typical action film, and one of the best at that.
22
Office Space (1999,  R)
23
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
It was sweet, but bordering on sappy. Not my thing.
24
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
One of the best Jim Carrey movies ever. Who wouldn't think of him as God?
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
26
Clerks (1994,  R)
27
Clerks II (2006,  R)
28
Mallrats (1995,  R)
29
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
30
Silent Hill (2006,  R)
31
Chasing Amy (1997,  R)
32
Interview with the Vampire (1994,  R)
33
Dogma (1999,  R)
34
The Usual Suspects (1995,  R)
35
Dark City (1998,  R)
36
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments