My Favorite Movies
| BusterBuster's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 2 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 3 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 4 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 5 |
Big Momma's House (2000, PG-13) |
|
| 6 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 7 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 8 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 9 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 10 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 11 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 12 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 13 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 14 |
Goal II: Living the Dream (2007, PG-13) |
|
| 15 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 16 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 17 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 18 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 19 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 20 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 21 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 22 |
Little Manhattan (2005, PG) |
|
| 23 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 24 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 25 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 26 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 27 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 28 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 29 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 30 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
| 31 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 32 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 33 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 34 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
| 35 |
Shark Tale (2004, PG) |
|
| 36 |
Speed Racer (2008, PG) |
|
| 37 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 38 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 39 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 40 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 41 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 42 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 43 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 44 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 45 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 46 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 47 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 48 |
36 China Town (2006, Unrated) |
|
| 49 |
Aaja Nachle (2007, Unrated) |
|
| 50 |
Aap Ka Surroor (2006, Unrated) |
|
| 51 |
Aap Ki Khatir (2006, Unrated) |
|
| 52 |
Aarzoo (1999, Unrated) |
|
| 53 |
Ab Tumhare Hawale Watan Saathiyo (2004, Unrated) |
|
| 54 |
Aitraaz (2004, Unrated) |
|
| 55 |
Apne (, Unrated) |
|
| 56 |
Bewafaa (2005, Unrated) |
|
| 57 |
Bhool Bhulaiya (2007, Unrated) |
|
| 58 |
Bhoothnath (2008, Unrated) |
|
| 59 |
Bunty Aur Babli (2005, R) |
|
| 60 |
Cash (2007, Unrated) |
|
| 61 |
Darling (2007, Unrated) |
|
| 62 |
Dhadkan (2000, Unrated) |
|
| 63 |
Dhoom (2004, Unrated) |
|
| 64 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) (2006, Unrated) |
|
| 65 |
Dil Hai Tumhaara (2002, G) |
|
| 66 |
Dil Ne Jise Aapna Kaha (2004, Unrated) |
|
| 67 |
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) (1997, Unrated) |
|
| 68 |
Don (2006, Unrated) |
|
| 69 |
Dosti: Friends Forever (, Unrated) |
|
| 70 |
Dus (2005, Unrated) |
|
| 71 |
Dus Kahaniyaan (2007, Unrated) |
|
| 72 |
Fanaa (2006, Unrated) |
|
| 73 |
Gadar: Ek Prem Katha (Mutiny: A Love Story) (2001, Unrated) |
|
| 74 |
Gangster (2006, Unrated) |
|
| 75 |
Garam Masala (2005, PG) |
|
| 76 |
Garv: Pride and Honour (2004, Unrated) |
|
| 77 |
Good Boy, Bad Boy (2007, Unrated) |
|
| 78 |
Har Dil Jo Pyar Karega (2000, Unrated) |
|
| 79 |
Heyy Babyy (2007, Unrated) |
|
| 80 |
Hum Ho Gaye Aap Ke (2001, Unrated) |
|
| 81 |
Hum Saath-Saath Hain: We Stand United (1999, Unrated) |
|
| 82 |
Hum Tum (2004, Unrated) |
|
| 83 |
Humko Deewana Kar Gaye (2008, Unrated) |
|
| 84 |
Humko Tumse Pyaar Hai (2006, Unrated) |
|
| 85 |
Jaan-E-Mann (2006, Unrated) |
|
| 86 |
Jab We Met (2007, Unrated) |
|
| 87 |
Jhoom Barabar Jhoom (Dance Baby Dance) (2007, Unrated) |
|
| 88 |
Jodhaa Akbar (2008, Unrated) |
|
| 89 |
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006, Unrated) |
|
| 90 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001, PG) |
|
| 91 |
Kal Ho Naa Ho (2003, Unrated) |
|
| 92 |
Khakee (The Uniform) (2004, Unrated) |
|
| 93 |
Khushi (2003, Unrated) |
|
| 94 |
Koi... Mil Gaya (I Found Someone) (2003, G) |
|
| 95 |
Krazzy 4 (2008, Unrated) |
|
| 96 |
Krrish (2006, Unrated) |
|
| 97 |
Kudiyon Ka Hai Zamaana (2006, Unrated) |
|
| 98 |
Kya Love Story Hai (2008, Unrated) |
|
| 99 |
Kyon Ki (2005, Unrated) |
|
| 100 |
Maine Dil Tujhko Diya (2002, Unrated) |
|
| 101 |
Masti (2004, Unrated) |
|
| 102 |
Mein Eik Din Laut Kay Aaoon Ga (, Unrated) |
|
| 103 |
Mujhse Dosti Karoge (2002, Unrated) |
|
| 104 |
Mujhse Shaadi Karogi (2004, Unrated) |
|
| 105 |
Mere Yaar Ki Shaadi Hai (My Friend's Wedding) (2002, Unrated) |
|
| 106 |
Nanhe Jaisalmer - A Dream Come True (2007, Unrated) |
|
| 107 |
Naqaab: Disguised Intentions (2007, Unrated) |
|
| 108 |
Om Shanti Om (2007, Unrated) |
|
| 109 |
One Two Three (2008, Unrated) |
|
| 110 |
Partner (2007, Unrated) |
|
| 111 |
Pyaar Ishq Aur Mohabbat (2001, Unrated) |
|
| 112 |
Race (2008, Unrated) |
|
| 113 |
Raqeeb - Rivals in Love (, Unrated) |
|
| 114 |
Rocky: The Rebel (2006, Unrated) |
|
| 115 |
Sajna Ve Sajna (, Unrated) |
|
| 116 |
Salaam-e-Ishq (2007, Unrated) |
|
| 117 |
Salaam Namaste (2005, Unrated) |
|
| 118 |
Shaadi No. 1 (2005, Unrated) |
|
| 119 |
Shaadi Se Pehle (2006, Unrated) |
|
| 120 |
Shakalaka Boom Boom (2007, Unrated) |
|
| 121 |
Silsiilay (2005, Unrated) |
|
| 122 |
Sirf Tum (1999, Unrated) |
|
| 123 |
Speed (2007, Unrated) |
|
| 124 |
Sunday (2008, Unrated) |
|
| 125 |
Taare Zameen Par (2007, Unrated) |
|
| 126 |
Tashan (2008, Unrated) |
|
| 127 |
The Train (, Unrated) |
|
| 128 |
Tumko Na Bhool Paayenge (2002, Unrated) |
|
| 129 |
U, Me Aur Hum (2008, Unrated) |
|
| 130 |
Vaada (2004, Unrated) |
|
| 131 |
Veer Zaara (Veer-Zaara) (2004, Unrated) |
|
| 132 |
Vivah (2006, Unrated) |
|
| 133 |
Waqt: The Race Against Time (2005, Unrated) |
|
| 134 |
Welcome (2007, PG) |
|
| 135 |
Woh Lamhe (2006, Unrated) |
































































































































