My Favorite Movies

  1. buzurkcats
  2. Rachel

Give list a short description

  buzurkcats's Rating My Rating
1
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 3.5 Stars
This has got to be one of my favorite movies of all time it makes me cry especially at the end Titanic brings a good storyline out about forbidden love which is really good a great movie i always watch it...time and time again great movie!
Click to Rate
2
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Austin Powers - International Man of Mystery 5.0 Stars
Great Movie Go Mike Myers!!!!
Click to Rate
3
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me 5.0 Stars
Great SequelTo Austin Powers
Click to Rate
4
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember 2.5 Stars
Great Movie Very Sexy
Click to Rate
5
Dragon Ball (2007,  Unrated)
Click to Rate
6
Eragon (2006,  PG)
Eragon 5.0 Stars
Great Movie To Watch I Would Recomend It To Everyone
Click to Rate
7
Cinderella (1950,  G)
Cinderella 5.0 Stars
Great Princess Movie!!!
Click to Rate
8
Cinderella II - Dreams Come True (2002,  G)
Cinderella II - Dreams Come True 4.5 Stars
Great Movie I Love It!!!
Click to Rate
9
Cinderella III: A Twist in Time (2006,  G)
Cinderella III: A Twist in Time 5.0 Stars
Great Movie An Even Better One Next To One And Two
Click to Rate
10
Mulan (1998,  G)
Mulan 5.0 Stars
Fun Movie For Youg Audences
Click to Rate
11
Mulan II (2005,  G)
Mulan II 5.0 Stars
Great Sequel!!!
Click to Rate
12
The Fox and the Hound (1981,  G)
The Fox and the Hound 5.0 Stars
A Super Great Movie A Must See For Younger Audiences
Click to Rate
13
The Fox and the Hound 2 (2006,  G)
The Fox and the Hound 2 5.0 Stars
Great Movie!!!!!
Click to Rate
14
The Lion King (1994,  G)
The Lion King 5.0 Stars
Great Movie All Inspiring Movie For Children Ages 1-10
Click to Rate
15
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride 5.0 Stars
Great Movie Very Sweet And A Very Great Sequel To The Lion King
Click to Rate
16
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
The Lion King 1 1/2 5.0 Stars
it's a heartwarming movie i love it
Click to Rate
17
Pocahontas (1995,  G)
Pocahontas 5.0 Stars
A God Cultrual Movie
Click to Rate
18
Pocahontas II - Journey to a New World (1998,  Unrated)
Pocahontas II - Journey to a New World 5.0 Stars
it's a great movie
Click to Rate
19
The Little Mermaid (1989,  G)
The Little Mermaid 5.0 Stars
Great Movie For "Under The Sea"
Click to Rate
20
The Little Mermaid II - Return to the Sea (2000,  G)
The Little Mermaid II - Return to the Sea 5.0 Stars
Heartwarming Sequel
Click to Rate
21
Bambi (1942,  G)
Bambi 5.0 Stars
Great Children's Movie About 3-5 Years Old
Click to Rate
22
Bambi II (2006,  Unrated)
Bambi II 5.0 Stars
A Very Fun Sequel!!!!
Click to Rate
23
Lilo & Stitch (2002,  PG)
Click to Rate
24
Stitch! The Movie (2003,  G)
Click to Rate
25
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 5.0 Stars
Cool A Must c
Click to Rate
26
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch (2005,  PG)
Click to Rate
27
Leroy & Stitch (2006,  G)
Leroy & Stitch 5.0 Stars
This Is The Best Stitch Movie Yet!
Click to Rate
28
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (2008,  G)
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) 5.0 Stars
Super Fun Movie
Click to Rate
29
102 Dalmatians (2000,  G)
Click to Rate
30
Dumbo (1941,  G)
Click to Rate
31
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 2.0 Stars
Great Movie
Click to Rate
32
James and the Giant Peach (1996,  PG)
James and the Giant Peach 5.0 Stars
ok
Click to Rate
33
The Aristocats (1970,  G)
The Aristocats 5.0 Stars
luved it
Click to Rate
34
Hocus Pocus (1993,  PG)
Hocus Pocus 5.0 Stars
Great Movie A Must See For All Ages!!!
Click to Rate
35
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age 5.0 Stars
SUPER FUN for younger Audiences
Click to Rate
36
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown 4.5 Stars
super funny
Click to Rate
37
Spy Kids (2001,  PG)
Spy Kids 5.0 Stars
Great Spy Movie I Loved It And Still Do
Click to Rate
38
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002,  PG)
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 5.0 Stars
Great Sequel
Click to Rate
39
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
Spy Kids 3-D - Game Over 5.0 Stars
Great Sequel To Two
Click to Rate
40
Charlotte's Web (1973,  G)
Charlotte's Web 5.0 Stars
Greast Movie About Friendship
Click to Rate
41
Charlotte's Web 2 - Wilbur's Great Adventure (2003,  G)
Click to Rate
42
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory 5.0 Stars
A Great Origional Movie
Click to Rate
43
Men of Honor (2000,  R)
Men of Honor 5.0 Stars
Great Navy Movie
Click to Rate
44
The Hunt for Red October (1990,  PG)
The Hunt for Red October 5.0 Stars
Great Submarine Movie Great Strategy In The Movie
Click to Rate
45
The War Wagon (1967,  Unrated)
The War Wagon 5.0 Stars
Great Action
Click to Rate
46
Lonesome Dove (1989,  Unrated)
Lonesome Dove 5.0 Stars
Gus Is Awesome In The Movie
Click to Rate
47
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
48
The Glass House (2001,  PG-13)
Click to Rate
49
The Others (2001,  PG-13)
The Others 5.0 Stars
This Is A Very Off Set Movie It Goes From One Part To Another It Scares The Piss Out Of You Id It's Your First Time View
Click to Rate
50
The First Wives Club (1996,  PG)
The First Wives Club 5.0 Stars
Super Funny Way 2 Get Back At Ur X Husband
Click to Rate
51
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
The Nutty Professor 4.5 Stars
Go Chubbo Go
Click to Rate
52
Nutty Professor II - The Klumps (2000,  Unrated)
Nutty Professor II - The Klumps 5.0 Stars
Wonderful Sequel
Click to Rate
53