My Favorite Movies


  C39ESTLAVIE400983579's Rating My Rating
1
Serendipity (2001,  PG-13)
2
Sleeping Beauty (1959,  G)
3
Gone With the Wind (1939,  G)
4
Cold Mountain (2003,  R)
5
Tombstone (1993,  R)
6
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
7
Big Fish (2003,  PG-13)
8
Sex and the City (2008,  R)
9
Pride and Prejudice (2005,  PG)
10
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
11
Young Guns (1988,  R)
12
Amistad (1997,  R)
13
The Notebook (2004,  PG-13)
14
Boys and Girls (2000,  PG-13)
15
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
16
Down to You (2000,  PG-13)
17
A Few Good Men (1992,  R)
18
Last of the Dogmen (1995,  PG)
19
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
20
Walk the Line (2005,  PG-13)
21
The Shawshank Redemption (1994,  R)
22
The Godfather (1972,  R)
23
Pretty Woman (1990,  R)
24
Braveheart (1995,  R)
25
Forrest Gump (1994,  PG-13)
26
The Patriot (2000,  R)
27
Batman (1989,  PG-13)
28
Batman Returns (1992,  PG-13)
29
Batman Forever (1995,  PG-13)
30
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
31
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
32
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
33
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
34
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
35
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
36
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
37
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
38
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993,  PG)
39
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
40
Enter the Dragon (1973,  R)
41
Chinese Connection 2 (1979,  Unrated)
42
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972,  R)
43
Game of Death (1978,  R)
44
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
45
Cleopatra (1963,  Unrated)
46
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
47
Vanity Fair (2004,  PG-13)
48
Goya's Ghosts (2007,  R)
49
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
50
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
51
Romeo Must Die (2000,  R)
52
The Transporter (2002,  PG-13)
53
Mission Impossible (1996,  PG-13)
54
The Joy Luck Club (1993,  R)
55
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
56
Chocolat (2000,  PG-13)
57
Medicine Man (1992,  PG-13)
58
A Time to Kill (1996,  R)
59
Hope Floats (1998,  PG-13)
60
Clueless (1995,  PG-13)
61
A Walk to Remember (2002,  PG)
62
Schindler's List (1993,  R)
63
Apocalypto (2006,  R)
64
The Terminator (1984,  R)
65
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
66
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
67
Griffin & Phoenix (2006,  PG-13)
68
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
69
Fools Rush In (1997,  PG-13)
70
Desperado (1995,  R)
71
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
72
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
73
American Beauty (1999,  R)
74
Monster's Ball (2001,  R)
75
Gothika (2003,  R)
76
The Lost Boys (1987,  R)
77
The Breakfast Club (1985,  R)
78
Sixteen Candles (1984,  PG)
79
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
80
The Deerslayer (1978,  Unrated)
81
Bury My Heart at Wounded Knee (2007,  Unrated)
82
Thunderheart (1992,  R)
83
I Will Fight No More Forever (1975,  Unrated)
84
Windwalker (1981,  PG)
85
Brother Bear (2003,  G)
86
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
87
Dance Me Outside (1994,  R)
88
Geronimo - An American Legend (1993,  PG-13)
89
The Last of the Mohicans (1992,  R)
90
Ishi, the Last Yahi (2002,  Unrated)
91
Lakota Woman: Siege at Wounded Knee (1994,  Unrated)
92
The New World (2005,  PG-13)
93
Squanto: A Warrior's Tale (1994,  PG)
94
Back to the Future (1985,  PG)
95
Back to the Future Part II (1989,  PG)
96
Back to the Future Part III (1990,  PG)
97
La Bamba (1987,  PG-13)
98
Dazed and Confused (1993,  R)
99
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
100
Varsity Blues (1999,  R)
101
Bring It On (2000,  PG-13)
102
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
103
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
104
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993,  R)
105
Set It Off (1996,  R)
106
Zodiac Killer (2004,  R)
107
Labyrinth (1986,  PG)
108
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
109
Dracula 2000 (2000,  R)
110
Interview with the Vampire (1994,  R)
111
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
112
The Silence of the Lambs (1991,  R)
113
Hannibal (2001,  R)
114
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
115
Ghost (1990,  R)
116
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
117
Mafia! (1998,  PG-13)
118
Gangs of New York (2002,  R)
119
Wrong Turn (2003,  R)
120
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
121
Hellraiser (1987,  R)
122
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
123
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
124
Friday the 13th (1980,  R)
125
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
126
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
127
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
128
Halloween (1978,  R)
129
Halloween II (1981,  R)
130
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
131
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
132
Halloween H2O (1998,  R)
133
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
134
Clerks II (2006,  R)
135
Waiting to Exhale (1995,  R)
136
Mary Poppins (1964,  G)
137
The Truman Show (1998,  PG)
138
White Man's Burden (1995,  R)
139
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
140
Rocky (1976,  PG)
141
Rocky II (1979,  PG)
142
Rocky III (1982,  PG)
143
Rocky IV (1985,  PG)
144
Die Hard (1988,  R)
145
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
146
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
147
The Godfather, Part II (1974,  R)
148
The Godfather, Part III (1990,  R)
149
Benny & Joon (1993,  PG)
150
Universal Soldier (1992,  R)
151
Selena (1997,  PG)
152
The Holiday (2006,  PG-13)
153
The Clan of the Cave Bear (1986,  R)
154
Bedazzled (2000,  PG-13)
155
The Bucket List (2007,  PG-13)
156
The Cowboy Way (1994,  PG-13)
157
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
158
Rapa-Nui (1994,  R)
159
Demolition Man (1993,  R)
160
The Fifth Element (1997,  PG-13)
161
The Crow (1994,  R)
162
Scarface (1983,  R)
163
Project X (1987,  PG)
164
Wayne's World (1992,  PG-13)
165
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments