My Favorite Movies
Give list a short description
| calblu22's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
|
| 2 |
The Lion King (1994, G) |
|
|
| 3 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
|
| 4 |
Fantasia (1940, G) |
|
|
| 5 |
Diamonds Are Forever (1971, PG) |
|
|
| 6 |
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993, PG) |
|
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 8 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
|
| 9 |
Aliens (1986, R) |
|
|
| 10 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 11 |
Gone in 60 Seconds (2000, PG-13) |
|
|
| 12 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
|
| 13 |
Dogma (1999, R) |
|
|
| 14 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
|
| 15 |
Evolution (2001, PG-13) |
|
|
| 16 |
Matilda (1996, PG) |
|
|
| 17 |
National Treasure (2004, PG) |
|
|
| 18 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 19 |
Must Love Dogs (2005, PG-13) |
|
|
| 20 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 21 |
Crash (2004, R) |
|
|
| 22 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
|
| 23 |
Casablanca (1942, Unrated) |
|
|
| 24 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
|
| 25 |
Equilibrium (2002, R) |
|
|
| 26 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
|
| 27 |
Juno (2007, PG-13) |
|
|
| 28 |
Music and Lyrics (2006, PG-13) |
|
|
| 29 |
Fantasia 2000 (2000, G) |
|
|
| 30 |
Swing Kids (1993, PG-13) |
|
|
| 31 |
Rent (2005, PG-13) |
|
|
| 32 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
|
| 33 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
|
| 34 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
|
| 35 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|



