My Favorite Movies
Kill Bill 1&2, Planet Terror, Pulp Fiction from Tarantino, Corpse Bride, Sweeny Todd from Burton and all the movies from The Master of Horror Mr. Alfred Hitchcok
| calhas's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 2 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 3 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 4 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 5 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007, R) |
|
| 6 |
Memento (2000, R) |
|
| 7 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 8 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 9 |
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005, G) |
|
| 10 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 11 |
300 (2007, R) |











