My Favorite Movies


  Camillio204601982's Rating My Rating
1
Grace of My Heart (1996,  R)
2
Because I Said So (2007,  PG-13)
3
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
4
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
5
Knocked Up (2007,  R)
6
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
7
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
8
Against All Odds (1984,  R)
9
Click (2006,  PG-13)
10
Sixteen Candles (1984,  PG)
11
Pump up the Volume (1990,  R)
12
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
13
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
14
Walk the Line (2005,  PG-13)
15
The Jerk (1979,  R)
16
Tommy Boy (1995,  PG-13)
17
Biloxi Blues (1988,  PG-13)
18
Fletch (1985,  PG)
19
Reign Over Me (2007,  R)
20
Blades of Glory (2007,  PG-13)
21
Boiler Room (2000,  R)
22
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
23
Wild Hogs (2007,  PG-13)
24
I Think I Love My Wife (2007,  R)
25
Desk Set (1957,  Unrated)
26
Capote (2005,  R)
27
See Jane Date (2003,  PG)
28
Norbit (2007,  PG-13)
29
The Good Shepherd (2006,  R)
30
Flicka (2006,  PG)
31
Pitcher and the Pin-Up (2004,  Unrated)
32
Failure to Launch (2006,  PG-13)
33
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
34
Imagine Me & You (2006,  R)
35
Nanny McPhee (2006,  PG)
36
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
37
The Family Stone (2005,  PG-13)
38
Rumor Has It (2005,  PG-13)
39
High Fidelity (2000,  R)
40
In Her Shoes (2005,  PG-13)
41
Bye Bye Love (1994,  PG-13)
42
Six Days (2007,  Unrated)
43
One Fine Day (1996,  PG)
44
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
45
Along Came Polly (2004,  PG-13)
46
Deliver Us from Eva (2003,  R)
47
Chicago (2002,  PG-13)
48
Born Yesterday (1993,  PG)
49
Mrs. Winterbourne (1996,  PG-13)
50
Dutch (1991,  PG-13)
51
Bed of Roses (1995,  PG)
52
Lucky Seven (,  Unrated)
53
Moonstruck (1987,  PG)
54
Murphy's Romance (1985,  PG-13)
55
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
56
Saved! (2004,  PG-13)
57
The Upside of Anger (2005,  R)
58
Cold Mountain (2003,  R)
59
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
60
Working Girl (1988,  R)
61
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
62
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
63
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
64
I Am Sam (2002,  PG-13)
65
Hitch (2005,  PG-13)
66
Spanglish (2004,  PG-13)
67
Office Space (1999,  R)
68
Are We There Yet? (2005,  PG)
69
The Incredibles (2004,  PG)
70
The Holiday (2006,  PG-13)
71
Indian Summer (1993,  PG-13)
72
Mad Dog Time (1996,  R)
73
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007,  R)
74
Romantic Comedy (1983,  PG)
75
Brewster's Millions (1985,  PG)
76
Charlie Wilson's War (2007,  R)
77
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
78
Finding Preet (2005,  Unrated)
79
No Reservations (2007,  PG)
80
Mad Money (2008,  PG-13)
81
Death at a Funeral (2007,  R)
82
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
83
A Walk on the Moon (1999,  R)
84
Griffin & Phoenix (2006,  PG-13)
85
Diggers (2007,  R)
86
27 Dresses (2008,  PG-13)
87
10 Items or Less (2006,  R)
88
April's Shower (2004,  G)
89
Bee Movie (2007,  PG)
90
Juno (2007,  PG-13)
91
The Singles 2nd Ward (2007,  Unrated)
92
Roxanne (1987,  PG)
93
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
94
The Ultimate Gift (2006,  PG)
95
Nadine in Date Land (2005,  Unrated)
96
Enchanted (2007,  PG)
97
The Groomsmen (2006,  R)
98
The Jane Austen Book Club (2007,  PG-13)
99
Nancy Drew (2007,  PG)
100
Be My Baby (2006,  PG-13)
101
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
102
Good Luck Chuck (2007,  R)
103
Local Hero (1983,  PG)
104
Sydney White (2007,  PG-13)
105
Peter's Friends (1992,  R)
106
Caffeine (2007,  R)
107
Broken Flowers (2005,  R)
108
A Perfect Day (2006,  Unrated)
109
Becoming Jane (2007,  PG)
110
Fall Into Me (2006,  Unrated)
111
The Long Weekend (2006,  R)
112
Lloyd (2001,  PG)
113
The Wiz (1978,  G)
114
Underdog (2007,  PG)
115
Big Night (1996,  R)
116
Suburban Girl (2007,  PG-13)
117
Daddy Who? (1999,  R)
118
Jack and Sarah (1996,  PG)
119
School of Life (2005,  Unrated)
120
The Heartbreak Kid (2007,  R)
121
Nice Guys Sleep Alone (1999,  R)
122
Standing Still (2005,  R)
123
Broken English (2007,  PG-13)
124
Evan Almighty (2007,  PG)
125
This Is Spinal Tap (1984,  R)
126
Deck the Halls (2006,  PG)
127
I'm Reed Fish (2007,  PG)
128
The Wedding Date (2005,  PG-13)
129
Transformers (2007,  PG-13)
130
The List (2007,  PG-13)
131
In the Land of Women (2007,  PG-13)
132
Meet the Robinsons (2007,  G)
133
Surf's Up (2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments