My Favorite Movies
Give list a short description
| Camus123's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Birdy (1984, R)
Ever feel totally alone...except in your own head? So did Birdy (played by Matthew Modine). Stuck in a world where he feels he does not belong growing up tethered to the ground by gravity he seeks escape through flight. The flight is as spiritual as it is physical as Birdy makes every effort to run from this world he did not create. He finds one true friend (Played by Nicholas Cage), someone who accepts him unconditionally. This friend (though he has a name there is no use for them in this film) is Birdy's only grounding to a world which holds the horrors of bullies grown up to play with adult toys of war. Birdy's Psyche, wrenched in anger and anguish, trying to come to terms with the things that he cannot understand by seeing them through the eyes of a spirit he can understand...that of a bird...so caged. All of this is set masterfully against Peter Gabriel's soundtrack which is simply his album, "Security," revamped for the film without the lyrics. Interestingly enough though, for those Gabriel fans out there, if you listen to Security and truly read the lyrics it will help you to understand the film. The haunting melody of Wallflower, a song depicting a person who has been institutionalized and is asked to maintain his spirit and not break nor bend to the will of the "keepers" plays throughout this film (sans lyrics of course). "6 by 6 from wall to wall, shutters on the windows no light at all, there's damp on the floor and there is damp in the bed, they're trying to get you crazy get you out of your head...Hold on..." I found this film on cable about 19 years ago and found myself crying. It is truly that moving. Also, like so many good films, the book is excellent as well. |
|
| 2 |
Secretary (2002, R)
This is a love story...a dark and twisted love story by some accounts, but a love story nonetheless. If you are thinking when I say this that it is a "chick flick" or a "skin flick" look elsewhere because it is neither. This is the first movie I have seen that has hit the mainstream that has explored the true meaning behind an S&M relationship...that being one of 100% trust and honesty. Being allowed to let your guard down, open yourself wide, and feel no shame inside the safety of a relationship where someone really understands you and loves you for who you are. To say that this is a romantic comedy would be true, but also unjust because it is so much more than that. A woman who has been misunderstood her whole life meets a man who has also been misunderstood and the only way he has survived is by hiding that side of himself from all save a few...and they have abandoned him...until now. You decide...are they poison for one another or a panacea? I vote the latter. I won't go much further here so as not to be a spoiler, but watch, and squirm, and feel uncomfortable...and then ask yourself, "why does this make me uncomfortable?" If you want a delicious Noir Love Story you have found it in this magnificent film. |
|
| 3 |
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1991, PG)
This is one of my all time favorites. One needs to digest it and really it must get more than one view. A true thinking person's comedy. Two side characters from Hamlet...who cares right? Wrong! This movie (first a play) follows the lives of Rosencrantz & Guildenstern after they have left the spotlight. The conversations, the wit, the Word Tennis...truly a magnificent movie and the magic starts right away...no waiting. Add this to Gary Oldman, Tim Roth starring and you get a glorious film. put this in your collection. |
|
| 4 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R)
If Kurt Vonnegut were to write a love story it might look like this. Brilliant in its conception and just as brilliant in its execution you will be mesmerized as the mind is captured and let loose amidst a flurry of emotional backlash. Dare to be vulnerable in the eyes of someone you love. Have the strength to know that the you which has been created came through the full range of the human experience...this includes love lost and trauma, fear and humiliation, passion paired with pain. It is one thing to let those things go...it is another to lose them altogether. Jim Carrey gives his best performance to date and Kate Winslet is superlative as always. Be prepared to think, but go with the flow and you will come away with something unique and wonderful. |
|
| 5 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R)
I cannot say enough about how amazing this movie is. Based on the true story of gang warfare in Rio de Janeiro this movie puts new meaning into the notion of, "Stranger Than Fiction." The action is fierce. The characters are incredibly well developed. The story is amazing. The cinematography is second to none. You will be awestruck and unable to move, transfixed by the images as well as the dialogue. The brutality is well depicted and done in a non-sensational fashion yet seems entirely fantastic...it is all too real...it is real. You will feel every heartbeat, you will experience every loss, you will remember every name. You will be so drawn in that you will forget that you are watching a film. People compare this to the movie "Goodfellas." I enjoyed "Goodfellas," but, for me, it was nowhere near as fine a film as "City of God." While there are some parallels that may be drawn there is really no comparison. They are very different in their style, feel, content and execution. It is frightening. It is terrible. It is beautiful to watch. Also, watch the extras. There is a real documentary on life in the Favela. It is quite an eye opener as well. You must watch this movie. |
|
| 6 |
Fight Club (1999, R)
To make yourself you have to break yourself first. This incarnation of Chuck Palahniuk's debut novel is astounding. The brilliance starts in the novel itself and is masterfully transcribed to the screen. The casting is perfect as the acting will betray. Here find the quintessential mixture of Existentialism and Nihilism. Is there a purpose to life? If there is one then we must create it for ourselves. In Tyler Durden see yourself chinking away at the armor that you use to shield yourself from the everyday, but more importantly to shield yourself from yourself. Break it down. What is important? What is folly? What would you do if you found out that everything you have worked for your whole life was simply a facade that you built (with the aid of a very willing society) in an effort to hide you from the truth about you and what you are all about. After you watch this movie you will be changed. If you are so inclined read any of Palahniuk's books. Once you read one you will read them all. |
|
| 7 |
Perfume: The Story of a Murderer (2006, R)
I remember after reading this book I was so enrapt that I went looking for more books by Patrick Suskind. At the time they were very hard to find and most were still in German. The book was nothing short of a masterpiece...a true work of art. The movie, mostly true to the book, is as beautiful and disturbing a film as I have ever seen. Through sight and sound it takes you to the sense that brings this book to life...smell. You will be overwhelmed by the cruelty and mesmerized by the obsession to transcend. This is not your conventional film and it never pretends to be such. Feel it pulsate straight down into your soul and writhe as you were meant to in the presence of such. Burn in the carnage that bore this beast and greedily take the light, but feel no shame...we are only human. |
|
| 8 |
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984, PG)
The stage is set on a world ravaged by humans. Having depeleted their resources, remaining at war with nature, and having poisoned their homeworld they seek answers through more destruction. Various factions vie through violence to control the "ultimate weapon" while one persona seeks to unite. In this movie we witness the birth of a Bodhisattva, Nausicaa, becoming. Always looked to lead she puts ego aside and strives to bring peace to all creatures, both human and non-human. This is truly Miyazaki's finest moment and should not be looked upon as anything less than the artful tale of an enlightened soul. Nausicaa will leave you spellbound. |
|
| 9 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 10 |
Léon (The Professional) (1994, R)
Let's see...I have quotes from this movie in my profile...do you think I liked it? |
|
| 11 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|
| 12 |
Dogma (1999, R) |
|
| 13 |
Powder (1995, PG-13)
We are all inextricably bound to one another. This goes beyond the mere similarities of the mortal coil. We are one with each other and the world. The universe and everything in it is composed of energy, "never ending, ever transforming." There is a light inside you...just as there is in everyone and everything. What stops us from seeing this "oneness" with the world? What stops us from receiving this energy and giving it as well? Fear. Doubt. Shame. We are stopped at the source and bound to our inhibitions...our fear of being vulnerable and held wide open for all to see. Powder opens you and lets you into his world. It may be scary, but the truth is often scary. A highly enlightened being (to be likened to Buddha or Christ if you please), he has no social experience save what he has learned in books. We watch as he navigates the waters of humanity (or inhumanity) in the shell of an albino boy shunned by most, feared by many, and very alone. This movie will leave you in awe. It is as perfect for family viewing as it is for viewing alone or with a friend. This is a movie that has the potential to change you...for the better. Perhaps one day we will witness Powder. I, for one, truly hope so |
|
| 14 |
Searching for Bobby Fischer (1993, PG) |
|
| 15 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 16 |
Kiss Kiss, Bang Bang (2005, R)
I just adored this movie. It was the first movie in a long time that took that "Pulp Fiction" route without ripping it off. Incredible dialogue and an amazing chemistry between Kilmer and Downey. I do believe that Robert Downey Jr. will eventually be noted as one of the best actors of our time. Michelle Monaghan was stunning in this as well. Fantastic film. You could watch it over and over again just for the snappy reparte as well as the great storyline. Watch this. |
|
| 17 |
Cashback (2007, R)
Brilliant...absolutely, amazingly, stunningly brilliant. I could have sworn I was watching a Michael Gondry movie. This is the best film in the genre that I have seen since "Eternal Sunshine of The Spotless Mind." The heart of an artist broken on the rocks of a love lost we dream his life into being as the stopwatch allows us to focus on the details that make life beautiful. Characters that are beautifully, lovingly drawn by another artist's hand. You will be mesmerized. It is romantic. It is artistic. It is funny. It is sexy. It is moving. This film took me totally by surprise. It is superlative in every sense of the word. I will be adding this to my collection. |
|
| 18 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 19 |
Heathers (1988, R) |
|
| 20 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 21 |
Saw (2004, R) |
|
| 22 |
Oldboy (2005, R) |
|
| 23 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 24 |
Closer (2004, R) |
|
| 25 |
Murder in the First (1994, R) |
|
| 26 |
The Dark Knight (2008, PG-13)
Plumb the depths and feel the darkness pulsating within you. It's there...check it. |
|
| 27 |
True Romance (1993, R) |
|
| 28 |
The Fisher King (1991, R) |
|
| 29 |
Clerks (1994, R) |
|
| 30 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 31 |
Best in Show (2000, PG-13) |
|
| 32 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 33 |
Hard Candy (2006, R) |
|
| 34 |
Excalibur (1981, R) |
|
| 35 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 36 |
I Heart Huckabees (2004, R) |
|
| 37 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 38 |
Lars and the Real Girl (2007, PG-13)
Absolutely mesmerizing. |
|
| 39 |
300 (2007, R)
Visually stunning, this movie defines a new form of cinematography and the result is nothing short of astounding. |
|
| 40 |
Juno (2007, PG-13)
This movie had a lot of hype surrounding it so it had to be truly excellent in order to match that hype because the press set my expectations so very high. |
|
| 41 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 42 |
An Evening with Kevin Smith (2001, Unrated)
If you are a Kevin Smith fan then you MUST see this DVD. It is a series of lectures that he gives at various campuses, but it stands as two of the funniest DVDs I have ever rented. They parallel and sometimes even surpass some of the humor and heart in many of his movies. He discusses more than just Clerks, Chasing Amy, Mallrats, Dogma, etc...(very interesting portion though re: the church's reaction to "Dogma" and how Clerks got made), he talks about the world he lives in and how he sees it. Ever true to his Jersey roots and own sensibilities there are times this brilliant man will have you in tears of laughter. Wait until you hear about his encounter with Prince. OY! There is even a cameo with Jason Mewes for all you ?Can?t get enough of Jay and Silent Bob people out there.? Enjoy Kevin Smith fans, Enjoy...this one's for you. |
|
| 43 |
War, Inc. (2008, R)
In the 21st century corporate America will own everything. everything will be branded and sponsored...even War. With ads taken out on the backs of tanks, battles being billed as corporate extravaganzas, the restructuring of the world falls to technology and corporate structure. Layoffs will be real terminations if you get my drift. |











































