My Favorite Movies


  candelina's Rating My Rating
1
Gladiator (2000,  R)
2
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
The Awesomity of this movie is almost unparallaled!!
3
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
tough shit, i love this movie.......
4
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Death Proof (Grindhouse Presents)
omg best Tarantino ever!! i could rewatch it four times a day..
5
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
it's hard not to enjoy a movie full of so much ass-kickery and such an excellent cast.
Benicio Del Toro<3
6
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
pretty suave. i really loved the novel so i was bound to be critical about the movie but daym! it was so good!! =O
7
Amadeus (1984,  R)
Amadeus
a must watch.. i love the flare and the cinematography of this movie. and it always makes me cry in the end.
8
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Friggin Hilarious! I might have peed a little watching it..haha
9
Office Space (1999,  R)
Office Space
MARRY ME MILTON!!
10
Sin City (2005,  R)
Sin City
this movie is like a painful orgasm. it's soo awesome that it hurts *tear*
11
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium
hi,
true love?
do you like this movie??
no?
well then. move on.
thanks,
me.
12
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
This was my anthro-socio-psychology project...hehe
13
A Scanner Darkly (2006,  R)
A Scanner Darkly
Robert Downy Jr. humor is so classy!!
14
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous
bestest movie like.. EVORR!!
15
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900)
took me years to find this movie. and it was worth it. i don't know why i love this movie but gawd do i love this movie!!!!!.. okay maybe i know why i love this movie. tim roth. heehee
16
Waking Life (2001,  R)
Waking Life
Ethan Hawke + existentialism.

YEAH it's actually as sexy as it sounds!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments