My Favorite Movies


  1. canucks1624
  2. Sally

movies that i can watch over and over again and never get sick of (only the top 9 are in order)

  canucks1624's Rating My Rating
1
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
loved it!
"do what you love and fuck the rest"
2
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
JUICE BY TAPPY, JUICE BY TAPPY!!!
WE GOTTA WINNER!!!
jared leto does a PHENOMENAL job. it was very well written, and i could not look away...scared shitless of my fridge now, haha...very well done!
3
American History X (1998,  R)
American History X
other than a few (noticable) editing glitchs, this movie was perfect... acting, script, the way it was shot, everything!
i believe this is edward norton's greatest preformance! (aside from fight club)
4
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
the BEST movie i've ever seen, great blend of tragedy and comedy! (my #4 fav movie of all time)
BONJOURNO PRINCIPESSA!!!
5
187 (1997,  R)
187
love this movie (my #5 fav movie of all time)

R U DONE?
6
The Fall (2006,  R)
The Fall
loved every minute of it... visually stunning!! ...Catinca Untaru did a wonderful job as well as everyone else!
eye candy to the max!
7
Airborne (1993,  PG)
Airborne
one of my old school favorite movies...
8
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
wow! brilliant!! ...this movie was SO good... the acting, the story line, everything! i was also not expecting it to be as scary as it was, but it was so entertaining throughout the entire movie, that i didnt want to miss a second!! thrilling and amazing!! it was all put together perfectly...

in my top 5 favorite mystery movies of all time! a MUST see!
9
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
loved it...pretty much like a long episode of the show, did not dissappointe
one thing i noticed was that i dont think homer said "mmm [whatever]" once!! :S weird
10
Superbad (2007,  R)
Superbad
SO FUNNY!! i laughed sooo much from start to finish!! i really didnt think it would have been funnier than knocked up, but it was hilarious!!
11
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
you cant go wrong, its awesome and then some!
12
Judgment Night (1993,  R)
Judgment Night
one of my favs...
13
Cars (2006,  G)
Cars
loved it, fantastic visual effects!!
14
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
finding 'cheko', 'bingo'...haha, but ya, i can speak whale!!!
15
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
this movie was flawless... it deserves all the hype around it and more!!! i loved everything about this movie... the directing (danny boyle) was awesome and i really liked how the subtitles were in the empty spaces of the shot rather than at the bottom!!! ...it had a great soundtrack too! ...its a bittersweet storyline, but a wonderful love story!
16
Repo! The Genetic Opera (2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
loved EVERYTHING about this movie! ...the comic drawings (that provide the back story), the music/ songs, even paris hilton was awesome!!! ...my favorite musical by far!!!
17
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
really good movie, and apperantly i DO like pirates... haha
18
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Meet the Parents
omg, soooo funny... a must see
19
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
non stop laughing, vince vaughn is hilarious
20
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
Scary Movie 3
my favorite of the scary movies
21
The Girl Next Door (2004,  R)
The Girl Next Door
really funny movie
22
Eddie Murphy Delirious (1983,  Unrated)
Eddie Murphy Delirious
the funniest stand up comedy i've EVER seen!!
23
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
prolly my fav romance movie
24
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
omg, i love this movie, and i dont normally like dance movies, but great songs too...it gets that extra half a star bc channing tatum is HOT
25
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
i just love this movie
26
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
The Thomas Crown Affair
really good, my fav action-adventure
27
Devil's Pond (2003,  R)
Devil's Pond
not sure why i really like this movie, it is just 2 ppl on a mini island the whole movie... but it kept my attention, and i was very into it... GOOD movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments