My Favorite Movies


  capone8's Rating My Rating
1
Blood Diamond (2006,  R)
2
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
3
Benny & Joon (1993,  PG)
4
Hitch (2005,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
6
Norbit (2007,  PG-13)
7
Resident Evil (2002,  R)
8
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
9
50 First Dates (2004,  PG-13)
10
Anastasia (1997,  G)
11
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
12
Last Holiday (2006,  PG-13)
13
Gremlins (1984,  PG)
14
Grease (1978,  PG)
15
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
16
Rebound (2005,  PG)
17
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
18
Lilo & Stitch (2002,  PG)
Lilo & Stitch
I LOVE THIS MOVIE ;]
19
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch (2005,  PG)
20
Happy Feet (2006,  PG)
21
Camp (2003,  PG-13)
22
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
23
War of the Worlds (2005,  PG-13)
24
Evolution (2001,  PG-13)
25
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
26
Sister Act (1992,  PG)
27
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
28
Daddy Day Care (2003,  PG)
29
The Prince of Egypt (1998,  PG)
30
Apocalypto (2006,  R)
31
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
32
Titanic (1997,  PG-13)
33
The Notebook (2004,  PG-13)
34
Barbershop (2002,  PG-13)
35
Sky High (2005,  PG)
36
Mom at Sixteen (2005,  Unrated)
37
White Chicks (2004,  PG-13)
38
Little Man (2006,  PG-13)
39
Catwoman (2004,  PG-13)
40
Mean Creek (2004,  R)
41
The Dust Factory (2004,  PG)
42
Not Another Teen Movie (2001,  R)
43
Daddy Day Camp (2007,  PG)
44
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
45
Nutty Professor II - The Klumps (2000,  PG-13)
46
Mulan (1998,  G)
47
The Mummy (1999,  PG-13)
48
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
49
The Scorpion King (2002,  PG-13)
50
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
51
The Ringer (2005,  PG-13)
52
Underworld: Evolution (2006,  R)
53
The Challenge (2003,  G)
54
Going to the Mat (2008,  G)
55
Aquamarine (2006,  PG)
56
The Princess Diaries (2001,  G)
57
Hustle & Flow (2005,  R)
58
The New Guy (2002,  PG-13)
59
The Longest Yard (2005,  PG-13)
60
Over the Hedge (2006,  PG)
61
Chicken Run (2000,  G)
62
Daredevil (2003,  PG-13)
63
Elektra (2005,  PG-13)
64
Ghost Rider (2007,  PG-13)
65
Cheats (2002,  PG-13)
66
Are We There Yet? (2005,  PG)
67
The Country Bears (2002,  G)
68
Hairspray (2007,  PG)
69
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
70
I, Robot (2004,  PG-13)
71
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
72
Nanny McPhee (2006,  PG)
73
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
74
The Ant Bully (2006,  PG)
75
Antz (1998,  PG)
76
Fantastic Four (2005,  PG-13)
77
Finding Nemo (2003,  G)
78
La Bella y la Bestia (,  G)
79
Jaws 2 (1978,  PG)
80
Deep Blue Sea (1999,  R)
81
Jurassic Park (1993,  PG-13)
82
King Kong (2005,  PG-13)
83
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
84
Event Horizon (1997,  R)
85
The Prince and Me (2004,  PG)
86
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
87
Drumline (2002,  PG-13)
88
Anaconda (1997,  PG-13)
89
The Cave (2005,  PG-13)
90
The Passion of the Christ (2004,  R)
The Passion of the Christ
good movie
91
Joe's Apartment (1996,  PG-13)
92
All Dogs Go To Heaven (1989,  G)
93
All Dogs Go To Heaven 2 (1996,  G)
94
Batman Begins (2005,  PG-13)
95
Red Eye (2005,  PG-13)
96
Click (2006,  PG-13)
97
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993,  R)
98
World Trade Center (2006,  PG-13)
99
Ladder 49 (2004,  PG-13)
100
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
101
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
102
Look Who's Talking Now (1993,  PG-13)
103
The Road to El Dorado (2000,  PG)
104
Titan A.E. (2000,  PG)
105
Coach Carter (2005,  PG-13)
106
The Beach (2000,  R)
107
Poseidon (2006,  PG-13)
108
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
109
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
110
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
111
Mortal Kombat: Annihilation (1997,  PG-13)
112
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
113
Boyz n the Hood (1991,  R)
114
Hostel: Part II (2007,  R)
115
Carlito's Way: Rise to Power (2005,  R)
116
Hocus Pocus (1993,  PG)
117
Little Giants (1994,  PG)
118
Casper (1995,  PG)
119
Angels in the Endzone (1997,  Unrated)
120
Angels in the Outfield (1994,  PG)
121
The Sandlot 2 (2005,  PG)
122
Enemy of the State (1998,  R)
123
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
124
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
125
What a Girl Wants (2003,  PG)
126
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
127
Freaky Friday (2003,  PG)
128
Bad News Bears (2005,  PG-13)
129
Little Nicky (2000,  PG-13)
130
Bring It On (2000,  PG-13)
131
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
132
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
133
Brother Bear (2003,  G)
134
Dumbo (1941,  G)
135
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
136
Batman & Robin (1997,  PG-13)
137
Employee of the Month (2006,  PG-13)
138
The Italian Job (2003,  PG-13)
139
The Matrix Revolutions (2003,  R)
140
Pulse (2006,  PG-13)
Pulse
cool movie
141
The Ring (2002,  PG-13)
142
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
143
Fat Albert (2004,  PG)
144
Good Burger (1997,  PG)
145
The Lion King (1994,  G)
146
The Emperor's New Groove (2000,  G)
147
George of the Jungle (1997,  PG)
148
Looney Tunes: Back in Action (2003,  PG)
149
Space Jam (1996,  PG)
150
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
151
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
152
The Island (2005,  PG-13)
153
The Water Horse: Legend of the Deep (2007,  PG)
154
The Pink Panther (2006,  PG)
155
Skinwalkers (2007,  PG-13)
156
Andre (1994,  PG)
157
Shrek (2001,  PG)
158
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas (,  PG)
159
Dr. Seuss - The Cat in the Hat (2003,  PG)
160
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
161
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
162
Muppet Treasure Island (1996,  G)
163
Muppets From Space (1999,  G)
164
Labyrinth (1986,  PG)
165
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
166
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
167
The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie (2008,  G)
168
The Pest (1997,  PG-13)
169
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
170
Superstar (1999,  PG-13)
171
Pathfinder (2007,  R)
172
Fred Claus (2007,  PG)
173
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
174
300 (2007,  R)
175
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
176
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
177
Waiting (2005,  R)
178
The Seeker: The Dark Is Rising (2007,  PG)
179
Deja Vu (2006,  PG-13)
180
The Game Plan (2007,  PG)
The Game Plan
cool
181
Lucky You (2007,  PG-13)
182
Cyber Seduction: His Secret Life (2005,  Unrated)
183
The Heartbreak Kid (2007,  R)
184
Uptown Girls (2003,  PG-13)
185
The Last Castle (2001,  R)
186
Hair Show (2004,  PG-13)
187
RBD: Qué hay detrás (2005,  Unrated)
188
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
189
Stick It (2006,  PG-13)
190
Enchanted (2007,  PG)
191
Honey (2003,  PG-13)
192
Rocky Balboa (2006,  PG)
193
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
194
Nicholas Nickleby (2002,  PG)
195
Friday After Next (2002,  R)
196
We're Back! A Dinosaur's Story (1993,  G)
197
Dragonheart (1996,  PG-13)
198
Unleashed (,  R)
199
Osmosis Jones (2001,  PG)
200
Date Movie (2006,  PG-13)
201
Sahara (2005,  PG-13)
202
Small Soldiers (1998,  PG-13)
203
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie (2002,  PG)
204
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Resident Evil: Extinction
best movie ever
205
Take the Lead (2006,  PG-13)
206
Hancock (2008,  PG-13)
207
This Christmas (2007,  PG-13)
208
Land of the Dead (2005,  R)
209
Night at the Museum (2006,  PG)
210
The Perfect Holiday (2007,  PG)
211
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
212
Ben 10: Race Against Time (,  Unrated)
213
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)
214
Kangaroo Jack (2003,  PG)
215
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D (2005,  PG)
216
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
217
Galaxy Quest (1999,  PG)
218
Dreamgirls (2006,  PG-13)
219
Selena (1997,  PG)
220
The Naked Brothers Band (,  Unrated)
221
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
222
Cats Don't Dance (1997,  G)
223
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield
interesante
224
The 11th Hour (2007,  PG)
The 11th Hour
wow!
225
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
226
Hoot (2006,  PG)
227
Clockstoppers (2002,  PG)
228
Spy Kids (2001,  PG)
229
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002,  PG)
230
Little Manhattan (2005,  PG)
231
ATL (2006,  PG-13)
232
Life Support (2006,  Unrated)
233
Supercross (2005,  PG-13)
234
Torque (2004,  PG-13)
235
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
236
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
237
The Guardian (2006,  PG-13)
238
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
239
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
240
The Girl Next Door (2004,  R)
241
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
cool movie
242
28 Days (2000,  PG-13)
243
Casi Casi (2006,  PG)
Casi Casi
me encanto esta pelicula
244
Avatar: The Last Airbender: Book 3 (,  Unrated)
245
Final Destination 2 (2003,  R)
246
Final Destination (2000,  R)
247
Final Destination 3 (2006,  R)
248
The Rugrats Movie (1998,  G)
249
The War (1994,  PG-13)
250
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
251
Be Cool (2005,  PG-13)
252
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
253
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
254
Big Fish (2003,  PG-13)
255
School of Rock (2003,  PG-13)
256
The Eye (2008,  PG-13)
257
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
so cool!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
258
28 Days Later (2003,  R)
259
Dawn of the Dead (2004,  R)
260
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
261
The Silly Age (La Edad de la peseta) (2006,  Unrated)
262
The Wackness (2008,  R)
263
Without A Paddle (2004,  PG-13)
264
Let's Go To Prison (2006,  R)
265
The Fog (2005,  PG-13)
266
Made in America (1993,  PG-13)
267
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
268
The Duchess (2008,  PG-13)
269
Race (2008,  Unrated)
270
Alice in Wonderland (1951,  G)
271
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
272
Red Sonja (2010,  Unrated)
273
28 Weeks Later... (2007,  R)
28 Weeks Later...
:( wow
274
The Pacifier (2005,  PG)
275
Big Fat Liar (2002,  PG)
276
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid (2004,  PG-13)
277
Restraint (2008,  Unrated)
278
Treasure Planet (2002,  PG)
279
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
me llama la atension
280
The Time Machine (2002,  PG-13)
281
The American Mall (2008,  Unrated)
282
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
283
Knocked Up (2007,  R)
284
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
285
Jakob the Liar (1999,  PG-13)
286
National Lampoon's Pledge This! (2006,  R)
287
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers (2004,  G)
288
Speed Racer (2008,  PG)
289
Dinosaur (2000,  PG)
290
Bee Movie (2007,  PG)
Bee Movie
:D
291
Quarantine (2008,  R)
292
Bedtime Stories (2008,  PG)
293
Max Payne (2008,  PG-13)
294
Weird Science (1985,  PG-13)
295
Jarhead (2005,  R)
296
Three Kings (1999,  R)
297
RocknRolla (2008,  R)
298
The Ugly Truth (2009,  R)
299
Leatherheads (2008,  PG-13)
300
Awake (2007,  R)
301
Jumper (2008,  PG-13)
302
Blade - Trinity (2004,  R)
303
Van Helsing (2004,  PG-13)
304
Hitman (2007,  R)
305
The Proposal (2009,  PG-13)
306
All About Steve (2009,  PG-13)
307
Just My Luck (2006,  PG-13)
308
The Witches (1990,  PG)
309
The Incredibles (2004,  PG)
310
Cars (2006,  G)
311
The Scorpion King 2: Rise of a Warrior (2008,  PG-13)
312
Talento de Barrio (2008,  R)
313
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
314
Dadnapped (2009,  Unrated)
315
Kung Fu Panda (2008,  PG)
Kung Fu Panda
jajaja
316
Bolt (2008,  PG)
317
Monsters vs. Aliens (2009,  PG)
318
Are We Done Yet? (2007,  PG)
319
Recess: School's Out (2001,  G)
320
A Walk to Remember (2002,  PG)
321
Merry Christmas, Drake & Josh (2008,  Unrated)
322
Dracula 2000 (2000,  R)
323
Queen of the Damned (2002,  R)
324
Diary of the Dead (2007,  R)
Diary of the Dead
esta cabro...........................
325
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
326
The Namesake (2006,  PG-13)
327
I Could Never Be Your Woman (2007,  PG-13)
328
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
329
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You
me encanto bien comica
330
Sin Nombre (2009,  R)
331
Magic in the Water (1995,  PG)
332
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
333
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
334
Freddy vs. Jason (2003,  R)
335
Zodiac (2007,  R)
336
Shaun of the Dead (2004,  R)
337
The Covenant (2006,  PG-13)
338
The Craft (1996,  R)
339
Dance Flick (2009,  PG-13)
340
You Got Served (2004,  PG-13)
341
27 Dresses (2008,  PG-13)
342
Cherrybomb (2009,  Unrated)
343
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
344
The Cutting Edge 3: Chasing the Dream (2008,  Unrated)
345
Atlantis - The Lost Empire (2001,  PG)
346
Pocahontas (1995,  G)
347
She's the Man (2006,  PG-13)
348
Sydney White (2007,  PG-13)
349
All Or Nothing (2001,  R)
350
Super Sweet 16: The Movie (2007,  Unrated)
351
A Cinderella Story (2004,  PG)
352
Ice Princess (2005,  G)
353
National Lampoon's Going the Distance (2005,  R)
354
Road Trip (2000,  R)
355
National Lampoon's Senior Trip (1995,  R)
356
Boat Trip (2003,  R)
357
El Vacilon: The Movie (2005,  R)
358
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
359
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
360
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
361
Extreme Movie (2008,  R)
362
Friday the 13th (2009,  R)
363
The Ruins (2008,  R)
364
A Ring of Endless Light (2002,  G)
365
My Family (1995,  R)
366
Ladron Que Roba A Ladron (2007,  PG-13)
367
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
368
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
369
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
370
Toy Story (1995,  G)
371
Jimmy Neutron - Boy Genius (2001,  G)
372
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
373
Addams Family Values (1993,  PG-13)
374
The Addams Family (1991,  PG-13)
375
Addams Family Reunion (1999,  PG)
376
Shark Tale (2004,  PG)
377
102 Dalmatians (2000,  G)
378
101 Dalmatians (1996,  G)
379
The Aristocats (1970,  G)
380
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
381
Crank 2: High Voltage (2009,  R)
382
Crank (2006,  R)
383
Earth (Disneynature's Earth) (Planet Earth) (2009,  G)
384
Spectacular! (2009,  Unrated)
385
Domino (2005,  R)
386
El Mariachi (1993,  R)
387
Desperado (1995,  R)
388
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993,  PG)
389
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
la quiero ver!
390
The Blue Lagoon (1980,  R)
391
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
392
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) (2008,  Unrated)
393
While You Were Sleeping (1995,  PG)
394
Wimbledon (2004,  PG-13)
395
First Daughter (2004,  PG)
396
Stardust (2007,  PG-13)
397
The Secret Life of Bees (2008,  PG-13)
398
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
399
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
400
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
401
Bandslam (2009,  PG)
402
Rugrats in Paris - The Movie (2000,  G)
403
Rugrats: Tales from the Crib: Snow White (2005,  Unrated)
404
Peter Pan (1953,  G)
405
Tinker Bell (2008,  G)
406
Peter Pan (2003,  PG)
407
Next Day Air (2009,  R)
408
Vampires - Los Muertos (2002,  R)
409
Raise Your Voice (2004,  PG)
410
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
411
Prince of Persia: Sands of Time (2010,  Unrated)
412
Up (2009,  PG)
413
Family Guy - Blue Harvest (2008,  Unrated)
414
Center Stage: Turn It Up (2008,  PG-13)
415
Cruel Intentions (1999,  R)
416
Una Pelicula de Huevos (2006,  Unrated)
Una Pelicula de Huevos
la mejo pelicula, q fuerte,qfuerte
417
The Grudge 3 (2009,  R)
418
Disney's A Christmas Carol (2009,  PG)
419
The Prestige (2006,  PG-13)
420
The Illusionist (2006,  PG-13)
421
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
422
The Last Airbender (2010,  Unrated)
423
Astro Boy (AstroBoy) (2009,  PG)
424
9 (2009,  PG-13)
425
Planet 51 (2009,  PG)
426
Cloudy With a Chance of Meatballs (2009,  PG)
427
2012 (2009,  PG-13)
2012
peliculas asi le comen la siki a uno
428
Into the Blue 2: The Reef (2009,  Unrated)
429
Good Boy! (2003,  PG)
430
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
431
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
432
Heroes (2008,  R)
433
Alpha Dog (2007,  R)
434
Twilight (2008,  PG-13)
435
Jeepers Creepers (2001,  R)
436
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
437
Delgo (2008,  PG)
438
G-Force (2009,  PG)
439
Zombieland (,  R)
440
Hounddog (2008,  R)
441
Shoot 'Em Up (2007,  R)
442
Bent (1997,  NC-17)
443
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010,  Unrated)
444
The Little Vampire (2000,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments