My Favorite Movies


  caprice122163's Rating My Rating
1
Crossplot (1969,  PG-13)
Crossplot 3.0 Stars
Crossplot was made in late sixties, Roger Moore plays a fashion photographer, he finds a woman's photograph with others wanting audition for the fashion add. He wants use her photograph but he needs permission and interest taking more. Her boyfriend believes he is there for a drug bust and deportation. Poor Roger Moore all he wants is model for a fashion magazine. This is before James Bond, it is a fun to watch,romance, action, groovy sixties.
Click to Rate
2
Ffolkes (1980,  PG-13)
Click to Rate
3
The Man Who Haunted Himself (1970,  PG)
Click to Rate
4
House of Dark Shadows (1970,  Unrated)
Click to Rate
5
House of the Long Shadows (1983,  PG)
Click to Rate
6
Nachts, wenn Dracula erwacht (Count Dracula) (1970,  PG)
Click to Rate
7
Dracula A.D. 1972 (1972,  PG)
Click to Rate
8
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
Click to Rate
9
Wonder Woman (1974,  Unrated)
Click to Rate
10
Wonder Woman: Who's Afraid of Diana Prince? (1967,  Unrated)
Wonder Woman: Who's Afraid of Diana Prince? 5.0 Stars
It is funny what I seen on Youtube, it is a shame did not make as a poof tv series.
Click to Rate
11
Dracula (1931,  Unrated)
Click to Rate
12
Dracula Has Risen from the Grave (,  G)
Click to Rate
13
Taste the Blood of Dracula (1970,  R)
Click to Rate
14
The Count of Monte-Cristo (1975,  R)
Click to Rate
15
The Halloween That Almost Wasn't (The Night Dracula Saved the World) (1979,  Unrated)
Click to Rate
16
Dracula (1973,  Unrated)
Click to Rate
17
Dracula - Prince of Darkness (1966,  Unrated)
Click to Rate
18
Vampira (Old Dracula) (1974,  PG)
Click to Rate
19
Zorro (,  G)
Click to Rate
20
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
21
Fiddler on the Roof (1971,  G)
Click to Rate
22
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (1966,  Unrated)
Click to Rate
23
Help! (1965,  G)
Click to Rate
24
A Hard Day's Night (1964,  G)
Click to Rate
25
Yellow Submarine (1968,  G)
Click to Rate
26
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
28
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
29
Seven Faces of Dr. Lao (1964,  Unrated)
Seven Faces of Dr. Lao 3.0 Stars
Barbara Eden was very glad to appear in this film it open doors for the movie Brass Bottle it is about a geni but Barbara play Tony Randall's girlfriend then it lead to her own series I Dream of Jeanie.

This is movie fantasy about Tony playing & different characters who bring a magical circus to a town who is in danger by being sold out to the railroad.
Click to Rate
30
Five Weeks in a Balloon (1962,  PG)
Click to Rate
31
Arnold (1973,  PG)
Arnold 2.0 Stars
Stella plays a woman who is desperate to get married and to get rich, she seen marrying Arnold, but wait he is in the casket, there is a burial and a Will. One by one they are picked off but by whom and why. This is a dark comedy not made for the timid of heart, but it is not gory.
Click to Rate
32
The Adventures of Bullwhip Griffin (1967,  Unrated)
The Adventures of Bullwhip Griffin 3.0 Stars
A Shy Butler from England tames the Wild West with his Bullwhip and Fist.
Click to Rate
33
The Legend of Hell House (1973,  PG)
Click to Rate
34
Thunderball (1965,  PG)
Click to Rate
35
The Point (1971,  G)
Click to Rate
36
The Santa Clause (1994,  PG)
Click to Rate
37
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
Click to Rate
38
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
Click to Rate
39
Eye of the Devil (13) (1966,  Unrated)
Click to Rate
40
Murder by Death (1976,  PG)
Click to Rate
41
Casino Royale (1967,  G)
Click to Rate
42
Wonder Man (1945,  G)
Click to Rate
43
The Court Jester (1956,  Unrated)
Click to Rate
44
Hans Christian Andersen (1952,  Unrated)
Click to Rate
45
The Inspector General (1949,  Unrated)
Click to Rate
46
On the Double (1961,  Unrated)
Click to Rate
47
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (,  PG)
Click to Rate
48
Witness (1985,  R)
Click to Rate
49
The Fugitive (1993,  PG-13)
Click to Rate
50
And Now the Screaming Starts (1973,  PG)
Click to Rate
51
The Phantom of the Opera (1962,  Unrated)
Click to Rate
52
The Pink Panther (1963,  Unrated)