My Favorite Movies

  CaptainBedpirate's Rating My Rating
1
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
2
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
3
The Lord of the Rings (1978) (1978,  PG)
Click to Rate
4
The Princess Diaries (2001,  G)
Click to Rate
5
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
6
Signs (2002,  PG-13)
Click to Rate
7
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
8
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
9
H.G. Wells' The War of the Worlds (,  Unrated)
Click to Rate
10
Scary Movie (2000,  R)
Click to Rate
11
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
12
Silent Hill (2006,  R)
Silent Hill 4.5 Stars
took my 15yo sis to see this movie, and I can still feel her finger nails digging into my shoulder now!
this was an excellent movie with an open end that left you thinking.
we did feel that it should have been an 18 rating and not a 15 though......
Click to Rate
13
Scream (1996,  R)
Click to Rate
14
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
15
The Lake House (2006,  PG)
Click to Rate
16
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments