My Favorite Movies


  CaptainSkye279523824's Rating My Rating
1
Troy (2004,  R)
2
Elizabeth (1998,  R)
3
The Game Plan (2007,  PG)
4
Enchanted (2007,  PG)
5
Stardust (2007,  PG-13)
6
Pride and Prejudice (2005,  PG)
7
Sense and Sensibility (1995,  PG)
8
50 First Dates (2004,  PG-13)
9
The Ten Commandments (1956,  G)
10
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
11
Titanic (1997,  PG-13)
12
Chronicling Narnia: The C.S Lewis Story (2005,  Unrated)
13
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
14
Because I Said So (2007,  PG-13)
15
Casablanca (1943,  PG)
16
Made of Honor (2008,  PG-13)
17
Cruel Intentions (1999,  R)
18
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
19
Eragon (2006,  PG)
20
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
21
Finding Nemo (2003,  G)
22
Four Brothers (2005,  R)
23
Gladiator (2000,  R)
24
Happy Feet (2006,  PG)
25
Hitch (2005,  PG-13)
26
Interview with the Vampire (1994,  R)
27
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
28
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
29
Kingdom of Heaven (2005,  R)
30
Little Miss Sunshine (2006,  R)
31
Madagascar (2005,  PG)
32
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
33
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
34
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
35
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
36
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
37
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
38
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
39
National Treasure (2004,  PG)
40
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
41
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
42
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
43
Notting Hill (1999,  PG-13)
44
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
45
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
46
Pretty Woman (1990,  R)
47
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
48
Robin Hood: Men in Tights (1993,  PG-13)
49
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
50
Secret Window (2004,  PG-13)
51
Serendipity (2001,  PG-13)
52
Seven (Se7en) (1995,  R)
53
Shark Tale (2004,  PG)
54
Shrek (2001,  PG)
55
Shrek 2 (2004,  PG)
56
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
57
Sin City (2005,  R)
58
Sixteen Candles (1984,  PG)
59
Sleeping Beauty (1959,  G)
60
Sleepy Hollow (1999,  R)
61
Speed (1994,  R)
62
Stand by Me (1986,  R)
63
Steel Magnolias (1989,  PG)
64
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
65
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
66
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
67
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
68
The Butterfly Effect (2004,  R)
69
The Breakfast Club (1985,  R)
70
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
71
The Color Purple (1985,  PG-13)
72
The Departed (2006,  R)
73
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
74
The Green Mile (1999,  R)
75
The Holiday (2006,  PG-13)
76
The Illusionist (2006,  PG-13)
77
The Italian Job (2003,  PG-13)
78
The Lake House (2006,  PG)
79
The Lion King (1994,  G)
80
The Little Mermaid (1989,  G)
81
The Lord of the Rings (1978,  PG)
82
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
83
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
84
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
85
The Mask (1994,  PG-13)
86
The Matrix (1999,  R)
87
The Matrix Reloaded (2003,  R)
88
The Matrix Revolutions (2003,  R)
89
The Mummy (1999,  PG-13)
90
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
91
The Notebook (2004,  PG-13)
92
The Passion of the Christ (2004,  R)
93
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
94
The Prestige (2006,  PG-13)
95
The Princess Bride (1987,  PG)
96
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
97
The Sandlot (1993,  PG)
98
The Shawshank Redemption (1994,  R)
99
The Silence of the Lambs (1991,  R)
100
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
101
The Sound of Music (1965,  G)
102
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
103
Top Gun (1986,  PG)
104
Training Day (2001,  R)
105
Van Helsing (2004,  PG-13)
106
Vanilla Sky (2001,  R)
107
Wedding Crashers (2005,  R)
108
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
109
Whale Rider (2003,  PG-13)
110
Once Were Warriors (1994,  R)
111
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
112
Ali Baba and the Forty Thieves (2007,  Unrated)
113
Aladdin and the King of Thieves (1999,  G)
114
The Prince of Egypt (1998,  PG)
115
Purple Rain (1984,  R)
116
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
117
Gone With the Wind (1939,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments