Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  captainthere's Rating My Rating
1
Apollo 13 (1995,  PG)
2
Armageddon (1998,  PG-13)
3
Fort Apache (1948,  Unrated)
4
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
5
I Am Sam (2002,  PG-13)
I Am Sam
This movie is so sweet- absolutely one of the best ever made. Sean does his best acting job ever as a challenged father. And Dakota is brillent and wonderful as his daughter learning the meaning of love. The perfect family film!
6
Jerry Maguire (1996,  R)
7
The Last of the Mohicans (1992,  R)
8
Léon (The Professional) (1994,  R)
9
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
11
Man on Fire (2004,  R)
Man on Fire
One of the best movies of all time. Set in Mexico City and the surrounding towns, this film is intense and thought provocing. Awesome protrayals be Denzil and Dakota.
12
Kingdom of Heaven (2005,  R)
13
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
14
National Treasure (2004,  PG)
15
Pale Rider (1985,  R)
16
Peter Pan (2003,  PG)
17
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
18
Starship Troopers (1997,  R)
19
The American President (1995,  PG-13)
20
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
21
The Cement Garden (1992,  Unrated)
22
The Last Samurai (2003,  R)
23
The Village (2004,  PG-13)
24
Thirteen Days (2000,  PG-13)
25
The Three Musketeers (1993,  PG)
26
Tombstone (1993,  R)
27
The Way of the Gun (2000,  R)
28
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
29
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
30
Underworld (2003,  R)
31
Fight Club (1999,  R)
32
8 Mile (2002,  R)
33
Rocky Balboa (2006,  PG)
34
Rocky IV (1985,  PG)
35
The Matrix Revolutions (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments